AÇISIZ GEZEGENLER VE TEKNİK TANIM & TERİMLER

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
emekli
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

AÇISIZ GEZEGENLER VE TEKNİK TANIM & TERİMLER

Okunmamış mesaj gönderen emekli » Pzt 22 Eyl, 04:31

Açısız Gezegen ve Yod:
Açısız gezegenin etkisine benzeyen, haritadaki bir diğer özellik ise yod dur. Açısız gezegeni biz içimizde hissederiz. Etkisini tanımlamakta zorlanırız, korkarız, kaçarız, kendimizi güvensiz hissederiz vs. Ama bunlar hep bizim içimizde olan duygulardır. Yod da ise üç gezegen açıları ile birbirlerini etkilemektedirler ama hepsinin enerjisi, amacı, geçmişi farklıdır. Ancak kişiye hissettirdikleri ve etkileri birbirine benzer.
Açısız gezegenlerde, yod gibi kişinin hayatında etkisini yol ayrımlarında ortaya çıkarır. Mesela açısız gezegeni olan biri işe başladığında, işe başladığı şirket bir yol ağzında olabilir, değişim, kriz yaşayabilir.

Düet:
Haritadaki iki gezegenin sadece birbirleri ile açı yapması diğer gezegenlerle açı yapmaması demektir. Yükselen ve MC ile yapılan açılar kapsama dahil edilmez. Bu durumda gezegenler sadece birbirlerinden etkilenmekte, haritanın kalanı ile bağlantıları olmamaktadır. Bu gezegenlerde açısız kabul edilerek etkileri incelenebilir.
Açısız gezegen veya düetle başa çıkmak yod ile başa çıkmaktan daha kolaydır. Çünkü burada ilgilenmemiz gereken bir veya iki gezegen vardır.

Karşılıklı Ağırlama:
Eğer açısız bir gezegen haritada bir başka gezegenle karşılıklı ağırlama özelliğine sahipse, bu gezegenin enerjisinden etkilenecek diye düşünülebilir ve sanki bu gezegenle açısı varmış gibi değerlendirilir. Mesela Kova'daki Ay ve Yengeç'teki Uranüs, eğer Ay açısız ise, Ay'a Uranyen bir etki katar.

Ev konumu:
Açısız gezegeni etkileyecek tek şey belki de ev konumu olabilir. Kare ya da karşıt açı olması durumunda gezegen gerilim altına girer, oysa bu gerilimler hayatın şanslarıdır, kişiyi değişim için dürterler. Açısız bir gezegen, açısı olan bir gezegenin yaptığı kişi üzerindeki bu etkiyi yapamaz.. Açısı olan gezegen, gerilimler altında yaratıcı, üretken, sorunları aşan bir tavır sergilerken, açısız gezegen hayatın bir alanına odaklanmış, kişisel gelişimi bu alana bağlamıştır. Bu alanın etkisi evin konumundan da etkilenecektir. Açısız gezegenleri aynı zamanda evlerin yönetici gezegenleri ile de etkileşime girerler.
Aynı şekilde açısız gezegenin yönettiği ev ve bu evin temsil ettiği alanlar da bu etki altındadır. Aynı açısız gezegende tanımladığımız gibi, kişi açısız gezegenin yönettiği evin temsil ettiği alanlarda, aynı farkına varmama, çelişki, ya hep ya hiç, problemler, farkedilip aşılması gereken sorunlarla karşı karşıyadır. Bu nedenle açısız gezegen incelenirken açısız gezegenin yönettiği ev de incelenmelidir.
Haritanın köşelerini oluşturan evler, açısız gezegenler için diğerlerinden daha zordur. Bunun nedeni, bu evlerdeki açısız gezegenin etkisini kişinin hayatının kişisel alanlarında test etmek zorunda olmasıdır. 1. ev kişinin dünyadaki yerini bulduğu yerdir. 4. ev kişinin evde veya aile ile ilgili kişisel problemlerini gösterir. 7. ev evlilikteki ve ikili ilişkilerdeki zorlukları getirir. 10. ev kişinin kariyer yaşamındaki problemlerini temsil eder. 2., 5., 8. ve 11. evler, değerler, para ve aşk ile ilgili dersleri kapsar. 3., 6., 9. ve 12. evler ise iş, sağlık, sipürütüel konuları, duygular ile teması ve bu alanlardaki dersleri ifade eder.

Öngörü Zorluğu:
Açısız bir gezegenin tek bir konuya odaklanması üzerinde özellikle durulup incelenilmesi gereken bir konudur. Açısız gezegenin diğer gezegenlerle ilişkisi olmadığı için gezegenin etkisi öngörülemez. Genellikle bir gezegenin etkisini nasıl göstereceği açılarına bakılarak öngörülür. Fakat eğer gezegenin açısı yoksa, astrolog öngörülerini neye göre yapacaktır.

Diğer Gezegenler:
Açısız gezegenin etkisi incelenirken sadece açısız gezegenin etkisi değil, bu gezegenin etki etmemesi sonucu diğer gezegenlerin nasıl etkileneceği ve kişilik üzerindeki yansımasının ne olacağı da önemlidir. Açısız olduğunda diğer gezegenler bu gezegenlerle etkileşim altında değildir ve bu nedenle onun etkisinden uzaktır. Bu nedenle sadece açısız gezegen değil, kalan gezegenlerin de durumu incelenmelidir. Bu analiz de dar bir bakış açısı yerine astroloğa daha geniş bir bakış açısı sunmaktadır.
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Astroloji” sayfasına dön