Oğlak Burcu Kadını

Oğlak Burcu (Capricorn) 22 Aralık - 20 Ocak
Kullanıcı avatarı
çıkmazsokak
Mesajlar: 34
Yaş: 36
Kayıt: Pzr 15 Eki, 19:03

Oğlak Burcu Kadını

Okunmamış mesaj gönderen çıkmazsokak » Prş 15 Mar, 22:17

Tipik bir Oğlak kadını diye birşey yoktur. O, büyükanne gözlükleri takıp dolaşan bir müze müdürü de olabilir, eğlence için ışık ışık tel takıp danseden bir dansöz de olabilir. O'nu Okul Aile Birliği'ni titizlikle idare eden hali vakti yerinde bir veli olarak da, bir kahvehanede hamburger kızartırken, ya da şehrin en büyük yardım balosunu tertiplerken de görebilirsiniz. Bir Oğlak kadını sosyete sayfalarının süsü olabildiği gibi, siyasi aday olan kocasının arkasında tevazuyla gülümseyen bir eş de olabilir; ya da deneme tüplerine bilinmeyen sıvılar boşaltan biri de.. Ama, ne yaparsa yapsın, ne giyerse giysin, Satürn O'nun bütün hareketlerine ve gizli amaçlarına hükmedecektir.
O flörtçü ve bir erkeğe dişisini şu soğuk zalim dünyadan koruyabilen dev bir boz ayı gibi hissettirecek kadar çekici bir süper kadın olabilir. Ya da, buz gibi, sakin, burnu havada, mermer kaidesi üstünde güvenle oturan ve erişilmez elini kazanabilmek için sizi yeterince zeki olmaya zorlayan bir kadın.. Hangi kişiliğe bürünürse burunsun, o kadınca hilelerinin veya pratik makul davranışlarının altında hep aynı amaç vardır. Önemli bir kişi olacak, koltuklarım kabartacak ve çocuklarına iyi bir baba olacak erkeği elde etme yolundaki çelik gibi bir azim.

Öyle çok Oğlak kızı meslek sahibidir ki, sanki aşk ve evlilik onların ikinci tercihiymiş gibi görünebilir size. Aşk konusunda haklı olabilirsiniz. Evlilik konusunda, hayır. Anlamanız gereken şey şudur ki, Oğlağın amaçlan güven, otorite, saygı ve mevkidir. Bu ihtiyaçlar, ister bir öğretmen olarak kara tahta başında, ister bir idareci olarak masa başında, ya da isterse sosyal yaşantısını ve evini kolay bir zarafetle ve dikkatli bir planlamaya yöneteceği ihtiraslı bir kocanın yanında karşılansın, farketmez. Öyle ya da böyle Oğlak kadını üne kavuşacaktır. Bazıları bunu kitap yazarak, konferans vererek, resim yaparak veya müzik besteleyerek sağlayabilir. Her iki cinsten Oğlakların içinde şaşılacak kadar çok olağanüstü sanat yeteneğine sahip olanlar vardır. Belki bu, içlerindeki denge ve uyum duygusundan; neyin hoşa gideceğini, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu bilmelerinden kaynaklanmaktadır.

inanması biraz zor ama, çadır tiyatrolarında, ya da dünyanın en eski mesleğinde (bunların sayısı çok azdır) çalışan Satürn kadınları bile, sonunda en ünlü komedyenle veya tiyatronun sahibiyle -- ya da ikinci meslekte, en zengin müşteriyle evlenmeyi başarırlar. Keçi tırmanmak zorundadır. Başlama noktası yüksek ya da alçak olsun, manzarayı daha tatmin edici bulduğu nokta, dağın zirvesidir. Oğlak kadın için flaş kadın olmak diye bir şey yoktur. O'nu kesinlikle, ön sırayı kapmak için bağırıp çağırırken, itişip kakışırken asla göremezsiniz. Hattâ yarışmada arka sırayı almakla yetinecek kadar halim selim olduğunu bile düşünebilirsiniz. Bekleyin ve kimin birinciliği aldığım görün.
Evliliği için asla mesleğinden fedakârlık yapmayacağı gibi bir düşünceye kapılarak sakın yanılgıya düşmeyin. Bu kıza bir sosyal lider ve aynı zamanda iyi idare edilen bir evin hanımı olmak için yan yarıya şans tanıyın, işine duyduğu ilgiyi ne çabuk kaybedeceğini göreceksiniz (hayatta yapabildiği birkaç çabuk işten biri). Eğer basan dağına tırmanmanıza yardım etmek için çalışması gerekiyorsa, hiç üşenmeden memnuniyetle işine devam edecektir. Bunun dışında kendisine evde iyi bir mevki verilmişse ve yeterli mali güvenliği varsa, sizin eşiniz olarak elde ettiği mevkii onu daha çok mutlu edecektir.

Bu kadının en tipik ve hoş taraflarından biri de, yaratılıştan sahip olduğu doğal terbiye ve davranışlarındaki zarafettir. Demiryolu hatlarının karşısındaki tek odalı fakir kulübede büyümüş olan, ya da babası kömür madenlerinde çalışan bir Oğlak kızıyla karşılaşabilirsiniz. Kendisi geçmişini açıklamak istemedikçe (ki bunu istemeyecektir) onun köklü bir aileden geldiğine ve en iyi okulların birinden mezun olduğuna inanacaksınız, îşte bu Oğlağın yaratılışında bulunan sosyal zarafet ve muhafazakâr, geleneklere bağlı davranma bilincidir.

Dişi bir keçiyle ilişkisi olan bir erkeğin, bu burç hakkındaki şu esas gerçeği iyi öğrenmesi gerekir. O, olduğundan daha ılımlı ve duygusal olarak daha aklı başında görünmektedir. Davranışları sizi, bir kaya kadar sağlam olduğuna ve hiçbirşeyin O'nun o sakin görünüşünü bozamayacağına inandırabilir. Aslında gerçek şudur ki, O, çok çeşidi mizaç özellikleri gösterecektir. Her kadın huysuzluklar yapar, diyeceksiniz. Ama Oğlak kızı gerçekten kötü ve uzun süren bazı huysuzluklar yapabilir. Eğer kötü muamele gördüğünü, ya da takdir edilmediğini hissederse; günler, haftalar, Hattâ aylarca surat edecektir. O buna makul veya pratik olmak derse de, Satürn kasveti, karamsarlığı ve depresyonunun bunun çok daha ötesinde kökleşmiş bir anlamı vardır. Bu durum; gelecek korkusundan, şimdiki üzüntülerden, geçmişe ait utançtan, kendisiyle alay edildiği kuşkusundan, ya da kendisini herhangi bir şekilde yetersiz hissetmesinden meydana gelebilir. Bu kadınlar, hafif şakaları bile kabul edemezler. Şakalarınızı asgariye indirin. Doğrusunu söylemek gerekirse, şakaların kurbanı kendileri olunca, şakaya katlanmaları mümkün değildir. O'nu sürekli olarak komplimanlara boğmanız gerekmez (zaten samimi olmayanları hemen serer,) önemli konularda O'na takılmayın ve gerçek değerini bildiğinizi anlaması için sık sık onu övün.

Romantik durumlarda rahat olmakta güçlük çeker. Soğuk Oğlak yüzeyinin altında çok kimsenin kuşku duyamayacağı kadar çok fiziksel arzu vardır ve bu arzu hiçbir zaman öyle gelişi güzel tatmin edilemez. Gelecek halâ güven altına alınmadan sallantıda kaldıkça, nefes kesici kucaklaşmalar ve ateşli öpüşmelerle zaman harcamak kesinlikle O'nun hobisi değildir. Öte yandan, eğer sizin uygun kişi olduğunuza bir kere karar verdiyse ve mali durum güvenli, sizin yükselme hırsınız da yeterliyse, Oğlak kızı bir yumuşak Panda kadar sıcak, sevgi dolu ve Hattâ ihtiraslı olacaktır. Oğlaklar, sisli mavi gökyüzünde gayesiz pırıldayan belirsiz hayallere inanmazlar. Aşk gemisinin onları nereye götürdüğünü ve güvenli sularda seyrettiğini bilmek isterler. Eğer Oğlak kızını kucağınızda eşiğinizden atlatmak istiyorsanız, evinizin temelini sağlam atın. Bol miktarda sigortanız olduğuna, ipoteğin tamamen ödendiğine, ya da pek yakında ödeneceğine O'nu inandırın.

Oğlak kızınız muhtemelen, etikete son derece dikkat eden sosyal bir kelebeğe benzeyecektir. Üstüne isimler yazılmış peçete bilezikleri, oya gibi işlenmiş iskemleler kullanmak gibi hoş âdetlere meraklan olacaktır. Herşey yerine uygun olmalı ve ne pahasına olursa olsun geleneklere dikkat edilmelidir. En pahalı, en seçkin mağazalardan alış veriş edip gene de pazarlık etmek gibi birbirine uygun düşmeyen alışkanlıkları olabilir, istediği etiketi taşıdığı sürece, ucuzluktan bir elbise almakta sakınca görmez.

Oğlak kadınlarının kendilerine has taze bir güzellikleri vardır. Olağanüstü cazibesi olmayan birini pek bulamazsınız. Buna rağmen, görünüşleri konusunda tedirgin ve güvensiz olurlar. Güzel olduklarına dair sürekli olarak kendilerine teminat verilmesine ihtiyaç duyarlar. Oğlak hanımlar her ne kadar dürüst olmayan herşeyden nefret ederlerse de, kendi yaşlan hakkında yalan söylemekten de geri kalmazlar. Satürn'ün yaş konusundaki garip aldatmacasına şükretsinler, bu konudaki yalanlarında genellikle yakayı ele vermezler. Çünkü çocukken yaşlı hanımlara benzeyen Oğlak kızları, kadınlığa doğru birdenbire çiçek açıverir ve hayatın ilkbaharını gerilerde bıraktıktan sonra genç kız görünüşüne bürünürler.

O'nun ailesini hakir görmeye kalkışmak korkunç bir hatâ olur. Oğlak kızıyla evlenen bir erkek, aynı zamanda O'nun ailesi ve akrabasıyla da evlenmiş demektir. Sizinkinin farklı olduğunu düşünmenin hiçbir faydası yoktur, çünkü farklı değildir. Günün birinde, mahut kaynana şakalarına gülmekten vazgeçeceksiniz (onun yerine ağlayabilirsiniz de.) Çoğunlukla Satürn kadını mali yönden, veya manevi olarak, ya da ikisi birden, ailesinin tek desteğidir. Hastalanan annesine veya babasına öylesine özveriyle bakar ki, işi evlilik fikrinden tümüyle vazgeçme noktasına kadar bile götürebilir. Ekseriya ailesine duyduğu gerçek sevgi yüzünden yaptığı bu fedakârlıktan mutluluk duyacaktır. Böylesine bir fedakârlığa gönlü razı olmasa bile, o güçlü sorumluluk ve görev duygusu kaçmasına izin vermeyecektir.

Siz en iyisi kayınvalidenizi pohpohlamaya bakın ve dua edin buna değecek kadar iyi birisi olsun. Sakın babasıyla siyasi tartışmalara girişmeyin. Şayet mutlaka erkek ya da kız kardeşlerini eleştirmek istiyorsanız, dikkat edin bu eleştiri yapıcı olsun, ve onların yeteneklerine nasıl içtenlikle inandığınızı göstersin. Oğlaklar ekseriya dertli ya da hasta akrabalarının yükünü omuzlarında hissederler. Ve tipik keçiler, ne derece derin olursa olsun bir aşkın kendilerini böyle bir görevden alıkoymasına asla izin vermezler. Gelin siz hemen eşinizin ziyaretçi akrabaları için bir iki misafir odası hazırlamaya başlayın. Ama bunun size karşı yönde bir yaran da olacaktır. Sizin kendi ailenize karşı da nazik ve müşfik bir eşiniz olacak. Her hafta ailenize belli bir miktar ödeyerek yardım etmek zorundaysanız Oğlak kızı buna anlayış gösterecektir. Erkek ve kız kardeşlerinize de iyi bir arkadaş olabilir. O, alıp annenizle tanıştırmak için eve götürebileceğiniz ve annenizin de hemen kabul edip onaylayacağı cinsten bir kızdır. Erkekler oldukça ters yaratıklar olduklarından, böyle ani bir teşvik kendilerini geri çekmelerine sebep olabilir. Gönlünüzün sultanını elde etmek için engellerle savaşmak daima daha zevkli olur. Ama burnunuzu kırıp kalbinizin sesini dinleyin, çünkü anneniz haklı. Oğlak kızı, eğer tipik bir Satürn kadınıysa, kusursuz bir eş olacaktır.

Bir Oğlak kadınının evi ekseriya öylesine gayret sarf etmeden lekesiz ve pürüzsüz çekilip çevrilir ki, gece yansından sonra gizlendikleri köşelerden çıkarak her tarafı temizleyen, parlatıp cilalayan, yemekleri pişiren küçük periler cinler olduğunu sanırsınız. Yanlış. Böyle hayali yaratıkların bulunabileceği en son yer bir Oğlağın çevresidir. Satürn'ün pratikliği ve gerçeklere olan bağlılığı, görünmeyen hayallere en küçük bir sempati duymasına imkân vermez. Bir Oğlak kızı böyle bir masal kahramanı gelip burnunun ucuna otursa bile ona inanmayacaktır. Bununla birlikte, işin güzel yanı; hiç hayalci olmasa, bilinmeyenlerin peşinden koşmasa bile, bir kere somut gerçekleri elde ettikten sonra artık en sıradan durumlarda romansı ve şiiri görebilir.

Ondaki, sahiden faydalı olan kaba saba ve çirkin şeyleri bile güzel gösteren dünyevi bir çeşit güzelliktir. O, ne kuzey rüzgârındaki çingene büyüsüne yabancı, ne de bahar yağmurlarının gümüş şarkısına ve yalnız tarla kuşunun çağrısına sağırdır, iyi bir müzik O'nu derinden etkiler, ve O hemen hemen her sanat çeşidinin büyülenmiş hamişidir. Galiba sihire inanması için onu görmesi ve ona dokunması gerekiyor. Cinin biri ortaya çıkıp da peri masallarından söz edeceğine, doğrudan altın kasesinin nerede saklı olduğunu sorsa, belki daha iyi anlaşırlar.

Oğlakların çoğu hayallerinin gök kuşağını, tarihi ve geçmişteki kahramanlık olaylarım düşünerek korurlar. Gelenek ve göreneklere çok büyük bağlılık duyduğu ve tüm engelleri aşarak başarıya ulaşanlara hayran olduğun için, bir Oğlak kızı için en son çılgınca projeleriniz karşısında heyecan duymaktansa, Gettysburg'daki adresinizi duyduğu zaman duygulanmak daha kolaydır. Aslında O, gerçek dışı fantezilerle gerçek bir romantiktir. Her Ocak kızının ruhunda gizlice yaşayan bir şiir vardır, ama O tavan aralarında açlık çeken şairlere fazla sempati duymaz. Yiyeceğini temin et, kirayı öde de, sonra istediğin hayalin peşine düş - işte, Oğlağın yaşam felsefesi budur. Aynı zamanda, kafandaki hayalin, peşine düşmeğe değer olup olmadığından emin ol. O, başarısızlıkta hiçbir çekicilik ya da sihir göremez.

Oğlak eşinizin prensiplerini paylaşmak zorunda kalabilirsiniz. Fakirler ve savunmasız insanlar için yorulmak bilmeden çalışacak, ama bunlara tek tek el uzatmaktansa, yardım severliği grup çalışmaları içinde göstermeyi tercih edecektir. Satürn'lülerin acıma duygulan genellikle organize, pek seyrek olarak dağınıktır. Dişi Oğlaklar kadın kulüplerinin doğal liderleridir.

Çocuklarına muhtemelen hem tutumlu olmayı, hem de iyi kaliteye saygı duymayı telkin edecektir. Onlara "sonuna kadar ye, eskiyince-ye kadar giy, olanla yetin, olmayana katlan" prensibini öğretecektir. Ama gene de, çocuklarına etin en iyi parçalarını verecek, ayakkabıların en kalitelisini alacaktır. Ona göre, ekonomi ille de ucuz almak anlamına gelmez. Çocuklardan akrabalarına ve büyüklerine karşı terbiyeli olmaları beklenecek ve onlar kusursuz görgülü davranışları öğreneceklerdir. Onlar şımartılmayacaklar ve bilerek itaatsizlik etmelerine izin • verilmeyecektir. Şayet O'na çocuk psikolojisi konusunda yazılmış bir kitap verirseniz, onu önce itaatsiz bir çocuğa çarpmak için kullanacak, okumayı sonraya bırakacaktır. Yapışkan öpücüklere pek iltifat etmez, ama çocuklarına dişi keçiden daha bağlı anne az bulunur. Çocukları saygıyla dinleyen bir kulağa sahip olacaklar. Oğlak anne çocuklarının gittikçe artan sıkmalarına, karşı belki biraz sert ve acımasız, ama onların basanlarına karşı da büyülenmiş bir dinleyici olacaktır. Okuldan eve koşup "Bil bakalım bugün ne öğrendim," diye bağıran çocuk, hiçbir zaman çocuklarına ilgi ve şefkat gösteremeyecek kadar meşgul olmayan Oğlak annesi tarafından ihmal edilmeyecektir. Çocuklar buluğ çağına geldikleri zaman, Satürn muhafazakârlığı gençliğin liberalizmiyle çatıştığından, ortaya bazı engeller çıkabilir, işte o noktada, Oğlak anne çocuklarının heves ve heyecan dolu rüyalarım anlayabilmek için biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. Çocuklarına, kuracakları arkadaşlıkları ve bu arkadaşlıkların "makul kişilerle" sınırlı olmasını dikte edemeyeceğini öğrenmek zorunda kalabilir. Ama O, kaybının kazancından daha çok olacağını görünce, boynuzlarım geri çekerek duruma intibak etmeyi bilecek kadar da zekidir.

Oğlak hanımların çoğunun cildi hassas olduğundan, fazla makyaj yapmazlar. Zaten pek çoğunun makyaja allerjisi vardır. Ancak doğa onları makyaja gerek kalmayacak kadar tabii güzellikle donatmıştır. Onlar bu güzelliği, başka kadınların yanaklarındaki güller solduktan sonraki yıllara kadar koruyacaklardır. B azılan seksen yaşında veya daha üstünde güzel yüzleri, sıkı çehreleri ve parlak gözleriyle sizi çok sasınırlar.

Oğlak hanımınızın kendine olan güvensizliğinde ona sabırla yardımcı olun. Hayalciliğe iltifat etmediği için muhayyelesi kıt demek değildir. Mesela pratik ölçü tahminlerine göre aldığı bir iki şeyi üstünüzde deneyin, şaşılacak kadar rahatlıkla uyduklarını göreceksiniz, inatçılık O'nun kusurlarından biri olabilir, ama her fırsatta ağlayıp sızlanan biri değildir. Sizi başarıya doğru itecek, ancak müşfik ve fedakar olacaktır. O mütevazi, nazik tavırlarına karşın, sizi küçük parmağında çevirmeyi bilecektir. O'nun sevgisindeki derin zenginlik, başka kadınların dayanıksız, yakıp kavurucu, çok şey isteyen sevgilerinden daha uzun sürer. Peri masallarına inanmadıklarını kim söylemiş? Ancak zeki bir Oğlak kızı, çirkin kurbağanın gözlerinin derinliklerine bakarak onun kılık değiştirmiş gerçek bir prens olduğunu görebilir. Bu kadarla da kalmıyor eğer onunla evlenirseniz, hiçbir zaman temiz çorapsız kalmazsınız.


Yumuşak başlı isem kim dedi uysal koyunum
Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum...!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Oğlak Burcu (Capricorn) 22 Aralık - 20 Ocak” sayfasına dön