Diş Beyazlatma ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Diş Beyazlatma ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar, diş beyazlatma, diş beyazlatma yöntemleri

Sağlık ve sağlıkla ilgili konular
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 2306
Yaş: 28
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03

Diş Beyazlatma ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 23 Oca, 20:37

Resim

Diş Beyazlatma ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Diş beyazlatma, kişinin doğal dişlerinin daha parlak ve beyaz görünmesini amaçlayan çeşitli işlemleri ifade eder. Diş beyazlatma yöntemleri arasında

• Lekelerin çıkarılması,
• Beyazlatma işlemi,
• Ultraviyole (UV) ışık tedavisi ve daha fazlası bulunur.

Birçok farklı diş beyazlatma ürünü mevcuttur ve diş beyazlatma işlemini evde bunları kullanarak ta yapabilirsiniz. Dişlerinizi diş hekiminizin muayenehanesinde de beyazlatabilirsiniz. Evde diş beyazlatma işleminin sakıncaları bulunduğu için diş beyazlatma işleminin bir diş hekimi tarafından yapılması daha güvenlidir.

Bazı diş beyazlatma yöntemleri, özellikle diş hassasiyeti ve diş eti tahrişi gibi rahatsız edici yan etkilere neden olabilir. Özellikle evde diş beyazlatma işlemi bilinçsiz bir şekilde uygulanırsa dişleriniz ve diş etleriniz zarar görebilir.

Diş Lekeleri ve Çeşitleri

Dişlerinizi etkili bir şekilde beyazlatmak için sahip olduğunuz lekelenme türüne uygun bir beyazlatma yöntemi seçmeniz gerekir. Hem içsel hem de dışsal lekelenmeniz varsa her türe güvenli bir şekilde hitap eden bir beyazlatma yöntemi seçmeniz gerekecektir.

Ne tür bir lekeye sahip olduğunuzdan emin değilseniz, diş hekiminize danışmayı düşünün. Dişlerinizdeki lekelerin türü ve hangi yöntemin en iyi sonucu verebileceği konusunda size tavsiyede bulunabilirler.

Hangi Diş Beyazlatma Yöntemi Daha Etkili?

Dişlerde İçsel Lekeler

Diş minenizin içerisinde bulunan lekelere içsel lekeler denir. İçsel lekelenme bazen çocukken dişleriniz, diş etlerinizden çıkmadan önce bile mevcut olurlar.

Bu lekeler antibiyotik kullanımından, yüksek düzeyde florid etkileşiminden ve yaşlandıkça diş minenizin incelmesinden kaynaklanabilir. 2014 araştırmaya göre içsel lekeler bazen genetik sebeplerle de olabilir. (kaynak)

Dişlerde Dışsal Lekeler

Dışsal lekeler dişinizin dış yüzeyinde bulunur. Bunlar, diş minenizde renk bozulmasına sebep olan çevresel etkiler nedeniyle olur. Kahve, suni gıda boyaları ve sigara bu tür lekelere neden olabilir.

Yukarıdaki 2014 araştırmasına göre, içsel lekeler gibi, dışsal lekeler de antibiyotik kullanımıyla ilişkilendirilebilir.

Diş Beyazlatma Seçenekleri

Diş beyazlatma seçenekleri, beyazlatıcı maddeler içeren diş macunundan diş hekiminiz tarafından denetlenen profesyonel diş beyazlatma seanslarına kadar uzanır.

Bazı beyazlatma ürünleri, dişlerinizdeki dış lekeleri fiilen gidermeyi amaçlarken, diğerleri sadece iç ve dış lekeleri ağartarak daha açık renkli görünmelerini sağlar.

Birçok reçetesiz ve ofis içi tedavi seçeneği, dişlerinizdeki lekeleri parçalamak ve en aza indirmek için hidrojen peroksit kullanır. Başka bir oksitleyici bileşen olan karbamid peroksit de sıklıkla kullanılır.

Bu kimyasallar, daha yüksek dozlarda vücudunuz için agresif ve tahriş edici olabilir. Bu nedenle diş beyazlatma ürünlerini talimatlara uygun şekilde kullanmanız çok önemlidir.

Beyazlatma tedavilerini evde kullandıktan sonra veya dişçi muayenehanesinde alırken yaşayabileceğiniz herhangi bir hassasiyeti diş hekiminizle konuşun. Bir ürün diş ağrısına veya kızarıklığa veya diş etlerinizde kanamaya neden oluyorsa, kullanmayı bırakın ve diş hekiminize danışın.

Diş Beyazlatıcı Ürünler

Diş beyazlatma ürünleri, beyazlatıcı diş macunu ve gargara içerir.
Bu ürünler, lekeleri çıkarmak için hafif bir aşındırıcı görevi gören karbonat tozu içerebilir. Bazı beyazlatıcı diş macunları ayrıca aşındırıcı özelliklere sahip olan kömür de içerebilir. Beyazlatma formülleri ayrıca düşük konsantrasyonlarda karbamid ve hidrojen peroksit içerebilir.

Bazı aşındırıcılar çok sık veya uzun süreli kullanıldıklarında diş minenize zarar verebilir.

Diş minesi canlı hücrelerden oluşmadığı için aşındığında kendini onarmaz. Aşındırıcı beyazlatma ürünlerini güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınız konusunda diş hekiminize danışın.

Beyazlatma ürünleri ayrıca diş minesini güçlendirmek ve gelecekteki lekeleri önlemek için genellikle florür içerir.

Evde Diş Beyazlatma Kitleri

Evde diş beyazlatma kitleri, dişlerinize bir fırça kullanılarak veya yapışkan şeritler halinde uygulanan bir jel veya macun şeklini alabilir.

Bazı evde diş beyazlatma kitleri, dişlerinize bir ağız koruyucu yerleştirmeden önce dişlerinizi bir beyazlatıcı madde ile kaplamayı içerir. Bazı evde kullanılan kitlerde, beyazlatıcı macunu "yaymak" için ağız koruyucunun içinde bir ısı lambası, mavi ışık veya UV ışığı bulunur. Bununla birlikte, küçük bir 2021 araştırması, bunun jelin etkinliğini gerçekten artırıp artırmadığının net olmadığını öne sürüyor. (Kaynak)

Bir ağız koruyucu, emilimini artırmak ve beyazlatma solüsyonunun yüzeyle temasını sınırlamak için ağartma maddesini dişlerinizde tutabilir.

Evde kullanım için onaylanan beyazlatma kitlerindeki aktif içerikler, bir dişçi muayenehanesinde bulabileceğinizden daha düşük konsantrasyondadır. Bu nedenle, görünür sonuçları görmek için kiti birkaç hafta boyunca her gün kullanmanız gerekecektir. Evde kullanılan beyazlatma kitlerinin çoğu, sonuçları 2 ila 4 hafta içinde ortaya çıkarabilir.

Dişçi Muayenehanesinde Diş Beyazlatma

Diş hekiminin muayenehanesinde diş beyazlatma, görünür sonuçları daha hızlı elde etmek için daha yüksek konsantrasyonlarda aktif bileşenler kullanır.

Muayenehanede diş beyazlatma birkaç seans gerektirebilir.

Diş hekiminin ofisinde güçlü beyazlatma, dişlerinizi 20 ila 30 dakika boyunca güçlü bir hidrojen peroksit solüsyonuyla durulamayı içerir. Lazer tedavisi bazen ofis içi diş beyazlatma seanslarına dahil edilir, ancak şu anda bunun belirli bir beyazlatma yararı olduğunu kanıtlayan güçlü bir araştırma yoktur.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Bir diş hekiminde dişlerinizi beyazlatmanın daha güvenli olacağını unutmamalısınız. Çünkü aynı işlemi ilk kez yaparken onlar binlerce kez yaptılar ve bu konuda gerçekten neyin ne kadar kullanıldığında daha yararlı olduğunu daha iyi bilmekteler.

Diş Beyazlatma ve Yan Etkileri

Diş beyazlatmanın en yaygın yan etkisi geçici diş hassasiyetidir. Ağız ve diş eti tahrişi de yaygındır. Özellikle hidrojen peroksit bu reaksiyona neden olabilir.

Dişlerinizi, diş hekiminde beyazlattırdığınızda, bu yan etkiyi azaltmak için tedavi sırasında diş eti dokunuz korunacaktır.

Evde kullanılan bir diş beyazlatma kiti ile veya dişçi muayenehanesinde yapılan beyazlatma sonrasında diş hassasiyetinde artış yaşayabilirsiniz. Özellikle sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekleri tüketirken diş hassasiyeti oluşabilir. Ayrıca dişinizde keskin bir ağrı hissedilebilir. Bu hassasiyet çoğu zaman geçicidir.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dişlerinizi tekrar tekrar beyazlatmak veya diş beyazlatma kitlerini önerilen süreden daha uzun süre kullanmak diş minenizde kalıcı hasara neden olabilir. (kaynak)

Kimler Dişlerini Beyazlatmalı?

Televizyonda veya dergilerde inci gibi beyaz diş tasvirleri, lekesiz, mükemmel bir gülümsemenin gerekli olduğu izlenimini uyandırdı. Ama dişleriniz nasıl görünürse görünsün, gülüşünüzden utanmanız için hiçbir sebep yok. Estetik görünümden çok dişlerinizin sağlığını ön planda tutmalısınız.

Diş sararması aşağıdakilerden dolayı oluşabilir:

• Yaşlanma
• Genetik faktörler
• Bazı ilaçlar
• Kahve, soda veya sigara kullanımı

Diş beyazlatma tedavisinde seçenekler bütçenize de bağlı olabilir. Bazı insanlar, diş macunları ve gargaralar gibi daha hafif bir beyazlatma etkisine sahip ancak daha uygun fiyatlı seçenekleri tercih edebilir.

Diş İmplantı ve Diş Kaplaması Beyazlatma

Diş implantı veya kaplaması olan kişiler diş beyazlatma için uygun değildir. Diş beyazlatma sadece doğal dişlerde işe yaramaktadır. Son yıllarda pek çok genç insan, mükemmel beyaz bir gülümseme elde etmek için kaplamaların peşine düştü, ancak bu, uzun vadede dişlerinizin sağlığı için tehlikeli olabilir.

Dişleriniz sarardığı için gülümsemekten çekiniyorsanız ve doğal dişlere sahipseniz, diş beyazlatma yöntemlerini denemek isteyebilirsiniz. Ama nihayetinde bu kişisel bir estetik tercihtir ve tıbbi bir gereklilik değildir.

Hangi beyazlatma seçeneğinin sizin için daha sağlıklı olduğu konusunda diş hekiminize danışmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Daima ev kitlerindeki talimatları okuyun ve ürünleri belirtildiği şekilde kullanın.

Diş implantları, kaplamaları, kronları veya köprüleri olan kişilerin, diş beyazlatma işlemi yapmaması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Diş Beyazlatma İşleminde Unutulmaması Gerekenler

Diş beyazlatma, daha parlak bir gülümseme oluşturmak için çeşitli kozmetik tedavileri içerir. Bazıları evde beyazlatma kitleri veya ürünleri ile yapılabilirken, diğerleri diş hekiminizin muayenehanesinde yapılabilir.

Diş beyazlatmada kullanılan bazı kimyasallar diş hassasiyetine ve diş eti tahrişine neden olabilir. Ürünleri her zaman belirtildiği şekilde kullanmak önemlidir.

Hafif diş lekelenmeniz varsa, ağız bakım rutininize beyazlatıcı bir diş macunu veya gargara eklemeyi düşünün. Çay ve kahve gibi dişlerinizi lekelediği bilinen yiyecek veya sıvılardan da kaçınmak dişlerinizin rengini açmada yardımcı olabilir. Lekelenme daha belirginse, evde beyazlatma kitini denemek veya diş hekiminizle muayenehanede beyazlatma seansları hakkında konuşmak isteyebilirsiniz.

Neye karar verirsen ver, gülümsemenden utanmana gerek yok. En önemlisi dişlerinizin sağlıklı ve fonksiyonel olmasıdır.

Evde Diş Beyazlatma

Verilen bilgiler tanı, teşhis ve tedavi amacı taşımaz. İçerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedaviye yönelik hiçbir işlemi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Sağlık” sayfasına dön