En Uğursuz Sayı..(17..)

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
MAVİ LOTUS
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 447
Yaş: 48
Kayıt: Çrş 06 May, 13:29
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

En Uğursuz Sayı..(17..)

Okunmamış mesaj gönderen MAVİ LOTUS » Pzt 31 Ağu, 17:43

Resim

ON YEDİ(17):Akreportal'dakiler iyi bilir bu sayıyı..Lotus'un oradaki sayılarındandır 2'den ve 26'dan sonra..Bu sayı aynı zamanda Lotus'un ruhsal enerji sayısıdır..ve bu sayı ile ilgili birçok resadüf yaşadı lotus..ve ne garip hala yaşamakta..mesela az önce bilgisayarın başına tam oturduğumda saat 17:26 idi..ve bu en basit tesadüflerden..

Geçenlerde 17 hakında bir şey öğrendim..meğer bazılarınca 17 uğursuz sayılardan kabul edilirmiş..oysa ben 17 yi severim..kulağa hoş geliyor..çok şaşırmıştım bunu öğrenince..çünkü ben tek uğursuz sayının 13 olduğunu düşünürdüm..

meğer 17'nin Roma rakamlarıyla yazılışını ters çevirirsek vixi'yi elde edermişiz..vixi Latince'de "ölüm"demekmiş..

Ama ben ölümü severim..ölmek güzel şey değilmidir?..bu sahte dünyadan kurtuluş değilmidir?..yani ben bu sayının anlamını çok sevdim..

ölümle ilgili tek korkum ölüme hazır bir ruhumun olmaması..yoksa ölüm benim için bir kurtuluş..tüm çirkinliklerden kurtuluş..ölüm bence huzur demek..ve gerçek mutluluk..
En son MAVİ LOTUS tarafından Pzt 31 Ağu, 17:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.


"BAZI KİŞİLERİN FİKİRLERİ SENİN GERÇEĞİN OLAMAZ"..


Kullanıcı avatarı
MAVİ LOTUS
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 447
Yaş: 48
Kayıt: Çrş 06 May, 13:29
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: En Uğursuz Sayı..(17..)

Okunmamış mesaj gönderen MAVİ LOTUS » Pzt 31 Ağu, 17:52

Bu konuda şu alıntılarıda vermek istiyorum..Bu alıntılara ve hayat tecrübelerinize bakarak siz söyleyin..Sizce en uğursuz sayı hangisi?..

**

*ozellikle italyada 17 ;
oyle ki eger birgun bir alitalia ucagına binerseniz ucakta 13 numaranın dısında 17 numaralı koltugun da olmadıgını goreceksiniz. peki neden mi? bu tamamen roma numerolojisi ile ilgili bir sey... on yedi sayısını arap rakamları [ 17 ] yerine roma rakamları ile yazalım : xvii , simdi de bunu biraz evirip cevirelim vixi anagramını elde edelim.. simdi vixi latince olup, yasamak fiilinin, 1 inci sahıs gecmis zamanda cekimlenmiş halidir ki bu da "ben yasamıstım" anlamına gelir ki o da "ben su anda oluyum" demenin baska bi yoludur, iste bu anagram yuzunden 17 sayısı ugursuz sayılır...


*ayrıca tabiiki 13 klasigimiz var, peki 13 neden ugursuz? hz. isa nın carmıha gerilmeden onceki son aksam yemeginde 12 havari vardı, isa ile birlikte toplam 13 kişi... işte bu yuzden gunumuz de hala yemek masaları en fazla 12 kişilik olarak hazırlanır, ucaklarda 13 numaralı koltuk, otellerde 13 numaralı oda ve hatta ozellikle abd'de yuksek binalarda 13 numaralı kat olmaz (evet asansorlerde 12 den sonra 14 geldigini gordum...)

*üçün biri uğursuzdur mesela. almayın.

*6 sayısı sözlük için oldukça uğursuz bir sayıdır. hele ki nesil belirteci olarak kullanılmışsa.

*japonlar icin ölümle ayni anlama gelen: dört
(bkz: japonyada 4 numarali otel odasinin bulunmamasi)

*neden bilmem ama uğursuz sayılar genellikle asal sayılar oluyor. hatta tarihte asal sayılara tapan bir millet varmış*, artık olmadıklarına göre bu sav doğru olabilir. benim uğursuz sayım ise 100 herhalde, o kadar az gördümki öğrenim hayatım boyunca.

*en uğursuz sayılar yuvarlak hexadecimallerden bozma olan sayılardır, bunların içinde en önemli üç tanesi sırayla:

768, 384 ve 192'dir.

*ikinci dereceden uğursuz sayılar da 640, 320 ve 160dır. çoğu bilimadamının yanılıp uğursuz diye kategorize ettiği bir sayı da 224'tür, ki kendisi uğursuz değildir. uğursuz sayı; binary gösteriminde içinde sadece bir adet 1 olan farklı iki sayının toplanmasıyla oluşur, üç sayıyla değil.

*31 fazlası uğursuzluk getirir, kısmeti kapatır.(alıntı-ekşisözlük)

**

En Uğursuz Sayı 13 mü,23 mü?..

23 Numara filminin esin kaynağı olan 23 sayısı birçok kişiye göre içinde bir gizem barındırıyor. İyiye ya da kötüye işaret olarak algılanıyor. Başkalarına göre ise 23 sayısı etrafında dönen olaylar sadece birer tesadüf.

Batıl inançlar arasında en popüler olan şüphesiz 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaktır. Hele bir de 13 sayısı cuma gününe denk gelirse, birçokları için bu sayının uğursuzluğu katlanarak artar sanki. düğün tarihleri değiştirilir, önemli toplantılar ertelenir. 13’ün laneti yetmez gibi şimdi karşımıza bir de 23 sayısı çıktı. Bugüne kadar belki çoğumuz bu sayıyla ilgili özel bir durum olduğundan habersizdik.
Ta ki "23 Numara / The Number 23" filmi çekilene dek.

Bu hafta vizyona giren bu filmde 23 sayısını saplantı haline getiren Walter Sparrow (Jim Carrey) hayatını kendisinin ve sevdiklerinin ölümüne yol açabilecek bir psikolojik işkenceye dönüştürür. Walter elinden bırakmadığı "23 Numara" adlı gizemli romanın etkisiyle karısı ve oğluyla beraber hayatını sürdürebilmek için geçmişteki sırların kapısını aralamak zorunda kalır. Kitabın ana karakteri dedektif Fingerling’in 23 sayısının gizli gücüne duyduğu saplantı Walter’ı kontrol etmeye başlar.

William S. Burroughs 23’ün esrarını keşfetti.
Filmin esin kaynağı olan 23 sayısı öğrendik ki hayatın birçok alanında kendini gösteriyor. 23 sayısı birçok gizemli tesadüfte saklı ancak sadece onu fark edebilen görüyor. "23 muamması" tüm olayların doğrudan 23 sayısıyla ilişkili olduğu inancını kapsıyor.
Yazar William S. Burroughs’un keşfettiği bu muamma bazıları için iyiye işaret, diğerleri için ise bir felaket simgesi.

Hikaye şöyle devam ediyor...
Burroughs, Fas’ın Tanca şehrindeyken İspanya’ya giden bir geminin kaptanı olan Clark’la tanışır. Bir gün Clark, Burroughs’a 23 yıldır kazasız gidip geldiğini anlatır. Ve o gün gemisi batar... O gece Burroughs radyoda New York’tan Miami’ye giden 23 sefer sayılı uçağın düştüğünü duyar. Pilotun adı da geminin kaptanı gibi Clark’tır.
Burroughs bu olaylardan sonra 23 sayısıyla ilgili kayıtlar tutmaya başladı. Dutch Schultz hakkında yazarken fark eder ki gangster 23 Ekim 1935’te düzenlenen bir suikastin ardından ölmüştür.

23 Ekim’den söz açılmışken... 16’ncı yüzyılda yaşayan Başpiskopos James Ussher dünyanın MÖ 23 Ekim 4004’te yaratıldığını iddia ederken Mayalıların dünyanın sonu olarak verdiği tarih 23 Aralık 2012 idi.
Eski kehanet yöntemi I Ching’deki 23’üncü altıgen "ayrılmak", telegraf şifresindeki 23 "hattı kes" anlamına geliyor. İngiliz astrolog, yazar ve ressam Aleister Crowley 23 sayısının "ayrılık, neşe ve hayat" anlamına geldiğini söylemişti.

Şüpheyle bakanlar da var
"23 muamması"na şüpheyle bakanlar da yok değil. Onlar bu tesadüfleri tek bir sayıya odaklanmaya bağlıyor. Bu doğru olabilir ama bazıları bu 23’lerle eğleniyor, bu uyumdan zevk alıyorlar. Bu arada diğerleri için 23 sayısı hayatı oldukça zorlaştırıyor.
Genesis P. Orridge (kurduğu müzik grubu Psychic TV 23 ay boyunca her ayın 23’ünde albüm çıkarmaya niyetlendi, 17’inci nedense sonuncu oldu) başka bir İngiliz müzik grubu olan Cabaret Voltaire’in elemanlarına bu muammadan bahsetti. İlgilenseler de şüpheyle yaklaştılar. İki gün sonra Genesis’i aradılar:
"Seni serseri! Üç konser vermek için Hollanda’ya geldik. Oteldeki oda numaramız 23 ve ayın 23’ündeki konser bir felaketti. Döndüğümüz her yerde 23’ü görüyoruz. Ne yaptın sen?"
Genesis’in cevabı "Fark etmeye başlayacağınızı söylemiştim" oldu.
Mantıklı düşünülünce "23 muamması" algıda seçicilikle de açıklanabilir. Ama bu tür gizemlerden hoşlanıyorsanız hayatınızdaki 23’leri aramaya başlayın.

Bilim
23 kromozom
Her ebeveyn çocuğunun DNA’sına 23 kromozom verir.
Kanın tüm vücuttaki dolaşımını tamamlaması 23 saniye sürer.
Dünyanın ekseni yaklaşık 23,5 derecedir.
Neptün gezegeni 23 Eylül 1846’da keşfedildi.

Spor
Uğurlu ve uğursuz formalar
Michael Jordan’ın forma numarası. Birçok sporcu Michael Jordan’a ithafen ya da onun gibi olmak için 23 numaralı forma giyiyor. Buna iki örnek İngiliz futbolcular David Beckham ve Sol Campbell.
Manchester City futbol kulübü 2003 yılından beri hiçbir oyuncusuna 23 numaralı forma giydirmiyor. Bunun nedeni 26 Haziran 2003’te oynarken ölen Marc-Vivien Foe’nun forma numarasının 23 olması.
NBA’in Cleveland Cavaliers takımında oynayan LeBron James’in forma numarası 23’tür.

Televizyon
"Lost"un gizemli şifresi
"Family Guy"ın bir bölümünde Peter’ın bahis kuponunda 23 sayısı yer alır.
"Lost"ta düşen uçağın kuyruk kısmından kurtulan yolcu sayısı 23 idi. Rose ve doktor Jack uçakta 23’üncü sırada oturuyorlardı. Filmin ana karakterlerinden Kate’i yakalayana 23 bin dolar ödül vardı. Ve dizide sıklıkla karşımıza çıkan şifrede 23 sayısı yer alır.
"Heroes" dizisindeki karakterlerden biri 23 numaralı otel odasında kalır.

Film
Matrix’ten seçilen 23 kişi
"Matrix Reloaded"daki açılış şifresinde son ve en önemli sayı 23’tür. Ayrıca Architect, Neo’ya son görevi olan Zion’u yeniden inşa etmesi için "Matrix’ten 23 kişi seçmesi gerektiğini" söyler.
"Beşinci Güç"te (Fifth Element) hikaye 23’üncü yüzyılda, 2263’te geçiyor.
"Con Air"de 23 tecavüzden suçlanan adam "Johnny 23" adını alıyor.
Pedro Almodovar’ın "Konuş Onunla" filminde komadaki kadın Alicia geçmişte yaşadığı binanın kapı numarası 23’tür.
Robbin Williams’ın rol aldığı "Baskı"da (One Hour Photo) süpermarketteki dijital sayaçta ve bir karakterin tişörtünün üzerinde 23 sayısı görülür.
"Büyük Lebowski"de Ahbap ve arkadaşları hep 23’üncü caddede oynuyor.
"Bıçak Sırtı"nda (Blade Runner) Dünya’ya kaçan 23 kişi öldürülür.
"Kabus Gecesi" (Jeepers Creepers) filmlerinde şeytan karakteri 23 yılda bir 23 günlüğüne insanları yemeğe gelir.
"Prestij"de Christian Bale’in karakteri Alfred Borden hapishanedeyken 23D hücresinde kalır.

Matematik
Olasılık teorisinde 23
Roma rakamlarınde 23, XXIII şeklinde yazılır: İki "X" ve üç "I".
Eğer 1 sayısı dikkate alınmazsa tam sayılar 2 ve 3 toplama yoluyla başka bir tam sayı oluşturmak için yeterli en küçük sayılardır. (örn: 13= 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 3)
Pi sayısının (3,14159) ilk altı basamağının toplamı 23’tür.
Olasılık teorisinde, doğum günü paradoksu şöyle geçer: Rastgele seçilmiş 23 kişi arasında, en azından iki kişinin doğum günlerinin aynı olma olasılığı yüzde 50’nin üzerindedir.

Doğanlar ve ölenler
Bıçak darbeleri
Bazı kaynaklara göre William Shakespeare 23 Nisan 1564’te doğdu ve 23 Nisan 1616’da öldü.
Oyuncu River Phoenix 23 Ağustos 1970’te doğdu. 1993’te Cadılar Bayramı’nda 23 yaşında öldü.
Jül Sezar suikasta uğradığında 23 kez bıçaklandı.
Alman bilgisayar korsanı ve Trojan virüsünün kaşifi Karl Koch 23 Mayıs’ta öldü. İntihar ettiği ve bu tarihi bilinçli olarak seçtiği tahmin ediliyor.

Kültür
Şarkılardaki sayı
Beatles’ın en son kaydedilen albümünün son şarkısı "Her Majesty" 23 saniye sürüyor.
Prince’in "Gett Off" adlı şarkısında şu sözler yer alıyor: "Twenty-three positions in a one-night stand" (Tek gecelik ilişkide yirmi üç pozisyon).
Alternatif rock grubu Jimmy Eat World’ün 2004 yılında çıkan albümü "Futures"daki son şarkının adı "23" ve şarkının süresi yedi dakika 23 saniye.
Latin alfabesinin 23’üncü harfi olan W’nun iki ucu aşağı, üç ucu yukarı bakar.
X-23 (Laura X olarak bilinen Laura Kinney) çizgi roman "X-Men"den hayali bir karakterdir. 23 numaralı deneyden adını alan X-23 Wolverine’in bir klonudur.

Din
Adem’le Havva’nın 23 kızı vardı
Kuran’ın Hz. Muhammed’e indirilmesi 23 yıl sürdü.
Bir inanca göre Adem ve Havva’nın 23 kızı vardı.

milliyet

HER SEY BU SAYIYLA BAGLANTILI
’23 Muammasi’ tüm olaylarin dogrudan 23 sayisiyla, 23’ün permütasyonlariyla ya da 23’le ilgili olan bir sayiyla baglantili oldugu inancidir. Iste örnekler:

1. 23 sayisi sadece kendisine ve 1’e bölünebilen bir sayidir.
2. 23 sayisi iki filme konu olmustur, birincisi 1998 yilinda çekilen, bir Alman filmi olan ’23’, bir digeri de basrolünü Jim Carrey’nin oynadigi ’23 Numara’ adli film.
3. Russell Crowe’un basrolünü oynadigi, Nobel ödüllü yazar John Nash’i canlandirdigi ‘Akil Oyunlari’ adli filmde, profesör Nash de 23 sayisiyla takintiliydi. Nash, toplam 23 bilimsel makale yayinlamisti.
4. Charles Darwin’in 1859’da yayinladigi kitabi ‘Türlerin Kökeni’ de yayinlandigi yil olan 1859 yani 1+8+5+9=23’e denk gelir.
5. Antik Çin’de insanlar sayilarin cinsiyetleri sembolize ettigine inanirdi. Çift rakamlar kadinlari, tek rakamlar ise erkekleri temsil ederdi. Asal sayi 23 ise en erkeksi sayiydi.
6. Bir felaket filmi Airport’ta, bombacinin koltuk numarasi 23’dü. Lost dizisinde 23, dünyanin sonunu engellemek için bilgisayara girilmesi gereken 6 sayidan birisiydi.
7. Teröristler, Amerika’ya 11 Eylül 2001 tarihinde saldirdilar. Rakamlar toplandiginda 23 ortaya çikiyor; 9+11+2+0+0+1=23
8. Michael Jordan kariyeri boyunca 23 numarali formayi giydi.
9. Eski Ahit’e göre, Adem ile Havva’nin tam 23 kizi bulunuyor.
10. Her ebeveyn, çocugun DNA’sina 23 kromozom verir.
11. Kanin tüm vücuttaki dolasimini tamamlamasi 23 saniye sürer.
12. Insanlarda cinsiyeti belirleyen 23. kromozomdur.
13. Latin alfabesinde 23 harf vardir.
14. Julius Caesar suikast sirasinda 23 kez biçaklanmistir.
15. Dünya’nin ekseni 23.5 derece egridir.
16. Tapinak Sövalyeleri’nin 23 Büyük Üstadi vardir.
17. William Shakespeare 23 Nisan 1564’te dogmustur.
18. William Shakespeare 23 Nisan 1616’da ölmüstür.
19. Eski Misir takvimleri 23 Temmuz’da baslar.
20. Mayalar dünyanin sonunun 23 Aralik 2012’de (20+1+2 =23) gelecegine inanirlar.
21. Jim Carrey’nin yapim sirketinin adi JC23 Entertainment’tir.
22. Kurt Cobain 1967 dogumludur: 1+9+6+7 = 23 Kurt Cobain 1994’te ölmüstür: 1+9+9+4 = 23.
23. 23 Numara 23 Ocak 2006’da çekilmeye baslanmistir. 23 Subat 2007’de gösterime girmistir. (alıntı)
"BAZI KİŞİLERİN FİKİRLERİ SENİN GERÇEĞİN OLAMAZ"..

Kullanıcı avatarı
ashlı
*Yılan*
*Yılan*
Mesajlar: 120
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 19 Tem, 13:56
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: En Uğursuz Sayı..(17..)

Okunmamış mesaj gönderen ashlı » Pzt 31 Ağu, 23:28

Çok şaşırtıcı gerçekten..
I'd like to run away from you.
But if you didn't come and find me..
I would die..

Kullanıcı avatarı
MAVİ LOTUS
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 447
Yaş: 48
Kayıt: Çrş 06 May, 13:29
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: En Uğursuz Sayı..(17..)

Okunmamış mesaj gönderen MAVİ LOTUS » Sal 01 Eyl, 17:11

en basitinden şuan saate baktım..ne ilginç..şuan saat:17:23..
"BAZI KİŞİLERİN FİKİRLERİ SENİN GERÇEĞİN OLAMAZ"..

Kullanıcı avatarı
MAVİ LOTUS
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 447
Yaş: 48
Kayıt: Çrş 06 May, 13:29
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: En Uğursuz Sayı..(17..)

Okunmamış mesaj gönderen MAVİ LOTUS » Prş 03 Eyl, 17:15

İŞTE yine küçük tesadüf yaşadım..burdan çıkmıştım az önce..saate baktım..saat:17:26..

ben de tabi yeni giriş yapıp yazdım bu küçük tesadüfü..küçük-büyük böyle o kadar çok tesadüf yaşadım ki hayatımda..
"BAZI KİŞİLERİN FİKİRLERİ SENİN GERÇEĞİN OLAMAZ"..


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön