Barış Ilhan - Güneş Basak Burcunda Hareket Ederken

güneş başak burcunda

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
Lal
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Barış Ilhan - Güneş Basak Burcunda Hareket Ederken

Okunmamış mesaj gönderen Lal » Cmt 07 Eyl, 23:39

Resim

Güneş Basak Burcunda Hareket Ederken

Barış İLHAN

Güneş’in Başak burcunda hareket ettiği bu günlerde şu cümleleri akılda tutmakta yarar var.

“Ben başkalarına olduğu kadar kendime karşı da şefkatliyim.”
“Mükemmelik konusunda olanaksız standartları bırakıyorum.”

Başak deyince insanların aklına hemen düzenli, titiz, kusur bulan bir insan gelir. Bense hemen büyük bir makinanın işleyişini gözleyen bir insan düşünürüm. O makinaya nereden neler konmuş, sonra nasıl bir süreç işlemiş ve elde edilen ürün ne olmuş diye gözleyen birisi. Gözleri en ince ayrıntıyı bile kaçırmadığı için bu işleyişin nelerde aksadığını, nelerin düzeltilmesi gerektiğini saptayan birisi. Bu makinanın ne olduğuna gelince buna dünyanın işleyişi diyebiliriz. Veya bir ilişki, bir insan, bir proje veya bir teknik diyebiliriz. Ya da insanın kendisi diyebiliriz. Bir bakıma Başak burcu kendi hatalarını düzelterek kusursuzlaşmaya çalışan bir burçtur. Ancak bunu yıkıcı hale dönüştürüp kendisini hiç beğenmeyen birisi haline gelebilir.

Başak burcunu anlatan en iyi örneklerden biri de ormana bakan ve orada hasta bir ağaç gören insandır. Bu insan yapıcı yönüyle hastalıklı ağacı keserek ormanı sağlığına kavuşturur, yıkıcı yönüyle ise hasta ağaçla birlikte ormanı da yok eder. Artık bu ayrıştırma ve düzeltme özelliğini nasıl kullanacağı Başak’a kalmış.

Başak için küskün öğretmen de derler. Bu durumda kendisine genellikle düzeltilecek yönleri olan ve bunları görüp düzeltme niyeti olmayan insanları çekerek, bunları düzeltmeye, neyin nasıl ve ne zaman yapılması gerektiğini öğretmeye çalışan, bunlar kendi düzenine göre yapılmadığında küsen öğretmen oluyor. Ama Başak burcunun gerçekten olumlu bir öğretmen özelliği de vardır. Ancak buradaki öğretmenlik daha ziyade ustalık şeklindedir. Usta-çırak ilişkisi bunu çok güzel anlatır. Tabii ustalaşmadan önce çıraklık yapmamız gerekir. Oysa küskün öğretmen örneğinde çıraklığı deneyimlemeden ustalık taslayan birisi söz konusudur.

Başak deyince akla gelen kelimelerden bir de “hizmet”tir. Bana danışmaya gelen Başak burçları ben çay koymaya gittiğimde hemen yardım için arkamdan gelirler. Otomatik olarak yerlerinden kalkıp hizmet etmeye çalışırlar. Ben de kendilerine hayatta çay koymaktan daha önemli hizmetleri olduğunu anlatmaya çalışırım. Bazı Başak’lar da dünyaya hizmet etmeye geldiklerine inanarak kendilerini feda ederler. Oysa feda etmek asıl Başak’ın karşısındaki Balık burcunun işidir. Kuşkusuz Başak’ta da hizmet özelliği var, ancak buradaki prensip daha ziyade somut dünyada başka insanların da işine yarayacak şeyler yapmaktır. Ve bu çay-kahve servisinden fazlasını içerir. Bunun için insanın kendi yararlı olma tekniklerini geliştirmesi, bir konuda ustalaşması ve dünyayı düzenleyen sisteme katkıda bulunması gerekir. “Yarar” ise Başak için başlı başına bir sorundur. Her şeyi yararlı olup olmadığına göre ayrıştırırken aşırıya kaçıp hayatın güzelliklerinden, ilhamdan ve duygulardan uzaklaşabilir.

UNUTMAYIN, DÜNYADAKİ EN GÜZEL ŞEYLER EN YARARSIZ OLANLARDIR. ÖRNEĞİN TAVUSKUŞLARI VE ZAMBAKLAR. -John Ruskin

(c) Barış İlhan
Bu yazı 2004'te Hülya Dergisinde yayınlanmıştı.

Sevgiyle yeşerttiği bahçede kendini kuruttuğunu
çok zaman sonra anlıyor insan...

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Re: Barış Ilhan - Güneş Basak Burcunda Hareket Ederken

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Pzr 08 Eyl, 03:10

Vavv başak burcu hakkında okuduğum en iyi yorum diyebilirim buna..
Lotus#MAVİ LOTUS

https://akreportal.com.tr

Akrep-Burcu.Com