Kaza ve Kader Ekseninde Astroloji

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cmt 14 Eyl, 10:21

Resim

Kaza ve kader gökten baş çıkardı mı, bütün akıllar kör oldu, sağır oldu.
Kaza geldi çattı mı, balıklar kendilerini denizden dışarı atarlar; tuzak, uçan kuşu tutar, güçsüz bir hale kor...

Ancak kaza ve kaderken, gene kazaya kadere kaçan kişi kurtulur; hiçbir terbi (kare açı) onun kanını dökemez.
Kazaya, kadere uğrayıp, kazadan, kaderden başkasına kaçar, sığınırsan, hiçbir düzen seni ondan kurtaramaz.

Mevlana Hz. Mesnevi 3. Cilt S. 60

Astroloji konusunda ülkemizde yetişmiş en değerli insanlardan biri olan Barış İlhan hanım facebook sayfasında paylaşmış. Aklıma astrolojinin mutlak sonuç bilgisi verdiğini düşünerek yaşamlarını tümüyle buna göre düzenlemeye çalışanlar geldi. Doğum haritası ve astroloji bize sadece sunulan yolları ve etkileri gösterir. Seçim yapmak gene bize kalır. Yapılan seçimler sonrası sonuçlar taktir edilmeyip, neden böyle oldu? ben bunu hakedecek ne yaptım? kimden yardım isteyip kurtulsam? tarzı yaklaşımlar sonucu olumsuz etkileyeceği gibi gelecek ilahi yardımların önünü de kesecektir. Çekilen sıkıntılar da yanına kar kalacaktır.

Bir insan karşılaştığı nehir karşısında ya köprüyü kullanır, ya vazgeçip farklı bir yol arar veya yüzerek karşıya geçmeye çalışır. Yüzme bilmiyorsa daha önce yüzme öğrenmediği için kendisi, ona yüzme öğretmediği için ailesi sorumludur. Yüzme bildiği halde nehir yüzülemeyecek kadar büyük bir akıntıya sahipse, nehrin bir suçu da yoktur. Köprüden geçerken ahşap köprünün tahtaları kırıldığı için köprüyü yapana kızılmaz. Köprüyü yapan "buradan şu tarihte köprüdeki ahşaplar çürüyeceği için geçenler düşsün" diye köprü yapmaz.

-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Kader, kaza ve cüz-i irade nedir?

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cmt 14 Eyl, 10:36

Resim

Kader: “Cenab-ı Hakk’ın, kâinatta olmuş ve olacak her şeyi, bütün vasıflarıyla, bütün halleriyle ezelde bilmesi ve daha onu yaratmadan önce, her şeyiyle, levh-i mahfuz denilen kader levhasında yazmış olmasıdır.”

Kaza: “Allah’ın bu ezeli yazıyı ve takdiri, zamanı ve şartları uygun olduğunda icad etmesi ve yaratmasıdır.”

Demek ki, kader; Allah’ın ilminin bir neticesi, kaza ise; Allah’ın kudretinin bir tecellisidir. Yani Allah, ilmiyle yazmış, kudretiyle de yaratmıştır. Yazı, kaderdir; yaratmak, kazadır.

Mesela; bir insanın ne zaman doğacağı ve ne zaman öleceği önceden takdir edilmiştir. İşte bu takdir; kaderdir. O insanın vakti geldiğinde doğması ve vakti geldiğinde ölmesi, yani doğum ve ölüm hadiselerinin yaratılması ise kazadır.

Cüz’i İrade: “Allah tarafından insana verilen, dilediği gibi hareket edebilme yeteneği ve seçme serbestliğidir.”

Biraz daha bu kavramı açarsak; Allah insana okuma, yazma, koşma, yemek yeme, içme, oturma gibi birçok kabiliyetler vermiştir. Bu kabiliyetlerin her birine “külli irade” denilir. Burada geçen “külli irade” tabirini, Allah’ın “külli irade”siyle karıştırmamak gerekir.

Allah’ın “külli iradesi”: “Allah’ın dilediği her şeyi yapabilmesi ve emrinin önüne hiçbir şeyin geçememesidir.”

İnsanın “külli iradesi”: Kendisine verilen yeteneklerdir. İşte insan, o yeteneklerden bir tanesi ile bir işe yöneldiğinde o “külli irade” artık cüz’ileşmiş olur. Buradaki “cüz’i” ifadesi “ufaklık” manasında olmayıp, “belirlilik” manasındadır. Yani yapabileceğimiz yüzlerce alternatiften bir anda sadece bir şeyi seçebilmemizdir.

Mesela, insanda yemek yeme kabiliyeti vardır. Bu “külli iradedir.” İnsan bu kabiliyeti ile simit yemeğe başladığında artık bu kabiliyeti cüz’ileşmiş olur. Artık insan kendindeki külli iradeyi belli bir yönde kullanmış ve simit yemeğe başlamıştır. İşte buna “cüz’i irade” denilir. İnsan burada serbesttir. Simit yiyebileceği gibi bir haramı yemeyi de tercih edebilir. Zaten onu mesul eden, ona bu tercih yetkisinin verilmesidir.

http://www.kadereiman.com/kader-kaza-ve-cuez-i-irade
-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Re: Kaza ve Kader Ekseninde Astroloji

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 14 Eyl, 10:44

kaderi yaratan Allah bela verdiklerine sanırım mükafat da veriyor:)bana deseler ki bela verilsin mi?..yani bana sorulsaydı; verilmesin derdim evet:)

ama en azından beladan belki daha büyük bir mükafat veriliyor.son zamanlarda yaşadıklarım harika şeyler.ve belkide içime doğan o mükafat verilecek ama düz insan olsam ve birileri bana acaba demeseydi evet daha huzurlu olurdum.asaletin dibi olduğumu ispat etmek evet son derece yorucuydu.bunu mesela ölmekten beter olmak tanımlar mı bilmiyorum..tarifi yok!:(
Lotus#MAVİ LOTUS

https://akreportal.com.tr

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Re: Kaza ve Kader Ekseninde Astroloji

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cmt 14 Eyl, 10:47

Bu konuyu Bukra arkadaşım çok güzel dile getirmişti. yaşama ve olaylara bakış açısı herşeyi etkiliyor https://www.parapsikoloji.net/ruhsal-ge ... tilar/amp/
-Ya Hep Ya Hiç-