Aslında üç tip insan var!

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
Kullanıcı avatarı
heaven
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen heaven » Pzt 13 Şub, 19:36

İnsanlar aslında üçe ayrılırlarmış. Böylece astrolojiden fazla hazzetmeyen kişilerin eline büyük bir koz geçmiş oluyor. Astrolojide oniki burç var, oniki insan tipi olmayacağına göre demek ki astroloji bir şey ifade etmez diyenler, bundan sonra üç tip insan olamayacağına göre bu astrolojinin foyası iyice ortaya çıktı deme şansına kavuşuyorlar. Ama ben bilgiye inananlar için yazıma yine de devam etmek istiyorum.

Ayur Veda’yla ilgilenen okuyucularımız üç değişik beden tipi olduğunu bilirler; Vata, pita ve kafa. Bu beden tipleri Ayur Veda’da doşa olarak adlandırılır. Bu doşalara göre ayur veda uzmanları kişilerin fizyolojik yapıları ve sağlıklarıyla ilgili öngörüde bulunurlar. Hepimiz bu beden tiplerinin değişik kombinasyonlarına sahibiz. Yani bir insan bu beden tiplerinden sadece birisinin ağırlık kazandığı bir fizyolojiye sahipken, bu üçlünün değişik kombinasyonlarına da sahip olabilir, vata – pita ya da vata – pita - kafa gibi. Böylece on ayrı kombinasyona ulaşabiliyoruz.

Beden tipimizi yıldız haritalarımızdaki gezegenlerden yola çıkararak ögrenmemiz de mümkündür. Bu yüzden eski çağlarda doktorların astroloji öğrendiklerini biliyoruz. Buna göre Güneş ve Mars pita-doşa’yı, Saturn, Rahu ve Ketu vata-doşa’yı, Jupiter kafa-doşa’yı, Ay ve Venüs vata ve kafa doşa’ları aynı anda, Merkür ise bütün doşaları temsil eder. Su burçları gibi davranan insanlar vata ve kafayı birarada yaşarlar. Ateş burçları gibi davrananlar genellikle pitanın yönettiği insanlar olurlar. Toprak burçları kendisini üç doşada aynı anda ifade eder, yani vata-pita-kafa olarak. Hava grubu ise kendisini daha çok vatada bulur.

Benim bugün niyetim aslında gunalardan bahsetmek. Ama gunalara gelmeden önce doşaların da hatırlanması gerekiyordu. Doşalar nasıl insan bedeninin değişik ifadeleriyse, gunalar daha ince düzeyde çalışan insan bilincinin ifadeleridir. Üç değişik guna vardır. Bunlar satva, rajas ve tamas olarak anılır. İnsanın saf bilinç halinde bu gunalar mükemmel denge halinde bulunur. Ama birey olarak egomuz bu dengeyi bozar ve her insanda bu gunalar değişik şekillerde kendilerini ifade ederler. Her guna bize değişik nitelikler verir ve insanlar bu gunaların karma bir yansımasıdır. Şimdi bu üç gunayı sırayla inceleyelim.

Satva: Satva kişiliği ağır basan insanlar varolmanın, düşünmenin ve davranışın saflığına inanırlar. Başka insanlarda iyiliği aramak en önemli özellikleridir. Bu tür kişiler yalan söyleyemez, başka insanları incitmekten korkarlar. Sakin, kendilerinden emin, iyilik yapmaktan hoşlanan, mutlu ve eli açık kişilerdir. Satvik kişiler de herkes gibi sorunlarla karşılaşırlar, ama bu sorunları kendi sakin yöntemleriyle çözerler. Satvik etkileri hint astrolojisinde Güneş, Ay ve Jupiter temsil eder. Yengeç, Aslan, Yay ve Balık burçları ise satvanın burçlar kuşağındaki temsilcileridir. Kendi yıldız haritamızda satva dengemizi evlerden yola çıkarak değerlendirmek istersek, 4., 5., 9. ve 12.evleri incelememiz doğru olur.

Rajas: Racas şeklinde okumak biraz daha doğru olabilir. Rajas insanı harekete geçiren gücü verir. Rajas değerleri yüksek kişileri, cesaretleri ve mücadele güçlerinden tanıyabilirsiniz. Mücadelede iyiden yana tavır alan savaşçı kişilerdir. Rajas nitelikleri güçlü olan kişilerin zeki oldukları kabul edilir. Ayrıca yoğun duygu yüklenmiş insanlar olurlar. Tutkuları arzularını gerçekleşmesine götürebilir ama gerçek mutluluğu bulmaları için kendi iç dünyalarına yönelmeleri gerekir. Günümüz batı toplumu rajas için iyi bir örnektir. Merkür ve Venüs rajas niteliklerini barındıran gezegenlerdir. Yıldız haritasında Koç, Boğa, İkizler ve Terazi burçları kişilikle bağlantılı olduğu durumlarda, o kişinin rajas özelliği ön plana çıkacaktır. 1. , 2., 3. ve 7. evler yine rajas niteliklerini yansıtan evlerdir.

Tamas: Tamas karanlık değerleri temsil eder. Kelime anlamı olarak tamas bilgisizlik demektir. Bilginin olmadığı yerde karanlık vardır. Burdaki karanlık insanın iç dünyasının karanlığıdır. Taması çok ön planda insanlar hayatlarını sadece arzularının yönünde giderek yaşarlar. Dünya onların istekleri gerçekleştikçe mutludurlar, yoksa mutsuz olurlar. Duyu organlarının tatmin olması onlar için yeterlidir. Bu tür kişiler iradelerine hakim olamazlar ve çıkarları uğruna yalan bile söyleyebilirler. Maddi hayata bağlı bitmek bilmeyen arzuları sayesinde kendi problemlerini kendileri yaratırlar. Başak, Akrep, Oğlak ve Kova taması temsil eden burçlardır. Gezegenler ailesinde ise Saturn, Rahu, Ketu ve Mars yine benzer nitelikleri barındırlar. Tamas değerleri yıldız haritalarında 6. , 8. , 10., ve 11. evler incelenerek anlaşılabilir.

Bu aşamada çok önemli bir noktayı vurgulamak gerekir. Bu dünyada hiç bir insan yoktur ki, gunalardan sadece birisinin özelliklerini yüklenmiş olsun. Her insan bu değerlerin karışımından oluşur. Bu yüzden aslında her insan kendine has bir değerdir. İnsanlar ne üç ne de oniki çeşittir. Yıldız harita analizlerinde bütün burçların, evlerin ve gezegenlerin yerleşimleri incelenerek o insanda hangi gunadan ne oranda olduğuna karar vermek gerekir. Bu yüzden kendi burcumuzu herhangi bir gunada okuyup karar vermek bizi yanıltır. Özellikle tamas burçları olarak verdiğim burçlarda doğan kişiler kötü bir insan olduklarını düşünmesin, çünkü her insanda az bile olsa tamas nitelikleri bulunuyor. Ayrıca dünyada yaşamın devam etmesi için dengede bir tamas niteliğine ihtiyaç vardır.

Bir yıldız haritasında guna dengelerini anlamak için öncelikle yükselen burcun hangisi olduğu, daha sonra Ay’ın hangi burçta ve evde yer aldığı, daha sonra da Güneş’in hangi burçta ve evde yer aldığı incelenmelidir. Diğer gezegenlerin durumları en sona kalmalıdır. Bu şekilde bir insan hakkında genel bir izlenim hemen edinilebilir. Burada burçlardan bahsederken hint astrolojinde yıldızıl zodyak kullanıldığını ve batı astrolojisindeki Güneş burcuyla örtüşme olması gerekmediğini hatırlayalım.

Bütün insanların, astrolojinin ışığında hayatlarındaki guna dengesini kavrayarak, daha yüksek bir yaşam seviyesini amaç edinmesi dileğiyle.

Metin ÖZENBAŞ 06.02.2006

Ben gelmedim davi için,
Benim işim sevi için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldim...

Kullanıcı avatarı
huysuz
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen huysuz » Pzt 13 Şub, 19:40

:)
Cevap yazarken düşün ve öyle yaz. Konuşmadan önce anla ve öyle konuş.

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Sal 14 Şub, 01:32

aslında iki tip insan vardır, akrep olanlar ve olmayanlar :D :) :lol: :P
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
heaven
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen heaven » Sal 14 Şub, 16:19

aslında iki tip insan vardır, akrep olanlar ve olmayanlar
bak bu da güzel bir fikir :D (sana bi sır söylim mi; bencede :D)
Ben gelmedim davi için,
Benim işim sevi için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldim...

Kullanıcı avatarı
Desire
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen Desire » Sal 14 Şub, 22:32

Tamas: Tamas karanlık değerleri temsil eder. Kelime anlamı olarak tamas bilgisizlik demektir. Bilginin olmadığı yerde karanlık vardır. Burdaki karanlık insanın iç dünyasının karanlığıdır. Taması çok ön planda insanlar hayatlarını sadece arzularının yönünde giderek yaşarlar. Dünya onların istekleri gerçekleştikçe mutludurlar, yoksa mutsuz olurlar. Duyu organlarının tatmin olması onlar için yeterlidir. Bu tür kişiler iradelerine hakim olamazlar ve çıkarları uğruna yalan bile söyleyebilirler. Maddi hayata bağlı bitmek bilmeyen arzuları sayesinde kendi problemlerini kendileri yaratırlar. Başak, Akrep, Oğlak ve Kova taması temsil eden burçlardır. Gezegenler ailesinde ise Saturn, Rahu, Ketu ve Mars yine benzer nitelikleri barındırlar. Tamas değerleri yıldız haritalarında 6. , 8. , 10., ve 11. evler incelenerek anlaşılabilir.

biz böyle miyiz gerçekten? ya da ben değişiğim. bi tek karanlık olduğumuz doğru. oğlak, kova, başak düz mantık burçlar. biz çok daha duygusalız.
Sessiz sular derinlerdedir...

Armagedon

Okunmamış mesaj gönderen Armagedon » Sal 14 Şub, 22:45

aslında çeşit çeşit insan var hangilerdeniz acaba akrep olup olmayanlarmı?
yada insan olup olmayanlarmı? düşündürücü değilmi amacım kırmak değil kimseyi yorumum kendime aittir :P

Kullanıcı avatarı
SİYAH_AKREP
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen SİYAH_AKREP » Prş 30 Kas, 16:34

Vallahi heralde insan olup olmayanlar daha somut gibi geliyor bana da:) teşekkür ederiz..
"Metafizik açıdan dış dünyanla iç dünyan uyum içinde olduğu zaman, evren de rüzgarını senin kanatlarının altına üfler, sana yeni yeni hazineler yollar."

Kullanıcı avatarı
SelçukÖzcan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen SelçukÖzcan » Prş 30 Kas, 20:31

arkadaşım bir de onların alt doşaları var.. her bir doşanın 12 tane alt doşası vardır. ve bunun dışında 3 tane çift bir tane de 3lü doşa vardır. ayur verda o kadar da basit değildir. yani en az 40 insan tipi vardır.
Şunu bilmek gerekir ki, bu nesnel, gerçek bir zorluk ve de bunun üstesinden ancak bilimsel kesinlik ve soyutlama çıraklığı ile gelinebilir. Bu çıraklık eğitimiyse bir günde tamamlanmıyor.

Kullanıcı avatarı
gercek100

Okunmamış mesaj gönderen gercek100 » Cum 01 Ara, 13:56

İnsanı oluşturabilecek değişken sayısı sonsuz iken, kategori sayısını azaltmak bence doğru değil. Artırılmasını anlarım ama...

Kullanıcı avatarı
SelçukÖzcan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen SelçukÖzcan » Cmt 02 Ara, 02:14

İnsanı oluşturabilecek değişken sayısı sonsuz iken, kategori sayısını azaltmak bence doğru değil. Artırılmasını anlarım ama...
kimsede bunu inkar etmiyor. yapılan sadece kategorize etmek. malum beynin çalışma sistemi kategorizasyon üzerine olunca..
Şunu bilmek gerekir ki, bu nesnel, gerçek bir zorluk ve de bunun üstesinden ancak bilimsel kesinlik ve soyutlama çıraklığı ile gelinebilir. Bu çıraklık eğitimiyse bir günde tamamlanmıyor.

Kullanıcı avatarı
SScorpiOO
*Yılan*
*Yılan*

Okunmamış mesaj gönderen SScorpiOO » Cmt 07 Nis, 10:29

:x

“Astroloji” sayfasına dön