Güneş ve Ay Tutulmaları Sonuçları İnsana ve Dünyaya Etkileri

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.

Moderatör: Astroloji

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi
Mesajlar: 4675
Yaş: 41
Kayıt: Sal 22 Şub, 11:33
Cinsiyetiniz: Erkek
Teşekkür etti: 42 kez
Teşekkür edildi: 49 kez

Güneş ve Ay Tutulmaları Sonuçları İnsana ve Dünyaya Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » Cum 10 Şub, 00:40

Güneş ve Ay Tutulmaları Sonuçları İnsana ve Dünyaya Etkileri. Astrolojide, özellikle öngörü tekniklerinde, tutulmalar ayrı bir öneme sahiptir. Eski zamandan beri gökyüzünün düzenli döngüleri arasında rastlanan bu ender, sıra dışı gibi gözüken gökyüzü olayları, olağan gözükenler arasında, dikkatleri üzerlerine çekerler ve sıra dışı bir şeylerin habercisi olarak görülürler.

Jean-Pierre Verdet 'Onları işarete dönüştüren göz kamaştırcı görüntüleri değil, ender olarak oluşmalarıdır' demiştir. Ay’ın normal döngüsü sırasında her ay Güneş ile kavuşumu ve karşıtlığında yeniay ve dolunay halini gözlemleriz. Ancak güneş, ay ve dünyanın bir yeniay ya da dolunay zamanı aynı düzlemde denk gelmesi daha ender rastlanan bir durumdur. Hem ender olması hem de verdiği görüntünün huşu verici oluşundan, bunların ‘gökte neyse yerde de odur’ prensibiyle yeryüzünde hangi olaylara denk geldikleri ilgiyle izlenir, sembolik olarak bir olayda ya da bir insanın psikolojisinde izleri sürülür.

Astroloji tarihten bu yana tutulmalarla ilgili sembolik dilin kaynağı olmuştur, bugün de bize bunları pratik olarak uygulayabileceğimiz teknik bilgiler olarak sunmaktadır. Bunlardan önemli olanlara önümüzde, yaklaşan tutulmalar için bir kez daha bakmamızda fayda vardır.

Öncelikle tam tutulmalar, Güneş'in veya Ay’ın ışığı daha çok söndüğünden, parçalı tutulmalardan daha güçlü olarak düşünülmelidir. Tutulma zamanı yaklaştıkça farkındalıkta artma söz konusudur. Bir tutulma bir şeyi hızlı şekilde başlayıp biteceğine işaret edebilir. Bu bakımdan tutulmadan 7-10 gün önceden itibaren önemli bir karar almak ve değişiklik yapak uygun olmayabilir. Tutulmadan önce başlayan olay beklenmedik şekilde sonuçlanabilir. Tutulma esnasında farkındalığımızı arttıran, daha önceden bilmediğiniz bir olay yaşamak söz konusu olabilir. Bu yüzden bunu görmeden daha öncesinde hayatı etkileyecek kararlar vermemek gerekir. Eğer tutulma öncesindeki hafta bir başlangıç yapıldıysa planların değişeceği beklenmelidir. Tutulmadan 7-10 gün sonraki olaylar önemli, fakat beklenmedik değildirler.

Tutulma derecesinin haritalardaki gezegenlere yaptığı kavuşum ve karşıt açılarda 5° lik orb, karelerde ise 1-2° lik orb geçerlidir (Charles Jane’e göre).

Bir kişinin haritasında Güneş’in yanında gerçekleşen tutulma ekstra enerji ve istek verir, kişide güveni ve statüyü arttırabilir, Güneş’in tam karşısına denk gelen bir tutulma ise bu etkinin tam tersini yapabilir. Yine bir haritada ilk tutulma Güneş ile kavuşum yaparsa 6 ay sonraki ikinci tutulmada karşıt yapacağından talihin önce iyi başlayıp karşısına geçtiğinde kötüye dönebileceği, tersi olarak da önce Güneş’in karşında olup 6 ay sonra kavuştuğunda ise talihin iyiye dönebileceği öngörülebilir.

Doğum gününün tutulma gününe yakın olmasının dışında tutulmanın kişinin progres Güneş'inin üzerinde olması da çok önemli bir durumdur.

Tutulma eğer T-kare ve büyük kare gibi kuvvetli bir açı kalıbının bir parçasıysa bu şekilde denk gelmeyen herhangi bir tutulmadan çok daha güçlü sayılır.

Bir tutulma geçmişte aynı noktada gerçekleşen tutulmanın temasını taşır. 0° Öncü burçlardaki tutulmalar bütün dünyayı etkilerler.

Tutulmada zamanlama (olay zamanı) bizzat tutulmanın olduğu zamandır. Tutulma derecesinin sonradan aldığı transitler de olay zamanına işaret ederler.

Ender olmasına rağmen Ay Düğümüne olan transitler de zamanlama da kuvvetli bir belirteç olabilir. Örneğin Güneş’in transit Ay Düğümüne kare yaptığı zaman veya eğer yaklaşık olarak karşıtı ise bir sonraki tutulma zamanı (6 ay sonrası eski tutulmanın karşısına geçince).

(Bill Meridian Tutulma Semineri notlarından Ayşem Aksoy tarafından derlenmiştir.)

www.astrolojidergisi.com


"Sükunetin vereceği huzuru hiçbir maddi imkan sunamaz"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Astroloji” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir