RUHUNUZDA HANGİ GEZEGEN SAKLI?

ruhumuzda hangi gezegen saklı, Atma karaka, doğum haritasında ruh, doğum haritasında Atma karaka

Vedic Astrolojisi
Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Sal 13 Kas, 17:18

Resim

Bir yıldız haritasını incelemek istediğimizde, ilk önce birinci ev incelenir ve o evle ilgili nitelikler saptanmaya çalışılır. Ama evlerin yanı sıra öyle bir gezegen vardır ki, bizim ruhumuzun ifadesidir. Bu gezegene atma karaka denir. Eğer tercüme etmek istersek ruhun simgesi, ya da ruhun ifadesi gibi düşünebiliriz.

Herkesin yıldız haritasında gezegenler değişik evlere , değişik derecelerle dağılmış halde bulunurlar. Bu gezegenler içinde hangi evde ya da burçta yer aldığına bakılmaksızın bulundugu yerdeki derecesi en yüksek gezegene atma karaka denir. Örnegin Saturn Boğa’da ve birinci evde 20 derece ile yer almış olsun. Jupiter ise 10 derece ile İkizler’de ve üçüncü evde yer alsın. Yıldız haritasında Jupiter daha ilerde olmasına rağmen, Saturn’ün bulunduğu yere göre derecesi daha yüksek olduğu için atma karaka olma şansı daha fazladır. Tabi bütün gezegenlerin derecesine bakmak gerekir. Burda örnek olması için iki gezegeni ele aldım. Atma karaka herkes için farklıdır, çünkü herkesin yıldız haritasında başka bir gezegen en yüksek dereceye sahiptir.

Atma karaka bizim ruhumuzu temsil eden gezegendir ve yıldız haritamızın temel direğidir. Hint astrolojisi edebiyatında atma karakadan, diğer gezegenlerin kralıdır şeklinde söz edilir. Atma karaka iyi durumdaysa genel anlamda bütün gezegenler iyidir, eğer kötüyse yıldız haritası büyük yara almış demektir. Eğer öz benliğimiz yaralıysa, bu hayatımızın bütün alanlarına yansıyacaktır. Yine dasa sisteminde ve transitlerde atma karanın hareketlerine özel dikkat göstermek gerekir. Atma karakanın hayat devresine girdiğimizde genellikle hayatımızda olumlu anlamda canlanma ve hareketlenme görülecektir.

Atma karaka nasıl ruhumuzu temsil ediyorsa, benzer şekilde diğer gezegenler de bazı anlamlar taşır. Burada yapılması gereken bütün gezegenleri derecelerine göre büyükten küçüğe basit bir şekilde dizmektir. Bu sıralamada Ketu yer almaz. Rahu’nun bu sisteme dahil olup olmayacağı ise yüzyıllardır hint astrologları arasında tartışma konusu olmuş. Bazı astrologlar Rahu’yu da sıralamaya katmış, bazıları da karaka değerlendirmesi dediğimiz bu sistemde Rahu’nun yeri olmayacağını düşünmüşler. Rahu ve Ketu’nun sürekli geri harekette olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Rahu hesaplamaya katılacaksa, bir tam burcun derecesi olan 30 dereceden Rahu’nun derecesi çıkarılır ve kalan, Rahu’nun derecesiymiş gibi hesaplama yapılır.

Meraklısı için sanskritçe terimlerini de isterseniz yazarak, atma karakadan sonra gelen gezegenlerle konumuza devam edelim. Derecesi atma karakadan bir düşük olan gezegen amatya karaka adını alır. Amatya karaka zihnimizi temsil eder. Yani amatya karaka ruhumuzun dış dünyayla olan bağlantısını kurar. Derece bakımından daha sonra gelen gezegen ise kardeşlerimizi temsil eder ve bratri karaka olarak anılır. Bu gezegenin durumu kardeşlerimiz için bize ipuçları verecektir.

Dördüncü sıradaki gezegen, matri karaka, annenin ifadesidir. Yıldız haritasinda matri karakanın durumunu incelersek, harita sahibi kişinin annesiyle olan ilişkisini çözebiliriz. Aynı şekilde bu sıralamada daha sonra babayı temsil eden beşinci sıradaki gezegen (pitri karaka) ve çocuklarımızı temsil eden altıncı sıradaki gezegen (putra karaka) gelir. Yedinci sırada ise anne ve babamızın kardeşlerini ifade eden gezegen yer alır. Bu gezegene jaati karaka adı verilir.

Evlendiğimiz kişiyi temsil eden gezegen ise derecesi en küçük olandır. Bu gezegen nasıl bir kişiyle evleneceğimizi gösterir. Sanskritçe bu gezegen stree karaka olarak adlandırır. Uyum analizi yapılırken, eşlerin atma ve stree karakalarının arasında uyum olması iki kişinin uygun bir evlilik yaptığını gösterir.

Unutma: Cesaret korkusuzluk demek değildir. Eğer bir insan korkusuzsa, ona cesur diyemezsin. Bir makineye cesur diyemezsin, o korkusuzdur. Cesaret sadece korku okyanusu içinde var olabilir. Cesaret korku okyanusu içinde bir adadır. Korku vardır ama korkuya rağmen insan o riski göze alır; işte cesaret budur. İnsan titrer, insan karanlığa girmekten korkar ama yine de girer. İnsan, kendine rağmen adım atar; cesur olmanın anlamı budur. Korku dolu olmak ama onun altında ezilmemek demektir.”

Yazarı bilinmiyor. Kaynak site kapanmış. Yazarın adını bilenler lütfen iletsin.

Lotus#MAVİ LOTUS

https://akreportal.com.tr

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Re: RUHUNUZDA HANGİ GEZEGEN SAKLI?

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Sal 13 Kas, 17:47

Vedic analizinde Atmakaraka ve Karakamsa

VEDİC HOROSKOPUN ANALİZİNDE ÇOK YÖNLÜ ÇALIŞMALAR YAPMAK GEREKİYOR. BAŞARILI OLMAK İÇİN VEDİC RUHUNU KAVRAMAK ÖNCE GELİYOR..

Sevgili okurlar, bu haftaki yazımda Vedic astrolojinin analiz özellikleri arasında yer alan ilginç konulara değineceğim. Aslında Vedic sistemi tam bir okyanus ve bilgilerimiz de buraya serpiştirilmiş adacıklara benziyor. Türkiye'de pek çok alanda gördüğümüz gibi şarlatanların boy göstereceği uygun konulardan bir tanesi sayılabilir. Karşınıza çıkacak Vedic bilginlerini (!) test etmenin basit ve kestirme yolu rashi ve navamsa haritalarına bakarak "atmakaraka" ve "karakamsa" yerleşimlerini incelemektir. Dürüst ve iyi yaradılışlı birisi mi yoksa palavracı ve çıkarcı mı olduğunu hemen anlarsınız !

Vedic astroloji'de "atma" ruh demektir ve "karaka" işaret anlamındadır. Böylece atmakaraka ruhun işareti anlamına gelir. Vedic felsefesine göre ruh yeniden doğar. Tatmin olmadığı veya arzusunu gerçekleştiremediği şeyler için dünyaya gelir. İşte önceki yaşamlarda tatmin duygusu olmayan yaşam alanlarını işaret eden atmakaraka gezegen insanı tanımlayan en önemli horoskop yerleşimidir. Bütün haritalarda doğal atmakaraka gezegen Güneş'tir. Kişisel atmakaraka denince Chara atmakaraka anlaşılmalıdır. Bu da doğum haritasındaki en büyük açısal dereceye sahip olan gezegendir. Ketu, "Moksha" yani ruhun gideceği yeri temsil ettiğinden Chara atmakara içinde sayılmaz ve Rahu incelenir.

Atmakaraka gezegen yerleşiminden dolayı bazı insanların yaşamda tatmin olmaları zordur. Daima kazanmak ve sahip olmak isterler. Nankörlük onlar için önemsiz sayılır. İnsanlara yaklaşmak, onları kullanmak, kendilerini farklı göstermek, bilmediği halde usta görünmek ve baştan çıkartana kadar çırak olmak kullandıkları yöntemlerdir. Atmakaraka gezegen bize kişinin ruhunun tam olarak ne istediğini açıklar. Örneğin Rashi'de Satürn yerleştiği burç önemli olmadan en yüksek dereceye sahip ise haritanın sahibi disiplinli, kurallara saygılı, görevine sadık ama hayatta yalnız olan birisidir ve zorlu durumlar ile karşılaşacaktır. Eğer Rashi'de gezegen zararlı evlerde (dusthana) yani 6,8 ve 12.evlerde yerleşirse durum daha ciddidir. Bulunduğu evin temsil ettiği yaşam alanı ruhun tatmin olacağı yerleri gösterir. Gezegenin yanında yerleşen zararlı bir gezegen de hayat yolunda davranışlarını etkiler. Rahu'nun atmakara gezegen olduğu bir haritada yanında Mars ve Satürn varsa böyle bir insandan kaçıp uzaklaşmak gerekir ! Hedefine ulaşmak veya tatmin olmak için karşısına çıkan her insanı kullanabilir ve başka insanlara acı verir.

Atmakaraka gezegenin Navamsa haritasında yerleştiği yer "Karakamsa" adını alır ve kişinin nasıl birisi olduğunu gösteren en önemli yerleşimlerden bir tanesidir. Eğer atmakaraka gezegen navamsa haritasında koç burcunda yerleşirse yaşam boyu insan hayvanlar ile sorunlar yaşar. Eğer koç burcunda zararlı bir gezegen varsa hayvanlardan gelecek tehlikeler ciddi boyutlara çıkar. Karakamsa gezegen kişinin bir göstergesi olur. Karakamsa gezegen Güneş ise kişi asil duygular ile donatılmıştır ve dürüst birisidir. Eğer gezegen dolunay ise insanı zevklerin peşinde koşturur. Venüs görünümü varsa insanı bilgili ve görgülü yapar. Güçlü bir Merkür yerleşimi entellektüel, kültürlü, sanatkar ve ticarette yetenekli yapar. Karakamsa'da yerleşen Jüpiter kişiyi iyi vasıflarla donatır. Ruhsal ve manevi hazlar peşindedir. Çok iyi astrolog olabilir. Ayrıca uzun bir yaşama sahip olarak 100 yaşına kadar hayatta kalır. Karakamsa'da yerleşen Rahu kötü alışkanlıklar verir. Kişinin gözü başka insanların servetlerinde olur. Karakamsa'da ve 2.evde olan Mars-Venüs görünümü insanın cinsel zevkler peşinde koşan bir serüvenci yapar. Gözü başka insanların eşleri üzerindedir.

Kişilik oluşumu ve ruhunun tezatları konusunda daha fazla bilgi almak için navamsa haritasında Karakamsa yükselene ve navamsa yükselene göre gezegen yerleşimleri ve görünümler analiz yapılır. Daha sonra karakamsa yükselen rashi haritasında yükselen olarak yerleşimler analiz edilir. Atmakaraka gezegenin dasa veya bhukti'si içinde hayatın en önemli dersleri alınacaktır. Kötü yerleşimler hem harita sahibine hem de onunla ilişkisi olan insanlara zararlar verecektir. Olumlu yerleşimler de faydalar sağlayacaktır. Şu halde atmakaraka gezegen yerleşimi olumlu olan ve karakamsa evinde olumlu yerleşimler ve görünümler olan insanlar size zarar vermezler. İnsanları sınamak için en kestirme yol horoskoplarının kısaca gözden geçirilmelerini gerektirir. Bir dolandırıcı, sahtekar veya açgözlü insanı tanımanın en iyi yolu budur. Tabi doğum bilgilerini doğru olarak veriyorsa !

Astrolog Özlem SÜGEN
Lotus#MAVİ LOTUS

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Sal 13 Kas, 18:00

NOT:sitede hint astrolojisinden anlayan kişiler var mı?..ben bu alıntıyı yaptım ama anlamıyorum..hint astrolojisi çok karışık ve zor sanırım..batı astroloji haritasında en yüksek dereceli gezegenim güneş.ama sanırım bunu hint astroloji haritasına göre hesaplamak gerekli.güneş iyi bir etki sanırım ama sert açılı malesef.hem iyi hem kötü biriyim bence:)
Lotus#MAVİ LOTUS

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Prş 15 Kas, 15:44

Karmanın Yükü Nasıl Azalır?

Vedik astrolojinin özellikle Jaimini metodu doğum haritasındaki gezegenleri burçlardaki derecelerine göre sıraya dizer. En yüksek dereceye sahip gezegeniniz ruhunuzun temsilcisi diye dilimize çevrilebilen Atmakaraka gezegeninizdir. Klasik vedik astrolojide uzak gezegenler listeye alınmaz.

Diyelim doğum haritasındaki gezegenleriniz şöyle dizilmiş olsun:

Güneş: 15°27' Yengeç
Ay: 16°42' İkizler
Merkür: 29°17' Yengeç
Venüs: 20°56' Aslan
Mars: 20°37' Aslan
Jüpiter: 13°18' Yay
Satürn: 26°09' Kova

Bu listede en yüksek dereceye sahip olan gezegen 29°17'yle Merkür'dür. Bu durumda Merkür, Atmakaraka gezegeninizdir.

Atmakaraka gezegen, ruhunuzun ihtiraslarını gösterir. Jaimini felsefesine göre tüketmeniz gereken karma da bu gezegen üzerinden belirlenir. Ancak bu gezegenin hakkını verdiğinizde moksha'ya (özgürlük, aydınlanma, karmadan kurtulma) ulaşırsınız. Karmanızı tüketirken Atmakaraka gezegeninizin bulunduğu evle ilgili konularda türlü zorluklar yaşamanız da beklenir.

Atmakaraka gezegeniniz Güneş ise ruhunuz otoriter ve lider ruhlusunuzdur. Kendinize güvenirsiniz. İtibar görmek, ünvanlar kazanmak istersiniz. Egoist tavırlarınızı törpülemeniz ve daha mütevazi olmayı öğrenerek karmanızı tüketmeniz beklenir. Bu arada Güneş, herkesi için doğal bir Atmakaraka'dır. Yani herkesin zaten egodan kurtularak karmasını tüketmesi beklenir.

Atmakaraka gezegeniniz Ay ise tam bir minnoşsunuzdur. Yufka yürekli, samimi, iflah olmaz romantik ve sevgi dolusunuzdur. Ailenize ve sevdiklerinize çok düşkünsünüzdür. Sevdiklerinize karşı aşırı sevgi bağınızı törpüleyerek, gerçek ve sahte sevgiyi ayırt etmeyi öğrenerek karmanızdan kurtulabilirsiniz.

Atmakaraka gezegeniniz Merkür ise tam bir öğrenme sevdalısınınızdır. Çabuk adapte olur, çok konuşur, hızlı öğrenirsiniz. Bilgiye doyamazsınız. Siz de doğru yerde, doğru zamanda, doğru şekilde konuşmayı/iletişmeyi öğrenerek karmanızdan kurtulursunuz. Genellikle büyük çamlar deviren kişilerdir.

Atmakaraka gezegeniniz Venüs ise sevgi ile hazzı birbirine karıştırmış olabilirsiniz. Haz duyduran (cinsellik, egzotik yemekler, para) şeylere meyiliniz büyüktür. Sevilmek isteğiniz çok baskındır. Gerçek sevgiyi bulma yolunda karmanızı tüketirsiniz.

Atmakaraka gezegeniniz Mars ise zorluklarla mücadele etme beceriniz vardır. Enerjiniz yüksektir. Agresif olmamayı öğrenerek, istediklerinizi elde etmek için zora başvurmayarak karmanızı tüketirsiniz. Yenmeyi de yenilmeyi de öğrenmelisiniz. Enerjinizi ve öfkenizi kontrol altında tutarak yüklerinizden kurtulursunuz. Zihinsel olarak da derin araştırmalar yaparak, işin aslını, kökenini araştırarak adeta bir dedektif gibi ilerlersiniz ama karmanızı azaltmak için hayatı daha hafife almalı, aşırı mantıklı olmayı bırakmalı ve daha spontan yaşamalısınız.

Atmakaraka gezegeniniz Jüpiter ise başkalarının fikirlerine de saygı duymayı öğrenerek karmanızı tamamlarsınız. Öğretmenlerinize, akıl hocalarınıza, büyüklerinize saygı duymayı; çocuklara ve kadınsanız kocanızla ilgilenmeyi aksatmamalısınız. Zira onlardan da öğrenecek çok şeyiniz vardır. Hayatınıza sahte bilgeler alarak doğru hocayı, doğru fikri bulma yolunda sınanırsınız.

Atmakaraka gezegeniniz Satürn ise hüznü ve yalnızlığı çok iyi bilerek doğmuşsunuzdur. Çevrenizin de acısını ve yalnızlığını azaltmak üzere bir karmanız vardır. Yavaş büyümekle, zaman alan durumlarla sınanırsınız. Ruhunuz düzen ve devamlılık ister ama çevreniz bu isteklerinizi tehdit eden disiplin dışı kişilerle doludur.

**
Atmakaraka gezegenin sizi ne kadar sınayacağı bulunduğu eve ve burca göre, aldığı etkilere göre de değişir. Astroloji bütündür. Tek bir etkiden büyük çıkarımlar yapmanızı önermem.

Yeşim Arpat
Lotus#MAVİ LOTUS

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 17 Kas, 14:16

MAVİ LOTUS:evde Yücel Sügen'in bir Hint Astrolojisi kitabı var..bundan faydalanıp zar zor Hint Haritamı çıkardım eşimim ve benim haritamı.doğru yaptım mı bilmiyorum ama.

benim haritama göre:

1)ruh göstergesi: satürn(boğa)
2)zihin jüpiter(yay)
3)kardeşler merküri(akrep)
4)anne ay(ikizler)
5)baba venüs(akrep)
6)çocuklar güneş(yay)
7)anne babanın kardeşleri mars(akrep)

eşimim haritasında :

1)ruh ay(oğlak)
2)zihin merküri(terazi)
3)kardeşler güneş(akrep)
4)anne satürn(ikizler)
5)baba jüpiter(oğlak)
6)çocuklar mars(koç)
7)anne babanın kardeşleri venüs(oğlak)
Lotus#MAVİ LOTUS

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 17 Kas, 14:26

NOT:Hint Astrolojisinde burcum yay..ama ay burcum ikizler oluyor..ve yükselen burcum aslan oluyor sanırım..ayrıca jüpiter yay burcuna geçiyor..bu iyi..çünkü batı astrosunda jüpiter iyi çalışmadığı oğlakta bende..

eşimin burcu akrep ama hint astrosunda..bir bu terslik eksikti:)ama ben de akrep etkisi(yükselen akrep)taşıdığımdan bu iyi belkide..

bende atma karaka satürn..eşimde ay..

bende stree karaka mars..eşimde venüs..ama onun venüsü oğlakta..iyi çalışmıyor yani..bu benim gibi zor ve sevgisi kıt bir eşe mi eşe mi işaret acaba?:)

ama bence o da pek sevgi dolu sayılmaz..ondada ters etki çok çünkü haritasında..hatta belki sevgi dolu olmak açısından bence ben ondan ilerdeyim..ay yengeç bende..ve pek çok gezegenim güçlü haritada..sert etkili olsada haritada doğru yerdeler..bence mutsuz olduğumuz pek çok zamandan eşim sorumlu..en basitinden kişilerle her yaşadığım her olumsuzlukta beni suçladı..en son iş ortağımıza kötü davranıyorsun dedi..adam bize kazık atıp gitti..neymiş hasan bey..kim kötüymüş..o mu ben mi?:(
Lotus#MAVİ LOTUS

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 17 Kas, 15:04

NOT:Ben bu tespitleri yaparken rahuyu hesap etmedim..hesap dışı bırakmasaydım atma karaka gezegenim rahu idi..
Lotus#MAVİ LOTUS

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Pzt 19 Kas, 15:32

atma karaka gezegenim satürn..ve bence çok fedakar insanlar yaratıyor bu etki..çevresine yararlı insanlar..ama çevremin her zaman bunu taktir ettiğini söyleyemem..agresif olmam, bağırıp çağırmam yakınımdaki insanları benden soğutuyor..annem,babam ve eşim bağıran çağıran insanları hiç sevmez..oysa babamda çok bağırıp çağırır..eşim çok sakin konuşur genelde ama agresifliği var onunda..ama buna rağmen empati yapamıyorlar çoğu zaman..ben çok sabırlıyımdır..bağırıyorsam bu sınırsız sabrım taştığından bağırırım..öncesinde fedakarlığım,sabrım,empatim çoktur insanlara..bu duruma çok üzülüyorum..sanırım gerçek bir yalnızım ben..kadri kıymeti pek de anlaşılmayan..atma karaka gezegenimde bunu doğruluyor işte..ama şu da var..annem,babam ve eşim iyi insanlar..lakin bazen bilerek bazen bilmeyerek beni çok üzebiliyorlar işte..ve beni seviyorlar..ama yinede bir şekilde yalnız hissettiğim zamanlar çok..
Lotus#MAVİ LOTUS

Akrep-Burcu.Com