Kova Bilinci

Kova Burcu (Aquarius) 21 Ocak - 18 Şubat
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Kova Bilinci

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Sal 23 Eki, 20:28

Kova burcu manasını daha çok modern çağın değer yargılarından almaktadır. Çünkü modern çağ, gelenekselin eleştirisi ve insan özgürlüğü fikri üzerine bina edilmiştir. Kova karakterinin asi ve hiyerarşiye kafa tutan eşitlikçi devrimciliği bu anlayışa uygun düşmektedir.

Astroloji ilminin benzetme yapma ve yorumlama usulü, bazı sanatçı ve düşünürlere farklı ilhamlar vermektedir. Mesela bazı kişiler insanlık tarihini karakterine göre devrelere ayırırken, burçların özelliklerinden yararlanırlar. Buna göre Ortaçağ’ın skolastik düşünce biçiminden sonra gelen aydınlanma ve modernizm, Kova burcunun karakterine çok uygun düşmektedir.

İnsanoğlunun yeryüzünde geçirmekte olduğu devreler de burçların karakterine uygundur. Kimi düşünürlere göre dünya her iki bin yılda bir burcun karakterine bürünmektedir. Geçmiş dönemlerde Balık burcunun mistik yapısına uygun olarak o dönemin insanları gizemli öğretileri, kaderciliği ve metafizik ilimleri benimsemişken, günümüzde modern bilimleri kurarak akılcılığı geliştirmiştir.

Her dönemde o dönemin insanları artık büyük gelişmeler katettiklerini ve eskiden çok farklı yepyeni bir dönem başlattıklarını sanırlar. Aslında insanlık tarihi sanıldığı gibi evrim geçirmemekte, sadece çok farklı özellikte dönemlerde dolaşmaktadır. Bunun şuurunda olmak, insanlık tarihinin geçirdiği dönemleri incelerken karşılaştırarak anlama imkanı sağlayacaktır. Böylece kendi çağımızın bakış açısının en üstün ve tartışılmaz olmadığını anlayabilir, başımızı günümüzün geçerli düşünce biçimlerinden kaldırıp daha yüksek bir anlayışa kavuşabiliriz.

Kova bilinci, genel geçer değerlere, ön kabullere ve ileri gelenlerin kurallarına alternatif açıdan bakabilecek; kuşkucu ve özgür bir bilinçtir. Bu bilinç, Oğlağın gelenekçi değerlerini devrimcilikle karşılar, karşıt burcu Aslanın asalet ve üstünlük değerlerini reddeder. Kova üstünlük diye sunulan bir şeyi kuşkuyla eleştirir, değer sistemlerini isyanla altüst eder. Aslında onun bu kabiliyeti, üstünkörü kabul edilmiş değerleri sınama ve eleme imkanı sağlayan dahice bir kavrayıştan kaynaklanmaktadır.

Felsefe tarihi boyunca her fikir akımını, ondan şüphe eden ve eleştiren bir akım takip etmiştir. Böylece insanlık ideal bir değer yargısı sistemi kurmasa da, eldeki bozuk düzenleri eleştirebilme yeteneği kazanmıştır. Kova karakteri yapıcı, idealler kurucu bir bilinç değil, ideal kabul edilen şeylerin aslında öyle olmadığını gören bir bilinçtir. Bu bilincin isyankar yapısı, gerçek ideallere ulaşmanın önündeki engelleri yıkma aşamasını teşkil eder. Esasen hiçbir burcun karakteri kusursuzluğu yansıtmadığı gibi Kova da kusursuz bir bilinci yansıtmaz.

Bunun gibi insan kalbinin inanç ve değerleri de alternatif düşüncelerle dengelensin ve zenginleşsin diye her insana bu kabiliyet bir ölçüde verilmiştir. Bu kabiliyet sayesinde insanoğlu hurafeleri, haksız ayrımcılıkları, riyakar değerleri ve manasız kuralları ayıklar, değer sistemini sağlama imkanına kavuşur. Kur’an’da batıl inanç ve sapık uygulamalar yapan Cahiliye toplumu kınanmış, geçmiş nesilleri körü körüne taklit etmelerinin yanlışlığı hususunda uyarılar yapılmıştır. Her insanın kalbine bu hurafe ve haksızlıklara karşı nefret duygusu yerleştirilmiştir.

Kova, haksızlık ve ayrımcılığa karşıdır. İnsanların eşitliğine ve temel değerin insan özgürlüğü olduğuna inanır. Bu zihniyeti sebebiyle birçok yerleşik düşünceyle arası iyi değildir. Bendenizin de 1. evinde yerleşen Uranüs sebebiyetiyle yerleşik düşüncelerle arası pek iyi değildir. Bu vesileyle sürekli dışlanır, itaatsizlik ve sorumsuzlukla suçlanır; istenmeyen adam ilan edilir. Böyle bir kaygısı da yoktur zaten. Üstlerinden, kurallardan, geleneksel bağlılıklardan hoşlanmaz. Bunlarla insan haysiyetinin çiğnenmesine dayanamaz. Ancak bunları daha insanca daha vicdanlı bir şekilde kurmaya ve uymaya karşı değildir. Kuralların insan yararına olarak, akıllıca düzenlenmesini, bunlara herkesin eşit bir şekilde tabi olmasını ister.

Değerlerin ve mutlak hakikat diye sarıldığımız gerçeklerin özgür “akılla” denetlenmesi gerektiğine inanır. O zaman inanca ve değerlere, riyakarca ve alışkanlıktan kaynaklanan bağlılıkla değil, samimiyetle ve isteyerek yönelir. Duygularıyla ve çıkar bağlarıyla değil, üstün bir akılla, gereğine inandığı için itaat eder.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Kova Burcu (Aquarius) 21 Ocak - 18 Şubat” sayfasına dön