Güneş Oğlak Burcunda 21 Aralık 2021

Güneş Oğlak Burcunda 21 Aralık 2021

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 2120
Yaş: 26
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneş Oğlak Burcunda 21 Aralık 2021

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Prş 23 Ara, 00:04

Resim

Güneş Oğlak Burcunda 21 Aralık 2021

Güneş 21 Aralık itibariyle Oğlak burcuna girdi ve ve 20 Ocak 2022’ye kadar buradaki transitini sürdürecek. Kış soltisti (gündönümü), kışın karanlığının en fazla olduğu dönemi işaretler.

Güneş, en uzun gecenin yaşandığı bu zamanda karanlığa gömülür ve bu günden sonra günlerin yeniden uzamaya başlamasıyla yeniden ışığını arttırmaya başlar. Bu bir nevi, içinde yeni bir ışığı ve umudu barındıran yeni bir doğum gibidir.

Oğlak’ın denk geldiği bu mevsim aynı zamanda doğanın buz kestiği, koşulların zorlaştığı ve kaynakların da sınırlı olduğu bir zamandır. Astrolojinin kalbinde ‘mevsimlerin’ yattığını hesaba katarsak, Oğlak burcu da bu çetin koşullara rağmen hedefine kararlılıkla, azimle ve sabırla gider. Zorluklar onu yıldırmaz. Elindeki sınırlı kaynakları en verimli ve en etkin şekilde kullanabilir, tasarruf edebilir ve şartlar ağırlaştığı zaman ihtiyaçlarını ve isteklerini kontrol altına alıp, hedefine giden yolda kendisini disipline edebilir.


Oğlak’ın amacı herşeye rağmen başarmak ve başarılarından dolayı öncelikle kendisine saygı duymaktır. İsteklerimizi ve yaşam amacımızı gösteren Güneş’in Oğlak’taki ifadesi, kişisel olmaktan çok, toplumsaldır. Bu yüzden Oğlak’ın öncelikle kendi doğasına uygun istekleri bulması ve kendi kalbinin istekleri doğrultusunda topluma katkı sağlaması gerekir.

Medeniyetler, medeniyetlerin oluşumu, onların yapılandırılması, toplumsal/geleneksel kurallar, normlar, bu kuralların/yasaların muhafaza edilmesi, hiyerarşik yapılar, idarecilik ve denetim gibi konular Oğlak burcuyla ilgilidir. Arketipsel manada da, Oğlak zodyakın

[+] başkanı,
[+] devlet adamı,
[+] idarecisi,
[+] otoritesi (baba ve diğer otorite figürleri),
[+] strateji uzmanı ve
[+] münzevisidir.

Oğlak hedeflerine adım adım giderken gereken disipline, kararlılığa, azme, planlama ve zamanlama yeteneğine sahiptir. Bir toprak burcu olması bakımdan, gerçekçi, temkinli ve uygulamacıdır. İsteklerine giden yolda uzun vadeli planlar yapabilir, kendini disipline edip uzun saatler çalışabilir ve bunları doğru zamanlamayla gerçekleştirebilir. Eğer bu yolda yalnız kalması gerekiyorsa, bunu da göze alır.

Oğlak burcu, denk geldiği mevsime uygun olarak, melankoliktir. Yaşama karşı aşırı gerçekçi ve melankolik bu yapı, gölge yönüyle karamsarlığa ve depresyona yol açabilir. Yalnız kalabilme özelliği, uç noktada kimsesizliğe dönüşür. Temkinliliği, korkuya ve korkularla kaskatı kesilmesine ve hiç adım atamamasına yol açabilir. Aslında kendi seçimlerini yaparak kendi yaşamının otoritesi ve kontrol mekanizması olması gereken Oğlak, başkalarının hayatlarını kontrol etmeye çalıştığında, bu durum kendisini 'aşırı kontrolcülük' (kontrol manyaklığı)şeklinde gösterir.

Başarılarından dolayı kendisine duyması gereken saygıyı, dışarıda aradığında statü, saygınlık ve prestij peşinde koşan birisine dönüşür. Kendi yaşam otoritesi olamadığında, otoriteyle (anne, baba, patronlar vs.) devamlı sorunlar yaşar. Duygusuz, katı ve duyarsız olabilir. Görev ve sorumluluk bilinci ise her şeyden kendisini sorumlu hissedip gereğinden fazla yük almasına ve bu yüklerin altında ezilmesine neden olur. Oğlak’ın sorumlulukları delege etmesi, önceliklerini belirlemesi ve seçimlerine uygun olarak ilerlemesi gerekir.

Güneş'in de Oğlak burcuna girmesiyle birlikte şu anda burada, Venüs (geri harekette), Merkür ve Pluto dahil dört gezegenden oluşan bir kümeleşme (stelyum) var. Dolayısıyla hem Oğlak burcunun temalarını hem de bunların düzenleyicisi olan Kova'daki Satürn'ün etkisini yoğun bir şekilde hissedeceğiz.

24 Aralık'ta ise Satürn - Uranüs (Boğa'da) karesi üçüncü ve son kez kesinleşecek. Öncelikle Satürn’ün baskısını, kurallarını, kısıtlamalarını, engellerini, sabır ve kararlılık testlerini üzerimizde bir hayli hissedeceğiz gibi görünüyor. Oğlak ve Kova, ikisi de topluma ve toplumsal gruplara yönelik burçlar olduğundan, bu zorlu dönemde, benmerkezciliği aşmak ve başkalarına karşı da sorumluluk hisseden bir bilinçte (insancıllık) olmak oldukça önemli.

Satürn- Uranüs karesi, eski yapıları/alışkanlıkları yıkan bir enerjiye sahip ve bizi birçok anlamda yeni bakış açıları edinmeye ve güncel, işe yarar kurallar belirlemeye zorluyor. Yaşamı en çok kontrol etmeye veya sürekli düzenlemeye çalıştığımız alanlar nerelerse, en fazla o alanlarda beklenmedik gelişmelerle karşılaşmak mümkün. Satürn - Uranüs karesi, oldukça istikrarsız olabilecek bir atmosfere işaret ederken, Oğlaksı bir temkinlilikte ve 'tasarruf' anlayışında olmak gerekebilir. Bu süreç, bizi istikrarsızlığı en iyi şekilde idare etmenin yollarını bulmaya zorlayabilir. Bazı planlarımızda gecikmeler yaşayabilir; bazıları ise tamamen değişebilir...


Astroloji Dergisi - Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış ilhan


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön