GÖZLEM YAPMANIN SIRRINI KEŞFEDİN.

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 3446
Yaş: 43
Kayıt: Pzr 30 Eki, 23:42
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

GÖZLEM YAPMANIN SIRRINI KEŞFEDİN.

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Sal 05 Eyl, 08:02

:) GÖZLEM YAPMANIN SIRRINI KEŞFEDİN
GÖZLEM YAPMANIN SIRRI

Ne kadar iyi bir gözlemci iseniz, o kadar iyi bir anlayışa sahipsiniz demektir. Baktığınızı anlamak, kavramak, algılamanın temel prensibidir. Algılamanız zayıfsa, kavrayışınız da zayıf olur. Ve, yapmak istediğiniz hiçbir konuda başarılı olamazsınız.

Başarının sırrı algılamanın yüksekliğinde gizlidir. Ve algılamanın sırrı da gözlem yapmaya dayanır. İyi bir gözlem yapabilmenin sırrı ise, dikkatin gücünde saklıdır. Ve, dikkat etmek, bir sanattır. Üstelik öğrenilebilecek bir sanat.


Zihin, öğrenmeye öylesine açıktır ki, tıpkı bir obur gibi vereceğiniz herşeyi yemek için daima aç halde bulunur. Ancak, insan, düşüncesinde yarattığı suni duvarlarla öyle bir set oluştururki, öğrenmek imkansız hale gelir.


Öğrenmenin yaşı yoktur. İnsan, dünyaya geldiği andan itibaren ilk kez gözünü açar açmaz, öğrenmeye başlar. Çünkü, gözlerimiz etrafımızı gözlememizi ve böylece anlamamızı sağlayan temel organlarımızdan biridir. Gözlerimizi doğru kullanmayı öğrenmeye başladığımız andan itibaren diğer duyu organlarımızı ve hatta gizli duyularımızı dahi harekete geçirip açığa çıkartmaya başlarız. Dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren ölünceye kadar, insan hayatı boyunca öğrenme yolunda sürekli ilerler. Kimilerinin çok ağır, kimilerinin ise, hızlı öğrenmesinin nedeni, gözlem yapabilme yetenekleri ile sınırlıdır.


İşte, gözlem yapmak, hayatı anlamak ve başarılı olmak açısından böylesine önemlidir. Bir çocuğa, hem okul hayatında hem de gelecekte başarılı olabilmesi için verilecek ilk ders gözlem yapmayı öğretmektir. Ve, bunu öğrenmenin yaşı yoktur. Siz, kaç yaşında olursanız olun, algılama gücünüzün yükselmesi için gözlem yapmayı öğrenebilir ve çevrenizdekilere öğretebilirsiniz. Böylece kavrayış, anlayış ve algılayışınızın yükselmesiyle birlikte hayatınızı kolaylaştırmanız ve istediğiniz başarıları elde etmeniz mümkün olacaktır.


Şimdi gözlem yapmanın sırlarını öğrenmeye başlayabilirsiniz. Tabii bunları sadece öğrenmekle yetinmeyip uygulamaya geçmelisiniz. Çünkü, insanın sahip olduğu yetenekler ancak, pratik yaparak açığa çıkabilir ve gelişebilir.


Yapacağınız bu pratikleri olabildiğince düzenli ve disiplinli bir biçimde uygulayacak olursanız, elde edeceğiniz başarı da o derece hızlı ve kesin olacaktır.


Öncelikle, öğrenmeye ait sınırlarınızı ortadan kaldırmalısınız. Bunu yapmak için şöyle düşünün; ``Ben falan yaştayım. Ancak, sağlıklıyım ve yaşamaya devam ediyorum. Yaşadığım sürece de karşıma çıkan herşeyi öğreniyorum. Bunu, kendiliğinden yapıyorum. Demek ki, öğrenmeye yönelik bir yeteneğim zaten var. Ve, şimdi bu yeteneğimi harekete geçirmek, daha hızlı öğrenmek için çalışacağım.'' Böylece, zihninizi temizleyebilir ve öğrenmeye yönelik kapatmış olduğunuz kanallarınızı açabilirsiniz.


Artık öğrenmek için gerekli çalışmayı yapmaya hazırsınız. Tabii yapacağınız bu çalışma için zamanınızı ayırmanız gerekiyor. Üstelik bu çalışma öyle bir kaç dakikalık olmayıp olabildiğince uzun bir süre olmalı. En iyisi bu çalışmayı bir tatil gününe denk getirmek. Ve başka bir program yapmayıp gününüzü bu çalışmaya ayırmak.


Gözlem yapma çalışmasını bir veya bir kaç arkadaşınızla gurup halinde de yapabilirsiniz. Ancak, herkesin ferdi olarak tek başına dikkatini toplayıp sessiz bir biçimde çalışabileceği ortamı yaratması gerekiyor. Ayrı ayrı yapacağınız bu çalışmanın sonucunda biraraya gelip düşüncelerinizi tartışabilirsiniz. Böylece birbirinizi motive ederek, daha kararlı bir çalışma içine girebilirsiniz.
Cevapla

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön