Güneş Jüpiter Karesi ve Etkileri

güneş jüpiter karesi ve etkileri

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1668
Yaş: 24
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneş Jüpiter Karesi ve Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 12 Eki, 15:15

Resim

Güneş Jüpiter Karesi ve Etkileri

Güneş Jüpiter karesi hayatımızı nasıl etkiler?

İsteğin ışığı Güneş, genişlemenin gezegeni Jüpiter ile sürtüşmeli bir kare gerçekleştiriyor. Bu açı kişisel isteklerin büyüdüğünü gösterir. Bu sağlıksız büyümeye, şişmeye, kibre, abartıya ve kendini üstün görmeye yol açar. Marazi örneklerde megalomani görülür. Kendini fazla iyi bulur. Kendini beğenmiş, debdebeli ve savurgan eğilimler gösterir. Kendi hayal ürünü olan bir azamet içindedir.

Terazi’deki Güneş, ahenk yaratmaya önem verir. Karşıtları uzlaştırmak ister. Bilinçliliğini öteki insan bilinci geliştirmeye yönlendirir. Dengeyi/ölçüyü tutturmak yönünde irade koyar.

Oğlak’taki Jüpiter, hedefine doğru genişler. Hedefine ulaşmak için önüne çıkan engelleri aşarak, adım adım büyür. Disiplinli, ciddi, metodik, planlı, programlı bir gayretle yayılır. Azimli, kararlı ve sorumlu bir şekilde hedefine doğru ilerler. İnancı gerçekçi, soğuk ve katıdır.

Güneş Jüpiter karesine verilecek olumsuz tepki, benliğin şişmesidir. Egoyu gösteren Güneş Terazi burcunda düşer. Güneş temel ışık kaynağı olarak, bilinci temsil eder. Bu sebeple gündüz sekti bilinçliliği sembolize eder. Terazi burcuyla beraber gündüzler, gecelere yenik düşmeye başlar. Bu sebeple bilinci gösteren Güneş, bu burçta düşer. Psikolojik açıdan bu, Terazi burcunda öteki insan bilinci geliştiren benliğin (Güneş) gücünü kaybetmesi anlamına gelir.

Artık kişisellik, benlik, kişi için önemli olan şeyler ve kişisel istekler güç kaybeder. Çünkü öteki insanın istekleri ve ihtiyaçları önem kazanmaktadır. Bu şekilde bilinçli olarak güçsüzleşen benlik, bilinçdışına itilir. Orada marazi bir formda güç kazanır. Jüpiter’in karesi altında sahte bir şişme, sağlıksız büyüme, kendini çok beğenme, hayal ürünü bir azamet sahibi olduğuna inanma, kibir, abartı ve debdebe egemen olur.

Aslında kendi kimliğini tam olarak oluşturamamış, benliğini tanımayan, kendisi için neyin önemli olduğunu saptayamayan, ne istediğini bilmeyen güçsüz bir Ego’ya sahip insan, tam da bunu telafi etmek için sahte şişmiş bir Ego ile tantana koparır. İçi boş bir şâşaa sergiler. İçindeki zayıflığı maskeleyen göz alıcı ve gösterişli bir kabuk arkasına saklanır.

Jüpiter genişleme prensibidir. Oğlak’ta düşer. Bunun sebebi, Ptolemy’nin ifadesiyle, Jüpiter’in Oğlak’ta en düşük deklinasyona gelmesidir. Genişlemeyi, büyüklüğü, zenginliği, çokluğu, yüksekliği ve yüceliği gösteren Jüpiter, dikey eksende en alçak konuma geldiğinde, başka bir deyişle “gayyâ kuyusuna” düştüğünde bu yüksek niteliklerini kaybeder.

Psikolojik açıdan bu, Oğlak burcunun hayatın fiziki gerçekleriyle daraltan, engelleyen, sınırlayan, geciktiren, karamsar, kötümser ve gerçekçi doğasında Jüpiter’in genişleyememesine ve büyüyememesine tekâbül eder. Bu sebeplerle, aynı Güneş örneğinde olduğu gibi, bilinçli tutumda genişleme bastırılır, bilinçdışına itilir. Burada gölge tezâhürü şeklinde ortaya çıkar. Yani, sahte bir şişkinlik, azamet, görkem, kibir, kendini beğenmişlik, kendini büyük görme ve megalomani şeklinde dışa vurulur.

Güneş Jüpiter karesine verilecek sağlıklı cevap, güçsüzleşmiş Ego ve genişleme işlevlerini sağlıklı bir şekilde ifade etmektir. Benlik ile sağlıklı bir şekilde tekrar temas kurulmalıdır. Benlik fark edilmeli, anlaşılmalı ve ifade edilmelidir. Benliğin istekleri tanımlanmalı, kişi için neyin önemli olduğu tespit edilmeli ve bu istikamette irade ortaya konmalıdır.

Bu istekler ışığında sağlıklı bir şekilde genişlemek, büyümek, geleceğin potansiyeline doğru yayılmak, zenginleşmek ve enginleşmek gerekir. Bu amaçları gerçekleştirmek için anahtar kelime «özgüven»dir. İnsan önce kendine (☉) güvenmelidir (♃). Bunu yapabilmesi için öncelikle kendini (☉) bilmelidir (♃). Kendi öz’ünün (☉) anlamına (♃) ermelidir. Böylece özgüvenle hayata doğru genişleyebilir. Yaşar, yaratır, yayılır. Geleceğe doğru enginleşir.

Terazi ve Oğlak arasında yaşanan bu kendini bilme, özgüven inşa etme ve kendine güvenerek genişleme süreci, karşıtların uzlaştırılmasını mecburi kılar. İnsan kendi hedefine doğru gerçekçi, disiplinli, ciddi, azimli, kararlı ve sorumlu bir şekilde ilerlerken, zıtlar arasında ahenk yaratır, karşıtları uzlaştırır, dengeyi/ölçüyü tutturur.

Kendi benliğini oluştururken ve genişletirken, hem kendisinin karşında duran öteki insanı, hem de kendisinin bir parçası olduğu toplumu hesaba katar. Bu “ötekiler” ile karşıtlık üzerine kurulu değil, tamamlayıcı ve telafi edici bir ilişki kurar. Kendisinin dışındaki insanları da göz önünde bulundurarak, ama onlar tarafından tanımlanmadan, baskılanmadan ve ezilmeden, kendiliğini sağlıklı bir şekilde oluşturur. Böylece hem kendini bilerek hem de komşusunu bilerek özgüvenle hedefine doğru genişler.

Güneş, Jüpiter’le karesini 18 derece Terazi ve Oğlak burçlarında gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda 18 derece öncü burçlardaki (Koç, Terazi, Yengeç, Oğlak) gezegenler isteklerin ışığında büyüme imtihanından geçecek.


Astroloji Dergisi - Efe Erten

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön