Yay Burcunun Hikmetleri

Yay Burcu (Sagittarius) 23 Kasım - 21 Aralık
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*
Mesajlar: 947
Yaş: 40
Kayıt: Pzr 07 May, 21:44

Yay Burcunun Hikmetleri

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Pzt 19 Mar, 16:34

Yay burcu, insan ruhunun bilgi ve deneyimlerini değerlendirmesi, onları mana ve ibrete dönüştürmesinde çok önemli bir manevi organımızı temsil eder. Dünya hayatı ve onun katı gerçekleri dediğimiz perdede sahnelenen ibretli oyunların; görünenin ötesinde külli ve mutlak bir manası ve bütünlüğü olduğu gerçeğini bu manevi organımızla sezeriz. Bu kabiliyetimiz sayesinde her bilgi parçası, ilim bütününden bir manaya dönüşür, hikmete erme yolunda bir işaret oluşturur.

Eskiden, modern bilimler böyle bölünüp insan ihtiyaçları için alet konumuna düşmeden önce, her ilim hikmet dilinin birer harfi, hakikatten birer şua yansıtan ayetlerdi. Hikmet anlayışında ilimler kaynaşmış, inanç ve mana bütünü içinde erimişti. Her ilim, aynı manada harflerden yazılmış, insan-kainat ve Allah(c.c)sırlarına ayna tutmaktaydı. Eski hikmete göre metalleri inceleyen simya ilmi ile tıp ve astronomi kardeşti. Bunların sembolik dille ifade ettiği ve insan metafiziğine dair işaretler mevcuttu. İşte ilmin böyle ince manaları anlatacak şekilde birleştirilerek anlatılması, Yayın temsil ettiği hikmet arayışına ait bir istidattır.

Yayın temsil ettiği bu kucaklayıcı ve saf inanca dayalı anlama biçimi, bu işaretlerden doğru davranma biçimini, ideal insan kavramını ortaya koymaya yaramaktadır. Mesela metallerin benzetme diliyle anlattığı üstün insan modeli, altın gibidir, çevre şartlarına yüz vermez, kolayca paslanmaz. Kusurlarla malul ve zayıf insanlar bakır, kurşun ve demir gibi metallere benzerler. Onların da ihtiyaç duyuldukları yerler vardır, ama asalet ve üstünlüğü ortaya çıkarmaya yarar. Bu bakır ve kurşun gibi insanları altına çeviren simya bakışlı insanlara gelince, onlar felsefe taşı denilen sırlı madde gibi, çilelerle elde edilen üstün bir yeteneğe sahiptirler.

Yayın temsil ettiği bir diğer manevi cihaz ise, özgüvene dayalı iyimserlik, hoşgörü ve yeniliklere açıklıktır. Yay karakteri ekseriyetle farklı kültürlerle kaynaşmanın, özgüvenden kaynaklanan hoşgörü içinde farklılıkları birleştirmenin sembolüdür. Kişinin milli, ailevi ve dini bağlılıklarını dengeleyip, kendi değerlerine dışarıdan bakabilecek cesareti duyması, ancak onlara duyduğu büyük güvenle mümkündür. Kendi öz değerine güvenmeyen kişi, kendisine dışarıdan bakmaya yanaşmaz. Bilinmelidir ki, kendisi dışındaki kültürlere, dinlere, milletlere ve değerlere tahammül gösteremeyenler, ancak ve ancak kendi dinine, kültürüne, milliyetine ve değerlerine güvenmekten “aciz” olanlardır.


BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Yay Burcu (Sagittarius) 23 Kasım - 21 Aralık” sayfasına dön