Merkür - Neptün Üçgeni ve Merkür - Satürn Altmışlığı

Merkür - Neptün Üçgeni ve Merkür - Satürn Altmışlığı

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1597
Yaş: 24
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Merkür - Neptün Üçgeni ve Merkür - Satürn Altmışlığı

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 02 Ara, 10:03

Resim

Merkür - Neptün Üçgeni ve Merkür - Satürn Altmışlığı

28-30 Kasım 2019

İletişimin gezegeni Merkür, öncelikle hayallerin gezegeni Neptün ile üçgen, sonra da gerçekliğin gezegeni Satürn ile altmışlık yapacak. Bu süreç, vizyon dolu fikirleri somut olarak gerçekleştirmeyi gösterir. Sezgisel algıyla elde edilen bilgiler bu dünyaya indirilir. Zihinde oluşan imgeleri anlama ve bunları iyi bir şekilde yapılandırma fırsatı vardır. Semboller okunur, bunlar sonuna kadar düşünülür. Spiritüel deneyimlerle edinilmiş bilgi sağlam ve net bir şekilde kavranır. Yaratıcı imgelem, hayal gücü, şairane sözcükler ince ince, metodik bir üslupla işlenir, somut bir şekilde biçimlendirilir.

Akrep’teki Merkür sezgisel ve görünenin gerisindeki bilgiye ulaşmak isteyen bir aklı göstermektedir. Konuların içsel ve gizli doğasını algılamak ister. Neptün’den engellenmeyen bir enerji aldığında sezgisel algılaması had safhaya çıkar. Kolektif bilinçdışının arketipleri, heyula gibi amorf şekiller, imgeler, vizyonlar, rüyalar ve gözle görülemeyen elle tutulamayan enerjiler akıl ile algılanabilir.

Akrep’teki Merkür bunların derinine iner, sondaj faaliyetleriyle ayrıntılı bir araştırma yapar. Hajo Banzhaff ve Anna Haebler’in sözleriyle “önsezi gerektiren, düşsel, açığa vurulmayan ve gizli şeylere ulaşmaya çalışır.” Böylece başka türlü erişilmesi mümkün olamayan bir bilgiye erişilir. Devamında Satürn bu bilgiye şekil verir. Yapılandırır. Gerçek dünyanın maddi sınırlarına uygun hele getirir. Neticede pratiğe döker. Bu bilgiyle bağlantılı becerilerini disipline ederek geliştirir. Aldığı bilgiyi metodik, organize, planlı bir programla gerçeğe dönüştürür. Bu bizim gözümüze “Haktan alıp halka veren” semâzeni getirir.

Merkür Neptün, yaratıcı düş gücüyle ve sezgisel algısıyla gelen bilgileri çok şairane, masalsı ve sanatsal bir ifadeyle dışarıya aktarabilir. Bu bir şiir, şarkı, roman, makale, günlük notu, konuşma ya da elle tutulan somut, fiziki (Satürn) bir eser olabilir.

Sürecin Olumsuz Kullanımı

Merkür’ün bu sürecinin olumsuz kullanımı aklı ideallere, beklentilere ve fantezilere saplantılı bir şekilde takmaktır. Neptün’ün üçgeni hiç engellenmeyen bir şekilde fantezileri doğrudan zihne ulaştırır. Akrep’teki Merkür bunlara saplanıp kalır, bunları takıntı haline getirir. Akıl bir şeyleri idealize eder, bir şeylerin özlemini duyar. Bunları ele geçirmenin hayalini kurar. Bu ışıltılı hayali birine veya bir şeye yansıtarak bir süre sahte bir algıya sahip olabilir. Kendi fantezisinin ışıltısıyla algısı bulanır. Sonra Satürn gerçek dünyanın koşullarını, sınırlarını ve soğuk gerçeğini gösterdiğinde bu ışıltı dağılır. Hayal kırıklığı ve üzüntü tecrübe edilir.

“Neden hayalimdeki o mükemmel ideaya sahip değilim” diye Neptünyen bir ızdırap çeken bireyin bakış açısına karamsarlık (Satürn) çöker. Bu sağlıksız kullanıma düşmemek için bu idealizasyonlar feda edilmelidir. Bu beklentiler, özlemler bırakılmalıdır. Şimdiki zamanda, bugün burada, burnunun ucundaki gerçek görülmelidir. İşte o zaman Neptün’ün ifade ettiği sadece sezgiyle algılanan, gözle görülemeyen elle tutulamayan gerçekler görülebilir.

Satürn bunları ciddiyetle, tutarlı, sağlam ve kesin bir şekilde kavrar. Bu beklentiler bırakılınca akla evrenin yol göstermesine izin verilmiş olunur. Doğru zamanda doğru yerde doğru şeyi görebilen akıl, bu değerli fırsatı gerçek dünyada yapılandırabilir. Bu birden bire gelen bir ilham sayesinde mükemmel bir heykel yontan heykeltıraş da olabilir, kırmızı ışıkta beklemek yerine içinden öyle geldiği için başka bir yoldan gitmeyi tercih eden birinin hayatını değiştirecek bir insanla karşılaşması da olabilir.

Akrepteki Merkür ve Manipülasyon

Akrep’teki Merkür’ün bir başka tehlikesi diğerlerini manipüle etmektir. Neptün’ün tüm gücünü alarak insanın gözünün içine baka baka yalan söyleyen usta bir yalancı olabilir. Bilgiyi çarpıtabilir. Bu manipülasyonu aslında kendi yeteneklerinden duyduğu kuşku yüzünden yapmaktadır.

Akrep’teki Merkür derindeki, gizli, sezgisel ve karanlık âlemle ilgilidir. Neptün’ün etkisiyle kolektif bilinçdışına sızabilir. Burada algılaması güç, şekilsiz, çok güçlü psişik durumlarla karşılaşabilir. Satürn bu anlaşılmaz ve korkutucu materyali endişeye ve vesveseye dönüştürebilir. Hüsnükuruntular oluşur. Akrep’teki Merkür bunlara saplanır, kalır. Hâlbuki yapılması gereken Akrep’teki Merkür’ün bunları derinden algılaması, bilinç düzeyine çıkarması ve dönüştürmesidir. Böylece bilinçdışına bastırdığı şeyleri önce sezer (Nepütn) sonra gerçekçi, ciddi, disiplinli (Satürn) bir şekilde arındırır, dönüştürür (Akrep) ve aklına tekrar entegre eder.

Merkür bu yolculuğunu 15° ve 17° Akrep’teyken, 15° Balık’taki Neptün ve 17° Oğlak’taki Satürn’le gerçekleştirecek. Doğum Haritanızda 15-17° dişil burçlardaki (Boğa, Başak, Oğlak, Yengeç, Akrep, Balık) gezegenler bu süreçten hızlı, engelsiz akan bir enerji şeklinde etkilenecekler. Evrenden (Neptün) alıp somut dünyaya indirmek (Satürn) için algıyı (Merkür) açmak, işaretlere dikkat etmek gerekiyor.Efe Erten/Astroloji Dergisi, 24 Kasım 2019

Kaynakça

Banzhaf, Hajo ve Haebler, Anna, Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, İlhan Yayınevi, 1999
İlhan, Barış, Astroloji Dersleri, İlhan Yayınevi, 2004
İlhan, Barış. NEPTÜN - Siste Yolumuzu Nasıl BuluruzSemineri, 15 Temmuz 2012
Tompkins, Sue, Astrolojide Açılar: Horoskopta Gezegensel İlişkileri Anlama Rehberi, Barış İlhan Yayınevi, 2008


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön