ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

doğum haritasında üçgen açı, doğum haritasında büyük üçgen, doğum haritasında uçurtma, büyük ateş üçgeni, büyük toprak üçgeni, büyük hava üçgeni, büyük su üçgeni, uçurtma

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
Kullanıcı avatarı
güzin
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 4510
Yaş: 46
Kayıt: Çrş 15 Haz, 12:51
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Sal 11 Ara, 11:32

Resim

Doğum Haritasında Üçgen Açı

ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

Üçgen yüz yirmi derecelik açıdır. Kabul edilebilir etki alanı (orb) metinden metine değişmekle birlikte genellikle beş ile on derece arası kullanılır. Tüm açılarda geçerli olduğu gibi etki alanı daraldıkça temsil ettiği özellik (karakteristik) daha belirginleşir

Üçgende hangi tip özellikler olabilir?

Yıllardan beri üçgenin yorumu “çok şanslı, özel yeteneklere sahip ve bir şeylerin kolayca gerçekleşmesi potansiyeline sahip, çok çalışmaya gerek olmayan, kendi kendine yeten” ve “heves, istek veya hırs eksikliği” gibi değişen şekillerde yapılmıştır.

Benim inancıma göre üçgenler ustalık duygusu, “iyiyim” duygusu veya en azından “ben bunu yapabilirim” duygusunu gösterirler. Bir başka deyişle, açıyı oluşturan gezegenler ve açı birleşimi ile sembolize edilen şeyde davranışsal bir güven duygusu vardır ve hepimizin bildiği gibi bir şey hakkında kendimizi iyi hissediyorsak genellikle onu iyi yaparız. Böylece eğer Güneş–MC üçgeniniz varsa kariyer alanında istediğiniz şeyi elde etme konusundaki becerinize, liderlik yeteneğinize ve sosyal statünüzde başarılı olabilme yeteneğinize güveniyor olabilirsiniz.

Üçgen 360 dereceyi üçe böldüğümüzde elde ettiğimiz bir üçüncü harmonik açısıdır. Genelde tek sayılı harmonikle ifade edilen açılar anlayış ya da kavrayışı, ilhamları ve içsel şeyleri sembolize etme yönelimlidirler. Dışsal olayların ve belirteçlerin meydana gelmesinde olumlu bir şekilde katkıları olsa da, kare açı gibi çift sayılı harmoniklerin gösterdiği dışsal olayları işaret etme eğiliminde değillerdir. Ama yine de katkıları sıklıkla davranışsal, sezgisel veya duygular ve /veya fikirler dünyası ile bağlantılıdır. Bir başka ifadeyle üçgenler büyük ölçüde kafada oluşurlar. Üzerinde düşünmek insanı heyecanlandırıyor ve iyi hissettiriyor olsa da, bir şeylerin dış dünyada somutlaştırılacağına dair bir garanti yoktur. Bazı astroloji okullarının üçgene çok az önem verip, dikkati kare, kırk beşlik, yüz otuz beşlik ve karşıtlık gibi diğer açılara çekmelerinin nedeni budur.

Üçgenler genellikle aynı elementte bulunan gezegenleri içerirler;ateş, toprak hava ve su. Yine de orb nedeniyle aynı elementler söz konusu olmayabilir. Böylece eğer Ay’ınız sıfır derece Başak’ta ve Satürn’ünüz 29 derece Koç’ta ise - aynı burçta olmasalar da- hâlâ bir Ay-Satürn üçgeniniz var demektir. Bu durumda üçgendeki enerjinin kolay akışı bir miktar eksilir ve siz sembolize edilen şey ne ise o gerçekleşmeye başlamadan önce biraz huzursuzlaşır ya da çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Hâlâ güven vardır, ama zaman zaman çalışma konusunu abartabilir veya umursamayabilir ya da transitleriniz düzeyinde bağlantı kurmak zorluğu yaşayabilirsiniz.

Paula Abdul bir dansçı, şarkıcı, ve Michael Jackson’ın, Mick Jagger’in ve daha bir çok ünlünün videolarındaki koreograflarıdır. “Forever Your Girls” ilk çıkış albümüdür ve bir televizyon şovunda hosteslik yapmıştır. Haritasında Jüpiter-Pluto üçgeni, Merkür-Satürn üçgeni ve Ay-Mars üçgeni dahil birkaç üçgeni vardır.

Neptün-Jüpiter üçgeninde Neptün, din veya mistisizm konularına ilgi yaratır, ama rol yapmak (oyunculuk), müzik ve dans da dahil olmak üzere sanata yetenek ve ilgiyi de gösterir. Balık burcunda ve beşinci evde yerleşmiş Jüpiter’in verdiği ve sanatta oldukça iyi kullanabileceği bir yaratıcılık bolluğuna da sahiptir.

Ayrıca Ay-Mars üçgeni, Merkür üçgeninin de kattığı dikkat ve zihinsel disiplinle birlikte, kime ve neye inanıyorsa oralarda savaşabilme yeteneği verir.

Bu açıların Abdul’ün başarısına nasıl katkıda bulunduklarını kolaylıkla görebilirsiniz. Bu elbette bu insanın parlak bir hayat sürdürdüğü anlamına gelmez, ama bu haritada olağanüstü bazı yetenekleri olan ve bu yetenekleri hayata geçirmeyi seçmiş başarılı bir insan potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz.


BÜYÜK ÜÇGEN

Eğer her biri aynı elementin burçlarından birinde, örneğin 21 derece İkizler’de Merkür, 24 derece Terazi’de Mars ve 20 derece Kova’da Jüpiter şeklinde yer alan, gezegen yerleşiminiz varsa, büyük üçgen olarak bilinen açı kalıbına sahipsiniz demektir. Pek çok kitap bunun size ağzınızda gümüş kaşıkla ve parmaklarınızda Midas dokunuşuyla doğmakla aynı şey olduğunu söyleyecektir. Belki öyledir de.. Dikkatinizi çekerim ki büyük üçgene sahip çoğu insan önemli ya da ünlü, başarılı insanlarla evlidirler veya nispeten imtiyazlı doğarlar. Şu veya bu şekilde sıklıkla gözetilir ve korunurlar. Bununla birlikte C.E.O. Carter Principles of Astrology isimli klasik kitabında üçgenin yararlı olabileceği yerde büyük üçgenin aslında en kötücül oluşum olabileceğini belirtir.

Öyleyse bu nedir? Kedinin ulaşamadığı ciğere pis demesi belki.. Veya iyi bir şeyin aşırı fazlası olabilir mi?

Noel Tyl, büyük üçgeni kendine yeterliliğin kapalı devresi şeklinde tanımlar. Bu da bizi tek sayılı harmonikler tartışmasına geri getirir. Hatırlarsanız tek sayılı harmoniklerin eğiliminin kafada ya da içeride oluşmak şeklinde olduğunu söylemiştik. Burada sembolizm bazen kendinize diğerlerini tamamen kapatacak kadar yeteneklerinize güvenme eğiliminiz olduğunu gösterir. Bu durum yardım ve desteği çekmediğiniz anlamına gelmez, ama bazen reddedersiniz, çünkü bu sizin alışılmış kendinize ve yeteneklerinize bakışınızla uygun düşmeyebilir. Bunu nasıl yaptığınız büyük üçgenin elementine bağlıdır.

Büyük ateş üçgeni

Eğer büyük ateş üçgeniniz varsa istek/heves yaratmak bakımından kendinize yeterlisinizdir. Ateşinizin yanması için başkasına ihtiyacınız yoktur; içinizde yol gösteren –pilot- ışığınız vardır ve o ışık hep yanar. Diğer insanların liderliğini reddetme eğiliminiz olabilir, çünkü kendiniz ilham kaynağısınızdır ve o şeyi kendi tarzınızla daha hızlı ve daha olumlu bir şekilde yapacağınıza oldukça güvenme eğilimindesinizdir.

Büyük toprak üçgeni

Toprak üçgenine sahipseniz biriktirme ya da saklama konusunda iyisinizdir ve kaynakları toplamakta pratik yönünüze ve yeteneklerinize çok güvenirsiniz. Böylece yardım istememek ve yardım tekliflerini reddetmek eğiliminde olabilirsiniz. Çünkü yapabilme yeterliliğiniz olduğunu hissedersiniz ve yardımsız daha çok zaman alsa da, yapabilirsiniz.

Büyük hava üçgeni

Büyük hava üçgeniniz varsa, zihinsel yeteneklerinize aşırı güvenirsiniz. Diğerleri öğrendikleri şeyi sizinle paylaşmak istediklerinde veya bir şey hakkında farklı fikirler sunduklarında nezaketle, fakat kesinlikle onları durdurursunuz. Ne bildiğinizi bilirsiniz ve eğer daha fazlasını bilmeye ihtiyaç duyarsanız onu kendi kendinize öğreneceksinizdir- daha zor yoldan olsa bile...

Büyük su üçgeni

Eğer büyük su üçgeniniz varsa hassasiyet zenginliğine sahipsiniz ve kendiniz için ihtiyaç duyduğunuz duygusal güvenlik seviyesini oluşturmakta yetenekli olduğunuzu hissedebilirsiniz. Bu nedenle diğerlerinin sevgi gösterisi ve besleme, destekleme gayretlerini reddetme ve genelde duygusal insanlardan rahatsız olma eğiliminde olabilirsiniz. Veya duygularınıza çok yoğunlaştığınız için başkalarından size ulaşan şeyleri ıskalayabilirsiniz.

Lucille Ball Ay, Merkür ve Mars’ın oluşturduğu bir toprak üçgenine sahiptir. Büyük üçgeni olan pek çok insandan farklı olarak imtiyazlı bir yaşamın içine doğmadı; babası o dört yaşındayken öldü ve keyifsiz, tutucu ve sıkı görünen bir çevreye, büyükbabası ve büyükannesi tarafından alındı. Erken yaşta, yapmak istediği şeyin insanları güldürmek olduğuna karar verdi. New York’ta gittiği oyunculuk okulunda, Bette Davis etkilendiği ve destek aldığı sınıf arkadaşı olmasına rağmen, öğretmenleri ona açıkça yeteneği olmadığını söylediler. Bir sürü sıkıntılı işte çalıştı; olaylar eziyetli hale gelince evine döndü, ama o daima geri dönecek ve hayallerini asla terk etmeyecekti. Sonunda bir seri modellik işi aldı. Bunlardan bir tanesi olan Hattie Carnegie Salonu’ndaki iş onun görünüşünü daha şık bir stil ve duruş kazandırarak değiştirdi. Aynı zamanda pek çok zengin, iyi bağlantıları olan kadınlarla ve bir takım zengin ve şık bekarla tanıştı. Onlardan biriyle kolayca evlenebilir, rahata kavuşabilirdi, fakat bunu seçmedi. Modelliğe daha şık salonlarda devam etti, Chesterfield sigara paketi için model oldu ve hayallerini takip etmeye devam etti. Gerisi biliniyor.

Biz Lucille Ball’u komedyen ve artist olarak biliyoruz ama o aynı zamanda akıllı ve başarılı bir iş kadınıydı. Film stüdyosu sahibi ilk kadındı. Toprak üçgeni, zengin insanlarla karşılaşmasında yardımcı oldu, ama başarısının büyük ölçüde sebebi yenilgi ve reddedilmeye rağmen hiç vazgeçmemesiydir. Sonucu zenginlik ve başarı oldu.

Büyük üçgen sizi hayatın büyük değişikliklerinden bir ölçüde de olsa korurken, aynı zamanda büyüme ve tatmin getiren bazı deneyimlere yönlendirebilir de. Kuşkusuz pek çok büyük üçgen insanı müthiş karizmatik, parlak ve başarı tutkusu ile doludur, ama pek çoğu da yapmak istediklerini kafalarında yaşamakta, sonuç olarak pek az şey başarabilmekte ve toplumsal konumlarına çok az katkıda bulunabilmektedirler. Bazılarının olağanüstü yetenekleri dışarıya odaklanabilmektedir. İşte bu insanlar Uçurtma olarak bilinen açı oluşumuna sahiptirler.

UÇURTMA

Uçurtmada bir büyük üçgen vardır, ama büyük üçgenin bir noktası bir başka gezegenle karşıt açı yapar. Eğer bunlar arasında bir çizgi çizerseniz, karşıt açı yapan gezegenin kuyruk gibi durduğu bir uçurtma şekli elde edersiniz.

Karşıtlık, ben-sen açısıdır ve haritanın doğu-batı ve kuzey-güney noktalarını bağlayan bir köprü gibidir. Başkalarıyla bağlantıya veya alış-verişe girmek karşıtlığın sembolizminin doğasıdır. Uçurtma durumunda karşıtlık yapan gezegen, büyük üçgenin enerjisinin çıkış kapısı gibidir. Uçurtmanın kuyruğu konumundaki gezegen aynı zamanda vurgulanan gezegendir ve kişilikte aşırı bir biçimde önemli olan ayırt edici bir tür davranışı sembolize eder.

Irene Cara şarkıcı, söz yazarı ve aktristir. Pek çok ödül ve alkış alan sanatçı, Flashdance (What a Feeling) şarkısı ile hem Oscar hem de Grammy ödüllerinin sahibi olmuştur.

Cara Ay, Neptün ve MC’nin yer aldığı bir büyük su üçgenine sahiptir. Yedinci evdeki ve Yengeç’teki Satürn Ay’a karşıt açı yapmaktadır. Burada Neptün-Ay üçgeni ile yüksek seviyede duyarlılık ve o ölçüde yaratıcılık bekleyebiliriz; aynı zamanda bu ikisi MC’ye üçgen yaptıklarına göre belki sanat yoluyla veya avukat ya da bir çeşit konuşmacı olarak toplumun dikkatini çekeceğini söyleyebiliriz. Hayal dünyası çok zengin, iyileştirici, muhtemelen çok sezgisel bir insandır diyebiliriz. Ve Uçurtma nedeniyle bu özelliklerini toplumsal yoldan ifade etmeye eğilimlidir. Ay-Satürn karşıtlığı yüksek duygusal seviyesine rağmen Cara’nın çok kontrollü ve disiplinli olduğunu gösterir. Aynı zamanda onun zaman zaman başkaları tarafından yeterince yüreklendirilmediğini düşünerek kendini sevgisiz ve tatminsiz hissedebileceğini de gösterir. Veya belki ebeveynleri ile ilgili konular söz konusudur. Ama sonuçta Cara dışsal onaylama ihtiyacında olan bir kadındır ve bunu da, yaptıkları ve müziği kanalıyla almaktadır. Şarkısının alt başlığına dikkat edin - What a Feeling.. Gerçekten duygularını ifade etmek ve aktarmak için Allah vergisi yeteneği olan biridir..

Uçurtmanın kuyruğundaki Satürn güçlü sınırları olan, eylemlerinin sonuçlarını somut olarak görmek isteyen ve hayatın bir noktasında kolaylıkla akıl hocası, otorite veya rol model olabilecek birini gösterir. Onun özel hayatı hakkında hiçbir şey bilmiyorum, ama hak ettiği teliflerle ilgili davaları olduğunu biliyorum. Belki sonunda bu alanda avukat olur - kim bilir? Her durumda onu daha çok görmeyi ve daha çok dinlemeyi umuyorum.

Hepsi bu kadar.. Umarım ki bu yazı size söz konusu açılar üzerinde düşünmek ve çalışmak için motivasyon kazandırmak üzere için bazı yeni açılımlar vermiştir.


DonnaVanToen

ÜÇGEN

Çeviren: Oya Vulaş

Kaynakça: NCGR Memberletter, February-March 2005

**

UÇURTMAYA İLAVE ...

Uçurtma açısını kanatlara, kanatlara yakın olanı rokete, uzak olanı ise hedefe benzetebiliriz.
Kanatlar kişinin dengesini, roket, kişinin enerjisinin yüklü oldugu yeri, uzak olan gezegen ise kişinin odaklanacağı hedefi olarak da düşünebilirsiniz. Bir uçurtmayı, grand trini ya da grand grossu yorumlarken kesinlikle harita bütünü cok önemlidir... Burcu, yükseleni, MC ....köşelerin diger gezegenlerle yaptıkları açıları....

Mesela grandgross u olan (büyük kare si ve diagonellerde ikizıt açısı olan) kişi, diğerlerine nazaran daha zor olaylar yaşayan, ama daha direncli olabilen bir kişidir... Bu kişinin hayatı, bulunduğu cevresinde diğerlerine nazaran daha zordur. ama zor ne demektir ? bu çok değişken bir olgudur, yani izafi... kişiye sorsanız, o zaten doğustan öyle oldugu için , ona pek zor ??? gelmez olaylar.... ama herhangi agır giden bir gezegen transit gectiğinde herhangi bir köşeyi, o zaman gercekten zorlanır kişi, bir kac değişik olay yaşayabilir... hatta der ki, " ya butun terslikler de hep beni buluyor..." Çünkü butun haritası tetiklenmiştir....
Bu kişinin misyonunda zor olaylarla ögrenme vardır çünkü....(ALINTI)
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti güzin mesajı için (toplam 2):
Chepi (Sal 11 Ara, 15:21) • Akrep (Sal 11 Ara, 23:50)
Değerlendirme: 33.33%


diğer adım MAVİ LOTUS..

https://akreportal.net


Kullanıcı avatarı
Chepi
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 235
Yaş: 28
Kayıt: Sal 20 Mar, 14:55
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

Okunmamış mesaj gönderen Chepi » Sal 11 Ara, 15:21

Bu açılar çok önemli. Her açı için örnek resimler yok muydu?
~~Chepi Algonquin Kabilesinde Peri Anlamına Gelir.~~

Kullanıcı avatarı
güzin
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 4510
Yaş: 46
Kayıt: Çrş 15 Haz, 12:51
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Sal 11 Ara, 15:39

Chepi yazdı:
Sal 11 Ara, 15:21
Bu açılar çok önemli. Her açı için örnek resimler yok muydu?
sadece bir sitede resim buldum..o sitede kopya vermiyor..
diğer adım MAVİ LOTUS..

https://akreportal.net

Kullanıcı avatarı
Chepi
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 235
Yaş: 28
Kayıt: Sal 20 Mar, 14:55
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

Okunmamış mesaj gönderen Chepi » Sal 11 Ara, 16:00

Teşekkürler.
~~Chepi Algonquin Kabilesinde Peri Anlamına Gelir.~~

Kullanıcı avatarı
güzin
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 4510
Yaş: 46
Kayıt: Çrş 15 Haz, 12:51
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Sal 11 Ara, 16:36

Ben üçgen açı nedir biliyorum..ama diğer aşama olan uçurtma, kare gibi açı oluşumlarını bilmiyordum..haritamda bu tarz oluşumlardan t kare var sadece bildiğim kadarıyla..astrolojide henüz bu açı kalıplarını incelememiştim bugüne kadar..
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti güzin mesajı için:
Chepi (Çrş 12 Ara, 17:04)
Değerlendirme: 16.67%
diğer adım MAVİ LOTUS..

https://akreportal.net


Kullanıcı avatarı
Chepi
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 235
Yaş: 28
Kayıt: Sal 20 Mar, 14:55
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: ÜÇGEN AÇI, BÜYÜK ÜÇGEN ve UÇURTMA

Okunmamış mesaj gönderen Chepi » Çrş 12 Ara, 17:05

Bende çok dikkat etmezdim ama önemli bir konuymuş.
~~Chepi Algonquin Kabilesinde Peri Anlamına Gelir.~~


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Astroloji” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir