Venüs Neptün Kavuşumu Nasıl Etkiler?

Venüs Neptün Kavuşumu Nasıl Etkiler?

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1944
Yaş: 25
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Venüs Neptün Kavuşumu Nasıl Etkiler?

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 15 Mar, 17:43

Resim

Venüs Neptün Kavuşumu Nasıl Etkiler?

14 Mart tarihinde Venüs ve Neptün, Balık burcunda kavuştular. Bu kavuşum ruhsal, tanrısal sınırsız sevgiye duyarlı halde olacağımızı ve daha kabullenici, daha merhametli ve şefkatli hissedeceğimize işaret ediyor. Olumsuz yönüyle sevgide büyük beklentiler taşımaya, fantezilere, aldanma veya aldatılmaya açık birkaç günlük bir zaman dilimini gösteriyor.

Aşk ile kurtarma ya da kurtarılma arzusunu da gündeme getiriyor. Ayrıca ölçüyü tutturmak ve denge sağlamakta zorlanabilir, iştahımızı kontrol etmekte de güçlük çekebiliriz.

Venüs sevgi prensibidir. Zevk aldığımız, sevdiğimiz şeyleri gösterir. Sevgiyi nasıl alıp verdiğimiz, kendimizle ve dünyayla nasıl ilişki kurduğumuz, barışı, huzuru nasıl sağladığımız, nasıl eğlendiğimiz ve neşelendiğimiz, dengemiz ve uyumumuz Venüs ile görülür. Aynı zamanda nelere değer verdiğimiz ve kendi değerimiz hakkındaki düşüncelerimizi de temsil eder.

Venüs yüceldiği Balık burcunda kabullenicilik, anlayış, yaradılışın tümünü sevme tarzında ifade bulur. Ancak sözünü ettiğimiz bu kavramlar yeryüzündeki hayatın çeşitliliği ve çelişkileri ile ilk etapta kavranması ve yaşanması zor kavramlardır. Dolayısıyla fazla idealize edilmiş, aşırı kabullenici arayışlara itilebiliriz.

Tanrısal bir sevgi arayışı, platonik ilişkiler, sevgi alma ve verme konularında karışıklık ve ilişkilerimizde belirsiz sınırlar veya sınırsızlık sorunları söz konusu olabilir. En derinde kurtarılacağımız bir sevgiye ve aşka özlem duyabiliriz. İsteklerimize, beklentilerimize ve ilişkide olduğumuz kişilere sınır koymakta zorlanabiliriz.

Bu nedenle ilişkilerde kurban durumuna düşebilir ya da büyük bir şefkatle önce özverili davranıp, kurtarıcı rolünü benimseyebilir fakat bir adım ötesinde kurban olabiliriz. Birbirimiz için ne anlama geldiğimizi ve ilişkinin nereye doğru gittiğini kestiremediğimiz ilişki deneyimleri söz konusu olabilir.

Partnerimizin niyetleri belirsiz veya hareketleri çelişkili bir hal alabilir. Veya net davranmayan taraf da olabiliriz. Partnerimiz bir gider, bir gelir, bir görünür, bir kaybolur, bir şey söyler başka bir şey yapar. Bir an sevildiğimizi düşünür, bir dakika sonra bundan emin olamayabiliriz. Nerede durduğumuzu bilmek zordur. Bir belirsizlik içindeyken, ilişkimiz, herhangi bir gelecek garantisi ya da mevcut bir gerçekliği olmadan, açının etkin olacağı birkaç gün boyunca sallantıda kalır.

İlişkilerde her zaman belirsizlikler söz konusu olabilir ama Venüs-Neptün temaslarında emin olamama, önünü görememe ve belirsizlik hali çok daha belirgindir. Bu belirsizlik karşımızdaki kişiyi gerçek olamayacak kadar iyi görüp, idealize etmemize ve gerçekleri çarpıtmamıza yol açabilir. Bu tip abartılı durumlar açının etkisinin ortadan kalkacağı birkaç gün sonrasında hayal kırıklıkları yaşatabilir.

Arroyo, bu açının “daha yüksek seviyedeki birliğe olan özlemin dünyasal ilişkilerdeki bir sevgiliyle tatmin edilebilmesinin imkansızlığını” ifade ettiğinden söz eder. Venüs-Neptün kavuşumlarında sevgi (Venüs) o kadar idealize (Neptün) edilmiştir ve öylesine sınırsızdır (Neptün) ki duygular ilahî boyutlara, manevi alemlere yönlendirilemezse hiçbir dünyevî aşk ve sevgiliyle tatmin olunamayacaktır.

Açının etkin olduğu zaman dilimini olumlu değerlendirmek için hissedilen yoğun sevgiyi öncelikle kendimize ardından tüm yaratılanlara ve kendimizden daha yüce aşkın bir varlığa yöneltmek, ihtiyaç duyduğumuz yüce aşk ve kendini adama duygularımızı tatmin edecektir. Balık burcunun simgelediği, beş duyuyla algıladığımız alemin dışındaki akıntıyı sağlıklı bir şekilde hissetmek ve onunla birlikte hareket eder bir hale gelebilmek bu kavuşuma vereceğimiz bir diğer sağlıklı cevaptır. Kendi bilinçli aklımızın isteklerini bir kenara bırakarak, kabulleniciliği geliştirmek özetle kendimizi aşmak için uygun bir zaman dilimindeyiz.

Duygusal alanda olduğu kadar hayatın diğer tüm sahalarında da doğru ölçüyü tutturmak, denge ve uyumu tesis edip, korumak bugünlerde biraz daha zorlaşabilir. Keyif duyduğumuz her türlü yeme-içme, internet oyunları, diziler, sosyal medya, alışveriş, sohbet ve uyku gibi durumları gerçek dünyadan birer kaçış aracı olarak kullanabiliriz. Hayır diyememek, nerede duracağımızı bilememek kısaca ölçüyü tutturamamak ve denge kuramamak gerçeklikle karşı karşıya gelmek zorunda kaldığımızda tatlı düşlerden mutsuz uyanmamıza sebep olabilir.

Venüs finansal konuları da sembolize ettiği için maddi konularla ilgili belirsizliklerin ortaya çıkması da olasıdır. Neptün’ün netlikten uzaklaştıran ve gerçekleri olduğu gibi algılamamıza engel teşkil edebilecek etkisi altında riskli yatırımlara, alışveriş ve finansal işlemlere temkinli yaklaşmak yerinde olacaktır.

Venüs Neptün kavuşumu, sanatsal yetenekleri de ifade eder. Venüs Neptün kombinasyonu için Carter, “Bu yüksek derecede sanat kombinasyonudur ve ahlaki ya da bilimsel konulardan ziyade güzellikle daha ilişkilidir! Sanatsal yetenekler müzik, gösteri, çizim, resim, şiir veya diğer alanlarda ifade edilebilir” der. Tüm sanatsal alanlarda ilhama, yaratıcılığa ve üretkenliğe son derece açık olacağımız bir dönemdeyiz.

Bütünün en yüksek hayrına değerlendirebilmek, spritüel bakımdan gelişmek ve manevi ikramlardan nasiplenmek dileğiyle.


Astroloji Dergisi / Yazan: Işık Canan Kaya


Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler
Astroloji, Karma& Dönüşüm, Stephen Arroyo


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön