Koç Burcunun Hikmetleri

Koç Burcu (Aries) 21 Mart - 20 Nisan
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Koç Burcunun Hikmetleri

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 22 Mar, 17:38

Koç burcunun temsil ettiği bu savunma güdüsünün insana verilmesinin büyük hikmetleri vardır. Savunma güdüsü herşeyden önce kişinin kendi canını ve hakkını koruması ve savunmasını sağlar. Eski alimlerden biri savunma duygusunu şöyle tanıtır. "Savunma duygusu bir kişide aşırı olursa, o kişi öfkeli ve saldırgan olur. Gereğinden az olursa kişi kendini koruyamaz, mesela ateşten kaçmaz, yanar. İtidalli olarak bulunan savunma duygusuna 'adalet' denir."

Allah(c.c.)'ın bütün canlılara verdiği bu güdü sayesinde her nefis sahibi, hayatını tehdit eden dış tesirlerden kaçar veya onları bertaraf etmek ister. Vücudumuz bu konuda doğal reflekslere sahiptir. Mesela ayağımızın altına bir iğne batırılsa doğal olarak ayağımızı çekiveririz. İğnenin acıtması kendiliğinden tepki vermemize sebep olur. Acı duymak, hesaplamalar yapıp kararlar verme süresine ihtiyaç bırakmadan hemen harekete geçmeyi sağlar. Bazı hastalıklarda acı duyma hissi ortadan kalktığından hasta kişiler ateş ve bıçak gibi tehlikeli şeylerden kaçmaz olur. Mesela cüzzam hastalığının ileri devresinde hastanın acı hissi kaybolur, kişi elini ateşten çekmez. Savunma hissinin bu derece yok olması, hayati derecede tehlikelidir.

Savunma duygusu aynı zamanda kişinin haklarını savunması için de gereklidir. Hakkını savunmayan kişiler, ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma düşerler. Ailelerinin ve milletlerinin haklarını savunamaz, bütünlük ve dayanışmalarını kaybederek yok olurlar. Bu yüzden milletlerin kendilerini savunmak için orduları ve silahları bulunmak zorundadır. Koç burcunun temsil ettiği karakter, savaş ve silahlar gibi manaları içine alır. Askerlik yaparak milletinin, çalışarak ve hakkını savunarak ailesinin korunmasını üzerine almak erkeklerin görevi olduğu için Koç burcu erkeksi bir burç kabul edilir. Ancak kadınlar arasında da çeşitli sebeplerle çalışıp ailesinin geçimini yüklenmek zorunda olanlar vardır. Bunların doğum tarihleri incelendiğinde yapılarında Koç burcunun bir şekilde baskın olduğu görülebilir.

İnsanda yüksek miktarda enerjinin kana boşaltılmasını sağlayan adrenalin gibi hormonlara androjen hormonlar denilmesinin bir sebebi de budur. Androjen hormonlar erkeksi davranışların ve erkek üremesinin yöneticisidir. Sporcularda ve bedenen çalışanlarda yüksek kapasiteye sahip olan bu hormonlar, kadın sporcularda fazla gelişerek anne olmayı engellemektedir. Adrenalin hormonu öfke ve yüksek konsantrasyon anında hızla salgılanarak tehlikede kalan canlının kaçıp kurtulmasını veya kendini savunup sağ kalmasını sağlar.

Aynı şekilde savunma duygusu da kişiyi gayretli ve üstün çaba sahibi kılar. Zorluklarla karşılaşan ve büyük bir rekabetle yüz yüze kalan kişiler, daha önce yapamayacaklarını sandıkları şeyleri başarabilmektedirler. Zaten Koç burcunun ve bununla beraber Akrep burcunun içlerindeki gücü keşfettiren en önemli mihenk taşı bu tarz bir deneyimdir. Bunun gibi durumlarda içlerindeki bu gücü çok büyük bir şaşkınlıkla deneyimleyen insanlar, hemen bu kendilerinin dahi hayran olduğu gücü itinayla ve hazla geliştirme işine koyulurlar. Kişinin zorluklar karşısında yılmaması ve büyük bir azimle çaba sarf etmesi, savunma duygusunun kişiliğindeki oranıyla yakından ilgilidir. Mesela kişinin doğumu sırasında birçok unsur Koç burcunda ise veya o sırada Koç burcu yükseliyorsa kişi savunma duygusu açısından çok gelişmiş demektir. Bu kişi hayatını kazanmayı, hakkını korumayı, büyük işler başarmayı, büyük girişimler başlatmayı önemser, belki de gerçekleştirir.

Koç burcu (bununla beraber Mars) bedende başı temsil eder. Baş ve yüz kişilerin başkalarından ayırt edilmesini sağlayan doğal kimliğidir. Bunun sonucu olarak da yükselen Koç ya da yükselen Akrebin taşıdığı yüz hatları (Güneş burcunu da buna kısmen dahil edebiliriz) diğerlerine göre çok daha belirgindir, ayırt edilebilir ve standarttır. Onları 35 metreden de tanıyabilirsiniz. Koç burcunda sıkıntılı bir duruma sahip olanların başlarında veya yüzlerinde bir işaret, leke veya yara izi bulunmasına sıkça rastlanır. Bu iz adeta karşısındakine bir mesaj gibidir. Yüzünde belirti veya belirgin, karizmatik bir ifade bulunan kişilerin savunma güdülerinin kuvvetli olduğu, hayata daha hırsla ve yırtıcılıkla sarıldıkları bilinçaltı olarak okuduğumuz imge dilinin kurallarındandır.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Koç Burcu (Aries) 21 Mart - 20 Nisan” sayfasına dön