Güneş Neptün Karşıtlığı

Güneş Neptün Karşıtlığı

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Güneş Neptün Karşıtlığı

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Çrş 15 Eyl, 10:32

Resim

Güneş Neptün Karşıtlığı

Benliğin ışığı Güneş ile hayallerin gezegeni Neptün meydan okuyucu bir karşıt açı gerçekleştiriyor. Bu açı, bilincin bulandığını gösterir. Beklentiler, özlemler, fanteziler ve idealizasyonlar, bilincin önünde bir sis perdesi oluşturur. Göz, ışıltılı bir hayale odaklanmıştır. Bu hayal kırıklığı doğurur. Kaçış eğilimi gözlemlenir.

Başak Burcundaki Güneş, benliğin kendini ne kadar faydalı olduğuyla tanımladığını gösterir. Kimlik, düzen kurmaya, dünyaya somut bir şekilde yararlı olmaya ve hizmet etmeye endekslenmiştir. Bu sebeple ego, kusurları tespit etmekle, aksaklıkları bulmakla, analiz etmekle ve yararlı/yararsızı ayrıştırmakla fazlaca meşguldür. Önemsediği şey düzeltmek, kusursuzlaştırmak ve düzen kurmaktır.

Balık Burcundaki Neptün’ün idealize ettiği şey kendini aşmak ve tüm varoluş ile birliği hissetmektir. Diğerlerine kendini feda etmenin özlemini duyar. Yüzde yüz merhamet, şefkat ve sınırsızlık beklentisindedir. Gerçekdışı fanteziler, özlemler, bağımlılıklar ve kaçışlar söz konusudur.

Güneş Neptün Karşıtlığı ve Olumsuz Etkiler

Başak’taki Güneş ile Balık’taki Neptün’ün karşıtına verilecek olumsuz tepki, diğerlerine kendini feda etmek hayaliyle kendini kaybetmektir. Kimlik hizmet etmeye ve faydalı olmaya odaklanmıştır. İdealize ettiği şey ise tüm varoluş ile birliği hissetmek, onlara merhamet/şefkat göstermek ve onların acısını dindirmek için kendini feda etmektir.

Bu idealizasyonun izinde insan herkesi kurtarmak isterken kendi kurban durumuna düşer. Verimliliğini kaybeder. Somut olarak faydalı olma becerisi düşer. Bunun yerine uyuşukluk, karmaşa, gerçekleştirilemeyecek idealler ve kaçış hüküm sürer. Kişi kimliğini kaybeder.

Bazı olguların, temaların ve kişilerin tesirinde kalır. İstekleriyle, onun için önemli olanlarla, kimliğiyle, benliğiyle ve bilinciyle temasını kaybeder. Kimliği erir, çözülür, dağılır. Herkes ile birliği hissetmek ve onlara yardım etmek isterken, kendini kusurlu, verimsiz, karmaşık, dağınık ve kaotik bir durumda bulur. Gerçek hayattan kopup, bağımlılık modelleri içinde, kaçmaya çalışır.

Güneş Neptün Karşıtlığı ve Olumlu Etkiler

Başak’taki Güneş ile Balık’taki Neptün’ün karşıtına verilecek sağlıklı cevap, bilinçteki tüm beklenti, özlem, hayal, fantezi ve idealizasyon modellerini feda etmektir. Tüm evrenle birleşmek, varoluşla bir olmak, herkese yardım etmek, mazlumların acısını dindirmek ve onları kurtarmak idealize edilmektedir.

Nasıl bir “Birliğin” gerekli olduğu konusunda zihinde şablonlar, kalıplar ve modeller vardır. Nasıl yardım etmesi, merhamet göstermesi ve kurtarması konusunda kafasında hazır ezberler vardır. Ancak bunları yapmadığı için ızdırap çeker. Hayalini kurduğu, gözünde büyüttüğü ışıltılı “kurtarma operasyonlarına” giriştiğinde ise ışıltılar dökülür, çirkin gerçek ortaya çıkar ve hayal kırıklığı yaşar.

Bu hüsran dolu durumlara düşmemek için mutlaka tüm “birlik” ve “kurtarma” fantezileri bırakılmalıdır. Şimdi, somut bir şekilde verimliliğe, faydaya, uygulanabilirliğe, fiziki ürüne ve pratik yarara dikkat etmek gereklidir. Dikkatlice bilinci gözlemleme, analiz etme, aksaklıkları bulma ve bunları düzeltme, kusursuzlaştırma eylemlerine kanalize etmek gereklidir.

Bu somut verimlilik bilinciyle, hiçbir ezber/şablon/kalıp olmadan, akışta kalarak ihtiyacı olanlara yardım edilebilir. Merhamet duygusuyla, somut verimlilik bilinci sentezlenir. Şimdiki zamanda kalarak, hem iç ses, hem de Allah’ın işaretleri pür dikkat gözlemlenerek, diğerlerine özveride bulunur.

Duyarlı, hassas ve alıcı bir şekilde akış hissedilir. Akışla beraber olması gerektiği yerde hizmet edilir, yardıma muhtaç kişilere faydalı yardımlarda bulunulur, aksayan işler düzeltilir, hastalıklı parçalar iyileştirilir, bozulmuş kısımlar onarılır. Benlik, kendi programını dayatmadan, Allah’ın daha büyük planıyla uyum içinde, faydalı olur, hizmet eder ve yardım eder.

Güneş Neptün’le karşıtını 21 derece Başak ve Balık burçlarında gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda 21 derece değişken burçlardaki (Başak, Balık, İkizler, Yay) gezegenler beklentileri, özlemleri ve idealizasyonları bırakıp akışta kalma etkisini alacaklar.

Astroloji Dergisi, Yazan, Efe Erten

Kaynakça
Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008

-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"

eln

Re: Güneş Neptün Karşıtlığı

Okunmamış mesaj gönderen eln » Pzr 19 Eyl, 14:52

şu an tamda yasadıgım..asırı zorluyor

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzr 19 Eyl, 15:02

Maalesef bu tür açılar insanı çok zorluyor. Eski tabirle "Feleğini şaşırtıyor" Ama buna karşın tecrübeleri pekiştirerek sonraki adımları kolaylaştırıyor. Biz şanslıyız hangi etkinin neden kaynaklandığını biliyoruz. Ya bilmeyenler? Asıl sıkıntıyı onlar yaşarlar.
-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"

eln

Okunmamış mesaj gönderen eln » Pzr 19 Eyl, 15:08

benim asırı zor bır haritam var basak stelyumlu mars gunes merkur basak saturune kare ıkızlerde yukseln terazıde bırde uranus orda tek avantajım jupiter yay cok asırı bılgılı degılım ama zorlandıgım ve duzeltebılecegım kısımları en azından caba gosterıyorum malum bazı yerler de aşılamıyor.

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzr 19 Eyl, 15:15

Gerçekten çok zorlu. Açıları bu kadar zorlu insanların yüzlerini gördüğümde saygı duyuyorum. Çünkü iç dünyalarında yaşadıkları yüz hatlarına ve enerjilerine yansıyor.

Ben sorun yaşadığım veya yaşama ihtimalin olan zamanlarda7öncesinden başlayarak duruma uygun esmalar okuyorum veya meditasyon yapıp derinleşmeye ve enerji boyutunda mücadeleye bir adım önce başlamaya çalışıyorum. Zihin hazır olunca herşey daha kolay oluyor. Her zaman mı? Hayır maalesef. O kısımları da herşeyin sahibine havale ediyorum. Mücadeleden vazgeçiyor muyum hayır. Akrep olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanmaya çalışıyorum. Mücadele olmasa bu hayatın ne anlamı olurdu ki. Çok sıkıcı geçerdi herşey.
-Ya Hep Ya Hiç-

eln

Okunmamış mesaj gönderen eln » Pzr 19 Eyl, 16:03

ay burcumda akrep bu arada ölup ölüp diril sabır cek anka kusu gıbı .Allah hele su zaman da hepimizin yardımcısı olsun olan hersey tekamul surecımız maalesef..Tesekkur edıyorum paylasımlarınız ıcın..

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzr 19 Eyl, 22:32

Amin. Ben teşekkür ederim katkınız için.

Zihinlerimiz yeni bir evreye girerken engel olmak için maalesef çok fazla zorlayacaklar. 5-6 yıl zihni ayakta kalabilenler için sonu güzel olacak diye ümit ediyorum.
-Ya Hep Ya Hiç-