Mars Jüpiter Pluto Kavuşumu ve Etkileri

mars jüpiter pluto kavuşumu

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1473
Yaş: 24
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Mars Jüpiter Pluto Kavuşumu ve Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 23 Mar, 10:06

Resim

Mars Jüpiter Pluto Kavuşumu ve Etkileri

2020 yılını istisnâî bir yıl kılan, Oğlak burcundaki olağanüstü gezegen toplaşmasıydı. Güney Ay Düğümü ve Jüpiter bu burçta ilerlerken, Satürn ve Plüto 36 yılda bir yaptığı kavuşumu 12 Ocak 2020’de Oğlak burcunun 22 derecesinde gerçekleştirdi. Ocak’tan beri hem doğal afetlerle, hem savaşlarla, hem de Corona Virüsü’yle Dünya’nın darmaduman olduğunu izledik. Şimdi 2 ay sonra, hızlı bir döngüye ve ateşli bir doğaya sahip Mars tam bu noktaya geliyor ve bu büyük kavuşumu tetikliyor. Oğlak burcunun temsil ettiği “bir hedef belirlemek, hedefine adım adım gitmek, başarmak ve başardığında kendine saygı duymak” psikolojik süreci büyük bir imtihandan geçiyor.

Mücadeleyi gösteren Mars ilk olarak 20 Mart’ta büyümenin gezegeni Jüpiter’le, sonra 23 Mart’ta dönüşümün gezegeni Plüto’yla kavuşuyor. Bu öncelikle mücadele ile büyümeyi sonrasında da dönüşmeyi gösterir. İnancı için mücadele etmeye ve diğerlerini ikna etmeye işaret eder. Yüksek enerji, hareketlilik ve girişimcilik sayesinde büyük güç elde edilebilir. Doğru hareketlerle genişlenir ve büyük hırsla güç sahibi olunur. Olumsuz yansımasındaysa aşırı özgüvenle cepheleri altından kalkabileceğinden fazla genişletmek, yani sağlıksız büyümek yüzünden güç savaşlarına girilebilir. Bu durumda yıkıcı, zorlayıcı ve tahrip edici hareketler ortaya çıkar.

Oğlak Burcundaki Mars ve Etkileri

Oğlak’taki Mars, enerjisini hedefine ulaşmaya verir. Azimli, kararlı, sabırlı ve ciddi mücadele eder. “Maraton koşucusu” gibi hareket eder. Adım adım, hedefe odaklı ve engeller karşısında yılmadan savaşır. Dünyayı tehlikeli bir yer olarak görür; bu sebeple hayatta kalma mücadelesini temkinli, önlem alarak ve güvenliğini garanti altına alacak şekilde yürütür.

Yalnız kalmayı tercih eder. Tek başına güvenliğini sağlar. Fiziki Dünya’nın gerçeklerini kabul ederek, bunlara gerçekçi, yapılabilir, somut ve sorumlu cevaplar verir. Mücadelesini ete kemiğe büründürür, kristalize eder ve maddi âlemde dayanıklı bir şekilde sürdürür.

Oğlak Burcundaki Jüpiter ve Etkileri

Oğlak’taki Jüpiter, hedefine doğru genişler. Hedefine ulaşmak için önüne çıkan engelleri aşarak, adım adım büyür. Disiplinli, ciddi, metodik, planlı, programlı bir gayretle yayılır. Azimli, kararlı ve sorumlu bir şekilde hedefine doğru ilerler. İnancı gerçekçi, soğuk ve katıdır. “Ne kadar ekmek o kadar köfte” felsefesini benimser. Soğuk ve acı gerçekler karşısında katı ve merhametsiz bir anlam dünyası oluşturur.

Oğlak Burcundaki Pluto ve Etkileri

Oğlak’taki Plüto, hedef konusunda dönüşümü gösterir. Kendini gerçekleştirme, kendi hayatının otoritesi olma, kendi hayatının sorumluluğunu alma ve kendine hedef belirleme konusunda güç ve acizlik deneyimlerine işaret eder. Statü, prestij, itibar ve saygınlık birer güç kaynağı olarak kabul edilir; ve bunları ele geçirmek için çok yüksek hırs duyulur. Statüyle kurulan bu ilişki arıtılmalıdır, ıslah edilmelidir ve dönüştürülmelidir. Bir hedefe gitmekte kullanılan katılık, sertlik ve hırs gibi yöntemler arındırılmalıdır.

Olumsuz Etkiler

Mars’ın Oğlak’taki Jüpiter/Plüto’yla kavuşumuna verilecek olumsuz tepki, aşırı karamsarlıktır. En kötü ihtimal düşünülür ve ona göre hareket edilir. Karamsarlık büyütülür ve karanlık bir projeksiyon Dünya’ya yansıtılır. Bu karamsar bakış açısı, çok katı ve sert hareketleri büyütür. Kötülükler, acı, kıtlık ve yoksunluk ile dolu bir Dünya algısında, aşırı sert önemler alınır.

Oğlak’taki Mars çok sert, katı ve disiplinli hamlelerle belaları def etmeye çalışır. “Doğada en güçlü olan hayatta kalır” inancındaki Jüpiter’le ve “ne pahasına olursa olsun hayatta kalmalıyım” içgüdüsündeki Plüto’yla kavuştuğunda, vahşi doğa halindeki insanın vereceği tepkiler büyür ve gaddarlaşır. Bu Hobbes-vari bir kötücül doğa durumu algısıdır.

Doğada insanlar ve hayvanlar zor koşullar altında yaşar ve kendi çıkarını maksimize etmek için savaşır. Doğal afetler, felaketler, kıtlıklar, kuraklıklar ve salgınlar insanın hayatta kalma sürecini her zaman tehdit etmektedir. Doğanın gerçeği bu kadar katı, soğuk ve serttir. Oğlak’taki Mars, Jüpiter ve Plüto bunu görür, aynı karamsarlıkta kabul eder ve aynı sertlikte önlemler alır.

Sertlik, katılık ve ciddiyet aşırı büyür ve yıkıcı hale gelir. Zor koşullar yaşanmaktadır. Bazen “kimin öleceğini seçmek zorunda kalmak” gibi acı ama gerçekliğin dayattığı kararlar almak zorunda kalınır. Bazen belalar daha fazla büyümesin diye hareketi kısıtlayacak şekilde sert ve katı bir mücadele verilir. Hoşgörüsüz, dogmatik, fanatik, vahşi, gaddar, zalim hatta sadist eğilimler görülebilir.

Kendini aşırı haklı görmekten dolayı, savaş cepheleri aşırı genişletilebilir. Altından kalkılamayacak kadar çok savaş aynı anda verilmeye çalışılabilir. Bu güç savaşlarını, yenilgiyi ve yıkımı getirir. Uslanmaz bir güç hırsı, yenilgiye rağmen intikam arayışlarında ısrar edebilir. “Ya hep ya hiç” yaklaşımı, güçlü olmaya takıntı, öfke ve aşırılık uçlarına kayılabilir.

Etkiler Karşısında Tepkiler Nasıl Olmalı?

Mars’ın Jüpiter/Plüto’yla kavuşumuna verilecek sağlıklı cevap, her şeye rağmen iyimserliği elden bırakmadan yüksel idealler ve büyük amaçlar için savaşmaktır. Cesur bir savaş verilir. Bu savaşta insan kendi inancına, etik değerlerine ve ideallerine bağlıdır. Soylu bir ruhla, tüm tehlikelere rağmen, savaş verilir. Oğlak’taki stelyum Dünya’nın tehlikeli, belalarla dolu, kıtlığa gebe ve zorlayıcı bir yer olduğunu hatırlatır. Oğlak’taki Mars, bu soğuk ve katı gerçeği kabul eder ve bununla bir “maraton koşucusu” gibi mücadele eder.

Jüpiter’le beraber azimle, yılmadan, engelleri aşarak, adım adım büyür. Zor koşullarda mücadeleyi bırakmaz. Karanlıkta iyimserliği elden bırakmaz. İnançla ve cesurca savaşır. Neticede, Plüto’yla kavuştuğunda artık hem mücadele etme şekli hem de kendisi dönüşmüştür. Artık o eskisi gibi değildir. Eski hareket etme şekilleri artık işe yaramaz. Miadını doldurmuş hareketler, mücadele etme yöntemleri ve savaş teknikleri artık iflas etmiştir. Bu hareketler bırakılır.

Eski inançlar, eski etik değerler, eski yargılar artık bugünü açıklamaya yetmez. Hepsi birden, bu zorlayıcı koşullar yüzünden, metamorfoza uğrar. Dönüşür. Artık yeni mücadele etme yöntemleri ve yeni etik değerler tedavüle girmiştir. Şimdi bunlar yeni bir anlamlılığı, yeni bir güç kavramını ve yeni bir hayatta kalma stratejisini zorunlu kılar. İnsan-üstü çabalar harcanır. “Hayatı idame ettirmek” için savaşılır. Buradan rejenerasyon ve iyileşme gücü doğar. Sonuçta bu mücadeleden herkes kazanır. Tüm bu büyük mücadele bir dönüşümü meydana getirir. Hep beraber dönüşürüz.

Mars, Jüpiter/Plüto’yla kavuşumunu 22-24 derece Oğlak burcunda gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda 22-24 derece öncü burçlarındaki (Koç, Terazi, Yengeç, Oğlak) gezegenler mücadele ederek büyüme ve dönüşme konusunda imtihandan geçecek.


Astroloji Dergisi / Efe Erten

Kaynakça
Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Akrep mesajı için:
Lal (Pzt 23 Mar, 20:28)
Değerlendirme: 16.67%
-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön