Doğum haritası aracılığıyla meslek belirleme

doğum haritasına göre meslek nasıl belirlenir, burca göre meslek, burcuma göre meslek, burca göre meslek seçimi, doğum haritası uygun meslek, doğum haritamıza göre meslek seçimi, doğum haritasına göre doğru meslek seçimi

Doğum haritası analizleri, doğum haritası ile ilgili ayrıntılar
Misafir_Akrep

Okunmamış mesaj gönderen Misafir_Akrep » Sal 26 Haz, 23:51

Resim

Doğum haritamıza bakarak bize uygun, başarılı olabileceğimiz mesleği nasıl belirleyebiliriz.

İhtiyaçlarımıza tam uyan mesleğimizi nasıl bulabiliriz? Gerçek işimizi nasıl bilebiliriz? Doğru işi bulmak her zaman kolay olmaz çünkü birçok durumda şartlar bizi seçimlerimizi etkileyecek zorluklarla karşılaştırır. Bu ekonomik sebeplere bağlı olabileceği gibi hayallerimiz, yapabilirliğimiz ve potansiyelimiz sözkonusu olduğundaki güvensizliğimizden de kaynaklanır. İnsanlar işlerini hayatlarını kazanmaları için bir araç olarak görme eğilimindedirler. Tamamen maddi sebeplerle bir “kariyer potansiyeli olan” iş seçebilirler.

Peki gerçek ilgi ve potansiyelimize uygun olan bir kariyeri nasıl seçeriz, ve ne noktaya kadar uzlaşmak için hazırlıklı olmamız gerekir?
Gerçek meslek her zaman kişinin kendi potansiyelini gerçekleştirme dürtüsüyle ve maddi konuların ötesindeki gerçek hayat amacıyla bağlantılıdır. Yatkınlıklarımız ve yeteneklerimizle eşleşir. Bu nedenle bir diploma ya da stajdan daha fazlasını gerektirir. Ruhumuzun en derin ihtiyaçlarından kaynaklanan özel yetenekleri ifade etmelidir.

Natal haritada uğraş alanınızı belirlemenin yedi adımı

Doğum haritasına bakarken meslek ve işi nasıl anlarız? Bir harita genellikle kişiyi birden fazla özel mesleğe eğilimli kılacak farklı yatkınlık ve kabiliyetlere işaret eder.

Haritaya iş alanınızı belirlemek için bakarken haritanın tüm unsurlarını gözönünde bulundurmak gerekir.

Adım 1: Yarıküreler

• Doğu (sol) yarıküredeki vurgu : hayatın “ben” veya “bana” cephelerini ilgilendiren herşey
• Batı (sağ) yarıküredeki vurgu : hayatın “siz” cephelerini ilgilendiren herşey
• Gün yarıküresi (tepe) vurgusu : “aydınlıkta olan”
• Gece yarıküresi (dip) vurgusu : “karanlıkta olan”

Adım 2: Gezegenlerin elementlerde dağılımı (üçlemeler)?

Elementler bize harita sahibinin mizaç ve yaradılışıyla ilgili bilgi verirler.

Ateş burçlarındaki vurgu : C.G. Jung’un Sezgisel Tip’ine karşılık gelir- aktif, atılgan, coçkulu, nedenlerle ilgilidir.
Toprak burçlarındaki vurgu : Jung’un Duyusal Tip’ine karşılık gelir- pratik, gerçekleştirmekle ilgilidir, duyularıyla algılar.
Hava burçlarındaki vurgu : Düşünsel Tip’e karşılık gelir- entellektüel, iletişimci, mental uyarılmalara ihtiyaç duyan ve yaratan.
Su burçlarındaki vurgu : Duygu Tip’e karşılık gelir- duyarlı, empatik, sempatik, derin, ana motivasyon duygulardır.
Kutupluluklar : Karşıt elementlerle ilgili bir vurgu var mı? Hangi anlamlarda karşıt ya da tamamlayıcı olabilirler?

Adım 3: Gezegenlerin niteliklerdeki veya modlardaki dağılımı

Öncü : büyük aktivite ve coşku; çok ileri gitme tehlikesi. Liderlik pozisyonlarına ve aktif mesleklere eğilim.
Sabit: Dayanıklılık ve istikrar; harita sahibi gevşekliğe kayabilir. Kabul görmüş, sıradan mesleklere eğilim.
Değişken : büyük esneklik ve adaptasyon kabiliyeti; kararları almada güçlük. Olabildiğince çeşitlilik içeren mesleklere eğilim.

Adım 4: “Meslek” evlerindeki 2-6-10 gezegenler ve bu evlerin yöneticileri

2. Ev : maddi güvence
6. Ev : iş ve sağlık
10. Ev (MC) : meslek / uğraş, konum ve toplum içerisinde tanınma

Adım 5: Yükselen (AC), yükselen yöneticisi ve aldığı açılar

• Toplum önündeki çehre
• Kişi kendini diğerlerine nasıl gösterir?
• Kişi hangi rolü oynar?
• Kişi çevresine nasıl reaksiyon verir?

Yükselen yöneticisi kişinin hangi alanlarda hangi yollarla kendisini ifade etmek, göstermek istediğine işaret eder.

Adım 6: Gezegenler – burçlardaki ve evlerdeki anlamları ve yaptıkları açılar

Güneş: Hayatın merkezi teması nedir?
Ay: Kişinin kendisini gerçekleşmiş ve memnun hissetmesi için neye ihtiyacı vardır?
Merkür: Aklın ortaya konuşuna ilişkin kişinin tutumu nedir?
Venüs: Kişinin artistik ve sosyal nitelikleri nelerdir?
Mars: Hangi alanlarda kişi enerjilerini kullanır? Kişi nerede aktif hale geçer?
Jüpiter: Kişi hangi alanlarda kendisini genişletebilir ve geliştirebilir?
Satürn: Kişi nerelerde sorumluluk taşır ve görevlerini yerine getirir? Nerede engellerle karşılaşır? Korkuları nelerdir?
Uranus: Kişi hangi alanlarda farklılaşma ve değişiklik ihtiyacı gösterir? Nerede sezgiselliğini, orijinalitesini, çabuk anlayış ve hevesliliğini ortaya koyar?
Neptün: Kişi nerelerde ilham, içgüdü, duyarlılık ve hayal gücünü kullanır?
Pluto: Nerelerde kişi kontrol, güç veya güçsüzlük hisseder veya sergiler?

Adım 7: Nodal Eksen / Ay Düğümleri

Ayın düğümleri, kişinin gelişimiyle ilgili bilgi verir. Bu eksen sosyal ve kişisel gelişim arasındaki ilişkiyle bağlantılıdır. Bu nedenle, bu eksenle olan açılar bu konuya ilginç açıklamalar getirebilir. Güney ve Kuzey düğümlerle kavuşum içerisindeki gezegenler özellikle önemlidir.

Örnek:

Andrea – Katip - memur
Andrea 10 yıldan fazla süredir büyük bir seyahat acentesinin hukuk departmanında memur olarak çalışmakta. Ancak artık değişiklik yapmak, ve hatta tamamen farklı bir işle uğraşmak ihtiyacı hissetmekte. İşini çok “ciddi” olarak tanımlıyor ve bu durumu sıkıcı bulmaya başlamış. Yaptığı şey temel olarak evrak işi ve mektup yazmaktan oluşuyor.

Adım 1-3:
Bu haritada çoğu gezegen ufuk çizgisi üzerinde (üst yarıküre) ve sağ tarafta yer alıyor. Gezegenlerin çoğu sabit bir burç olan Kova’da bulunuyor. Bu kişi dışadönük ve sosyal dış görünüme sahip olan, büyük bir sabırla kendi ideal hedeflerini gerçekleştirmek ve bağımsız çalışmak isteyen biri.

Adım 4:
“Kariyer” evleri olan 2,6 ve 10. evden sadece 10. evde gezegen bulunuyor; Güneş, Jupiter ve Merkür Kova’daki MC ile birleşmiş, Merkür 9. evden bu çakışmaya dahil oluyor. Bu durum Andrea’nın kuvvetli bir şekilde topluma doğru çekildiğine işaret ediyor. Hırslı ve ayrıca insanların kendisini dikkate almasına ihtiyaç duyuyor. Bağımsızlık, farklılık ve özgürlük için duyulan büyük ihtiyaç (Kova) kadar tanınma, ün ve etkili bir pozisyon için duyulan arzu (Güneş MC birleşimi) apaçık görünüyor. Aslında kontrolü elinde tutmaktan hoşlanan birisi.

Andrea sosyal ve hayattan keyif alabilen (Güneş-Venüs) birisi. Bununla birlikte, sahip olduğu insancıl tavrı Balık burcunda yer almış olan Ay ile görülebiliyor. Yerli yerinde bir ifade tarzıyla arkadaşça, neşeli ve alçakgönüllü olabilmektedir (Merkür-Venüs). Ayrıca, sanatsal ve diplomatik olduğu gibi hoş bir sese sahip olması sanatla ilgili bir mesleğe de işaret ediyor olabilir.

İyimserliği ve coşkusu Andrea’nın güçlü insanlardan destek almasını (Güneş-Jupiter) kolaylaştırmakta ve hedeflerine zahmetsizce ulaşmasını sağlamaktadır. Tembellik ve özensizliğe doğru bir eğilim (Güneş, Merkür, Venüs ve Jüpiter’in Neptün ile karesi) olabilir. 9.evdeki Merkür’ün Jüpiter ve MC ile birleşimi, Andrea’nın yeni şeyleri kolay kavradığını gösterdiği gibi yüksek öğrenim ve insani hedefleri önemsediğini de gösterir, ancak “çok büyük düşünme” yönünde baştan çıkarak abartılı beklentiler besliyor da olabilir.

Ayrıca dikkat etmek gerekir ki Kova’daki gezegen birleşimi güney ay düğümü ile de birleşimde, 5. evdeki – yaratıcılık evi - Neptün ile de kare açı ilişkisi içerisindedir. Güneş Neptün karesi ona idealistik bir tavır kazandırabilir, ancak bunu kendisiyle ilgili hayaller kurarak yapma eğilimindedir. Andrea kendisini gerçekçi bir şekilde değerlendirmeyi zor bulabilir ki bu durum ayrıca Güneş, Merkür, Venüs ve Jupiter birleşimiyle de belirtilmiştir. Güneş, Merkür ve Jupiter in Neptün ile karesi Andrea‘ ya çok hayalgücü vermektedir. Kendisini günlük hayatın getirdiği sorumluluklardan kurtarmak için çok güçlü istek duyabilir. Bu kaçma eğilimi Neptün karesi ile de iyice artmaktadır: olayları tamamen dilediği gibi görmek istemesi ve objektif olamaması sözkonusu olabilir. Andrea kasıtlı olmaksızın güvensizlik uyandırabilecek veya unutkanlığı, konsantrasyon eksikliği veya dalgınlığı yüzünden hatalar yapabilecektir.

Neptün, MC/IC karesi Andrea’nın hayatı ile ilgili net hedefler koyamamasına, ve çalışma koşulları ile ilgili hep tatminsiz olma eğiliminde olmasına, ve sürekli olarak aslında gerçek olmayacak daha iyi birşeyleri dileme yatkınlığına işaret eder. Andrea aktif olarak ileri eğitime yönelmeli ve profesyonel ve sosyal konumunu geliştirmelidir. Neptün’ün Başak’ta 4. evde yerleşmiş olan Pluto ile sekstili – kuşağa özgü bir durum olmasına rağmen- mutlaka incelenmelidir, çünkü Pluto ev girişi Akrep olan 6. evin yöneticisidir. Güçlü bilinçdışı duygular kadar güç ve kendini ortaya koyma ihtiyacının işte rol oynaması olasıdır. Diğer taraftan, Andrea’nın profesyonel hayattan çocuk sahibi olarak, evlenerek ya da bir hastalık (Neptün 5.evde; Placidus ev sistemine göre 6.evde) nedeniyle kaçmayı denemesi de başka bir olasılıktır. Bu durum, yapmayı arzu ettiği işle ilgili idealist beklentileri olmasından dolayı yerine getirmesi gerekecek görevlerden kaçmasını sağlayacaktır.

Kova daki Mars-Saturn birleşimi ve 9. ev Andrea’ya yoğun çalışma ve çok şey başarma kapasitesi sağlamaktadır. Yine de birleşim başka bir açı almadığından, eğitim, hukuk ve seyahat alanlarındaki aktivitelerin ciddi oranda kısıtlanmış olması (Mars=aktivite; Saturn=kısıtlama) tehlikesi sözkonusudur, bu nedenle Andrea bu alanlarda pasif kalmaktadır. 9. evdeki Mars-Saturn kuvvetli bir adalet anlayışı vermektedir. Bu nedenle, mesleğiyle ilgili abartılı beklentilere kapılmaksızın (Güneş, Merkür, MC, Jüpiter, Venüs ve Güney ay düğümü ile Neptün karesi) gerçekçi fikirler geliştirmeyi öğrenmesi Andrea için önemlidir.

Adım 5:

Yükselen İkizler hava elementine vurguyu artırıyor. Her yeni konuya ilgi duyan, ancak hedeflerini gerçekleştirmek için gereken dayanıklılık ve sabırdan yoksun olabilecek, açık fikirli, sorgulayan bir kişiliği gösteriyor.
Balık ta’10. evdeki Ay, Yükselen/Alçalan ekseni ile kare açı yapmakta, ancak başka bir açısı bulunmamaktadır. Andrea kendisini sıklıkla ikilem içerisinde buluyor olabilir, çünkü Balık’taki Ay onu çok hassas, merhametli ve başkalarına yardım etmek için çok istekli hale getirirken, Yükselen İkizler herşeyi hafife alma ve daha yüzeysel algılama eğilimindedir, böylece insancıl damarı “ince hava içerisinde kaybolur”.

Adım 6:
Gezegenlerin durumu 4. adımda analiz edildiği ve harita çok açı içermediği için bu adımı geçebiliriz.

Adım 7:
Ay düğümleri bu haritada özellikle önemli çünkü kuzey ay düğümü Aslan’da ve 4. evde. Andrea’nın, kendisiyle olduğu gibi ailesiyle de ilgilenen güvenilir ve yetkin bir kişilik haline gelmesi gerekmekte. Bunu yapabilmesi için, kendisini 10. evde Kova’da Güneş,Venüs ve Jupiter ile birleşimde olan Güney Ay Düğümünden kurtarması gerekiyor. Ay düğümleri ekseni tam olarak MC/IC ekseniyle çakışmış durumda. Bu nedenle Andrea için geçmiş ve alışılagelmiş olandan kopmak oldukça güçleşiyor.

Andrea’nın mesleği nedir? Ve bunu gerçekleştirme noktasına nasıl daha yaklaşır?
Andrea’nın mesleği aslında 10. ev alanındadır. İnsancıl amaçlara hizmet etmesine, insanlara destek olmasına ve toplum yararına yönelik olmasına müsaade edecek bir meslek seçmesi gerekmektedir. Bu meslek Balık’taki Ay’ın getirdiği şefkat ve yardımseverliği de içermelidir. Kova’da bulunan bir MC ve yine Kova da birçok gezegen ile, Andrea kendine has yaratıcılığını ve idealizmini ifade edebileceği bir mesleğe ihtiyaç duymaktadır. Kimliğini sadece aile veya sadece ev hayatından daha geniş bir çerçevede geliştirmesi gerekmektedir. Uranüs, tepe noktasının yöneticisi, 4. evde Aslan’da ve hiçbir açısı bulunmamaktadır. Dolayısıyla, mesleğinin yerine aile yaşantısı koymayı denememesi gerektiğini söylemektedir, çünkü bu durumdan kaçmak isteyecektir. Andrea’nın ödevi özgüveni olan bir kişilik geliştirmek, psikolojik olarak bağımsız olmak, ve toplumdaki rolünü oynama konusunda yetkin olabilmektir. Aslında astrolojinin çok yardımını görebilir.

Andrea kendini gerçekleştirme sürecinde karşısına çıkacak kısıtlamalarla mantık ve aklını (Güneş, Ay düğümleri) kullanarak başedebilmeyi öğrenmelidir. Ayrıca, gelişimi ve arayışı ile ilgili problemlerin ne oranda yetersiz zaman yönetiminden veya abartılı beklentilerden kaynaklanmakta olabileceğini anlaması gerekmektedir. Profesyonel hedeflerle etik hedefler birbirleriyle çelişebilirler (Jupiter, Ay düğümleri). Çalışma ortamı olarak büyük bir işletmenin fuayesini ya da halkla yakın temasta olabileceği bir yeri seçmesi Andrea için çok uygun olacaktır. Ayrıca, organizasyon yeteneğini ve bilgisayar bilgisini kullanabileceği, insanlarla ilişki içerisinde olmasına olanak sağlayacak bir yardım ya da danışma merkezinde, ya da herhangi başka bir kamu görevinde çalışabilir.

Andrea’nın çalışırken insanlarla kontak kurmaya ihtiyacı olduğundan şu andaki seyahat şirketinin hukuk departmanındaki iş potansiyelini karşılamamakta, yetersiz kalmaktadır. Geri planda bir iş Andrea için kesinlikle tartışma dışıdır. Ayrıca bu firmada daha gözönünde bir görev alması olasılık dahilinde olmadığından, diğer alternatiflerle ilgilenmesi anlamlı olacaktır.

1997 ‘de transit Uranüs Kova’da iken Mars-Saturn birleşimini tetiklemişti. 1998’den 2000’e kadar, transit Uranüs Merkür’ün, Tepe Noktasının (MC) ve 10.cu evdeki gezegenlerin de üzerinden geçti. Herşey esnek olmayı ve çabuk çözüm üretmeyi gerektiren ani bir değişime işaret etmiş. Kendisi de bu konuyla büyük ölçüde transit Uranüs’ün natal Uranüs’le karşıtlık noktasına en son ulaşması esnasında karşılaşmış.

Uranüs transitleri aceleci aksiyonlara ve düşünmeden alınmış kararlara sebep olur. Bununla beraber, profesyonel alan dışında kalan, kişinin psikolojik tutumunda değişiklik yapma ihtiyacına işaret eder. Bu koşullar altında, Andrea için en iyi şey Neptünyen bir şekilde herşeyi tozpembe görmekten kaçınmak, ve yerine mümkün olduğu kadar çabuk aksiyon almaktır.

Çeviren: Aslı Yılmaz
Beatrix Braukmüller

Beatrix Braukmüller
Berufsanalyse mit dem Horoskop.
Vom richtigen Beruf zur wahren Berufung.
Chiron Verlag, Tübingen, 2000.
(kısaltılıp adapte edilmiş versiyon)

Konu hakkında ayrıntılı bilgi almak için aşağıdaki konulara bakabilirsiniz.

Doğrum haritasına göre meslek belirleme ile ilgili tüm ayrıntılar İçin: https://www.parapsikoloji.net/dogum-har ... ek-secimi/

Burçlara Uygun Meslekler için: https://www.parapsikoloji.net/dogum-har ... -secimi/2/

emekli

Okunmamış mesaj gönderen emekli » Cum 04 Tem, 10:23

Güncelleme...

Herbirimiz yaşamımızı idame ettirmek,profesyonel yaşamda bir yer edinmek için çalışmanın ,üretmenin önemli olduğu gerçeğindeyiz.
Her insan mesleki olarak özel bir yetenek alanıyla dünyaya geliyor,
ve o yetenek alanı zamanla yaşam içerisinde uygun zemin ve gerekli yönlendirilmeler yapılınca amacına ulaşıyor...
Astroloji varolan potansiyellerimizi gösterir,meslek seçimi,yetenek alanı
ve kazançlarımızın hangi yolla edinileceğini gösterir.
Bu bağlamda haritamıza bakarak hangi meslek alanında daha mutlu olacağımızı,yaratıcılığımızı nasıl rahat bir koşulda sergileyeceğimizi,
kazançlarımızın nerelerde olduğunu görebiliriz...
Yukarıda Sevgili Efe'nin eklemiş olduğu,bu yazı bütününü ele alarak ki güvenli ve gerçekcidir,nette dolaşan bilgi çöplüğünden değildir,kendi haritanızla karşılaştırma yapabilirsiniz...

*Makalede yer almayan konuya dair ek açıklamalar,soru şekline göre yanıtlanacaktır*

budray

Re: Doğum haritası aracılığıyla meslek belirleme

Okunmamış mesaj gönderen budray » Çrş 02 Ağu, 16:52

Merhaba ben meslek seçiminde kararsız kalıyorum doğum haritama baktım belirtilen ev konumlarına fakat kesin bir cevap bulamadım. Bilgisayar
alanında daha çok olabilir. Doğum bilgilerimi göndersem yardımcı olur musunuz?

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Re: Doğum haritası aracılığıyla meslek belirleme

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Çrş 02 Ağu, 19:11

ilk mesajı ayrıntılı okumuşsan ihtiyaç duyacağın tüm bilgiler verilmiş. doğum bilgilerinle bizim izleyeceğimiz yolda aynı olur.

şu linkede gözat
burclar-hakkinda-genel-bilgiler/burclar ... t4951.html
-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"