Nerdesin Seyyan Hanım

Forum kuralları
Genel Ahlak Kurallarına aykırı, T.C. YAsalarına aykırı, Dini ve inançsal konularla alay edici tarz ve yayınlar kesinlikle yasaktır.
Kullanıcı avatarı
Ahmet
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Nerdesin Seyyan Hanım

Okunmamış mesaj gönderen Ahmet » Pzr 11 Ağu, 22:20

İşte böyle başladı macerası ömrümün. Şimdilerde bir mehtaplı gecede başlayan bu hikayenin nasıl bitecegini merak ediyorum. Param varmi? Yok. Derdim var mı? Çok.Ama sevilmek güzel şey be kardeşim. İnsanı kendine unutturan çocuksu bir yanı var. Ķüçükken mahalle arasında umarsız oyun oynamak gibi bir şey. Terli terli su içer gibi. Salıncakta sallanır gibi. Pamuk şekeri yer gibi.sıcak yaz akşamlarında damda uyumak gibi. Sıkışınca bir gece yarısı damdan bahçeye işemek kadar rahatlatıcı bir yanı yar. :))

Ama ben alışık degilim böyle gönül işlerine. Terliyorum, tedirginleşiyorum. Kınayan, kıskanan gözlerden; ileri geri konuşan şom agızlardan çekiniyorum. Ama olsun çanımı sıkan bunca şey varken beni mutlu eden bir şeyin peşinden gitmem mantıklı degilmi?

Biz dönelim mevzumuza.
Sahile vardıgımda ortalık yine cıvıl cıvıldı.
... Şehrinin sahilini seviyorum ben. Burda kimse kimsenin umurunda degil. Birkaç sorhoş dışında gözünüzü tırmalayan hiç bir şey yok. Ki onlarda kendi hallerinde bir köşede içip duruyorlar. Zahirde birer ayyaş gibi görünseler de alkolun akli melekelerini iptal emesiyse olacak biraz konuşsan; kimi Sultan Süleyman, kimi enderunda muallim, kimi Harem Agası...Ne guzel işte .

Bana düşen onlara hakkettikleri saygıyı göstemek.İçlerinde en çok kalem tutmuş, okur yazar tayfasına üzülüyorum.Onlar miskirin etkisiyle zıvanadan çıkıyor ve tam bir serseri oluyorlar. Masa başında adam yerine koyup önlerinde önünüzü iliklediğiniz bu insanlara bu haldeyken acıyan gözlerle bakıyorsunuz.

Ben içseydim kendimi ne zannederdim acaba?
Muamma. :))

Simit satan su satan çocuklar .Midye dolmasına buyrun çekenler. Güzel kızlar, yakışıklı erkekler... Daha daha, neler neler. Herkes hayatın bir kösesinden tutmuş yaşamaya çalışırken bu güruh içinde dikkatimi çeken gitar çalan gençlerdi.Gözleri çıvıl çıvıl, bakısları mahçup ama şahane. Yüzlerine, jest ve mimiklerine bakınca yaptıkları işten zevk aldıkları aşikar.

Hele içlerinde biri var;
gitarın tellerine dokununca kendinden geçiyor. Sesiyle dinleyenleri hayran bırakıyor. Gündüzleri angarya işlede çalışıp geceleri sahilde icra ettikleri sanatla geçimlerini saylamaya çalısan bu gençlere sevgimde, saygımda büyük. Bu gençleri ne zaman görsem bilmem neden mutlu oluyorum.Birkaç tel parçasından bu tınıları çıkarmak her zaman imrendigim buyuk bir yetenek.

Sırf bu gencleri dinlemek icin sahile indigim çok olmuştur. Zira ne zaman yüzlerini görsem seslerini duysam istemsiz bir gülümseme beliriyor yüzümde. Buda bana yetiyor. Servetim olsaydı bu gülümseme karşılıgında önlerine serseydim,
Degerdi.

Her neyse...
Yolda gördügün her esnafa selam verdim.Sarhoşların, ayyaşların, dansözlerin, zennelerin arasından geçtim.Bibi bici satarak geçimini saglayan Sevgi Ablaya beni görmesede el salladım. Elimdeki son sıgaraya çakmak çaktım.Ve sonunda Seyyan Hanımın çalıştıgı mekana ulaştım.

Burası içkili bir eglence mekanıydı. Seyyan Hanım gecenin bu saatlerinde sahne alır bazen Türk Sanat Müziginin icrası zor, en güzel parçalarını benim diyen sanatçılara taş çıkartırcasına ustalıkla seslendirir, bazen de Türk Halk Müzigi repertuarından haraketleri türküler söyler, dinleyenleri çoştururdu.Şarkı söylerken bir asrın çilesi üstüne çökmüş gibi bir hali vardı. Hüzün mutluluktan daha çabuk yayıler derler.
Doğrudur.

Onun bu gırtlak nameleriyle ustaca seslendirdigi şarkıların etkisiyle olacak, dinleyiciler de hüzünlenir alkolün dibene vurur kendilerinden geçerlerdi. Ortamı saran bu hüzün girdabının çaresi de yine Seyyan Hanımdaydı. insanları mutlu etmek için hareketli türküleri seslendirmeye başlayınca dinleyiciler ayaklanır, halaylar çeker gülüp eglenirlerdi. İnsan oglu ne acayip bir varlik.

Mekanın karşısında, sahil kenarında oturup Seyyan Hanımın sahneye çıkması için bekledim.
Bekledim.
Bekledim...
Saatlerce bekledim.
Çok bekledim.içtiğim sıgaraların sayısını bilmiyorum. Ciğerlerim patlama certesine gelince yüreğimde ağır bir hüzün,evin yolunu tuttum. :))

...

YA Sevmeli Beni YA Öldürmeli

Kullanıcı avatarı
Ahmet
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Re: Nerdesin Seyyan Hanım

Okunmamış mesaj gönderen Ahmet » Pzr 11 Ağu, 22:21

Bu emojiler nerden çıktı.
YA Sevmeli Beni YA Öldürmeli