İNEKLERİN DUYGUSAL OLDUKLARINI BİLİYORMUYDUNUZ?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
SEMAZEN
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

İNEKLERİN DUYGUSAL OLDUKLARINI BİLİYORMUYDUNUZ?

Okunmamış mesaj gönderen SEMAZEN » Pzt 07 May, 16:24

Dünya Hayvan Dostu Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan bir araştırmada ineklerin duygusal bir hayvan olduğu tespit edildi.

Aydın Veterinerler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, ineklerin de tıpkı insanlar gibi çok duygusal bir hayvan olduğunu belirterek, azarlanan ve kötü muamele gören ineklerde süt verimin düştüğünü söyledi.

Dünyadaki pek çok canlının insana benzediğini, ancak insanda bazı duyguların çok gelişmiş olduğu için diğer canlılardan ayrıldığını belirten Aydın Veterinerler Odası Başkanı Muharrem Uçmaklıoğlu, şefkatli bakıcıların ellerinde büyüyen buzağıların daha duygusal olduğunu ve kendileriyle sohbet edilen ineklerin daha fazla süt verdiğini söyledi.

TBMM Tarım Komisyonu üyesi ve AK Parti Aydın Milletvekili Ahmet Ertürk'ün başkanlığını yaptığı bir süt kooperatifi olan Ör-Koop tarafından yapılan araştırmada, süt veriminin artırılmasında hayvanların yemlerle beslenmesi kadar duygusal olarak da beslenmesi gerektiği belirlendi. Kooperatifin aylık yayın organı olan ve tüm ortaklara bilinçlendirmek amacıyla ücretsiz dağıtılan dergide, "Kendileriyle Sohbet Edilen İnekler Daha Fazla Süt Veriyor" başlığıyla ilginç bir araştırma yazısı yayınlandı. Yazıda, "Hayvan dostu sivil toplum kuruluşlarından olan Compassion in World Farming Trust (CİWF Trust), Londra'da 'Hayvan duygularının bilimdeki yeri ve etkileri' konulu uluslararası bir konferans düzenlendi.

Dünyanın dört bir yanından delegelerin katıldığı konferansta akademisyenler hayvanların hislerini, acı çekişlerini anlayabilmenin ve acıları hafifletebilmenin yollarını masaya yatırdı. İneklerin davranışları üzerine bir çalışma yürüten Cambridge Üniversite'nden Prof. Donald Brom, inekleri içinde bir kaldıraç bulunan özel bir ağıla koyduklarını ve bu kaldıraca basıldığında ağılın oldukça lezzetli yiyeceklerin bulunduğu bir bahçeye açıldığını belirtti. Brom'un ekibinin araştırma sonucunda, kaldıraca basmayı öğrenip yiyeceklere ulaşan ineklerin inanılmaz bir haz duydukları gözlemlendi. Bu başarıları karşısında, ineklerin kalp atışları daha da hızlandı. Perdue Üniversitesi'nden Edmund Pajor'un belirttiğine göreyse, bakıcıları bağırıp çağırmak yerine onlarla tatlılıkla konuşursa, inekler daha fazla süt veriyor. Kendilerine küçük bir şaplak atılması bile ineklerin verdiği süt miktarında olumsuz etki yaparak süt verimini düşürüyor" ifadelerine yer verildi.

GELİYORUM,YANINA YOLUNA YARAB.VARAMADIM HUZURA,ÇEKTİĞİM AZAB,NEYLEDİ AŞK BENİ BİR GÖR YARAB,,YAŞAMADIM DÜNYAYI,.SANKİ IZDIRAP..
Resim

Kullanıcı avatarı
OceansKing
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen OceansKing » Pzt 07 May, 20:06

paylaşımın için teşekkürler semazen
bu yöntemleri deneyeceğimden emin olabilirsin :)
ilginç...
insanlar yaşadıkça ihtiyarladıklarını sanırlar, halbuki yaşamadıkça ihtiyarlarlar.

Kullanıcı avatarı
Passinger
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen Passinger » Pzt 07 May, 21:49

"Kendileriyle Sohbet Edilen İnekler Daha Fazla Süt Veriyor"
Gerçekten de ilginç bir araştırma,demek ki inek ile konuşurken tatlı dil önemlidir.
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM MESELESİ ÜLKE MESELESİDİR.

www.tekev.org

Kullanıcı avatarı
muzip_yay
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen muzip_yay » Pzt 07 May, 22:17

Evet kesinlikle katılıyorum o araştırmaların gerçekliğine... Nasıl bir köpeği sevdiğiniz zaman şımarır, bir kedi yi okşadığınız da daha fazla size yakınlaşır.. Bir çok hayvanda da aynı özelliği defalarcca gözlemledim. Örneğin bir keçi; ona sevgiyle yaklaşımın sonucu olarak 3 ay sonra benim sesimi 500 mt uzaktan duyunca bile ayırt edebiliyor ve iki ayağı üzerine kalkarak mutlu olduğunu yanına geleceğimi bildiğini bana gösteriyordu. Ve bir yere giderken ipini çözersek kesinlikle peşimi bırakmıyordu.. vs.. bir çok olay yaşadım..

Aynı şekilde koyunlar da öyle.. Hatta bu hayvanlara bağırdığın zaman küsüyor ve sütünü sağmak için yaklaşınca ya tekme atıyor ya da tüm sütü kendine özgü bir yöntemle içine çekiyor. Kısacası küstüğü zaman sütünü vermiyordu.

Ve atlar.. Aşırı hassas ve duygusal olan bu hayvanlar da azarlandığında aynı insanlar gibi küsüyor ve hatta yüzünüze bile bakmıyor. Üzerine binerseniz öyle keyifsiz öyle iştahsız yürüyor ki kamçı vurmanız birşeyi değiştirmiyor, çünkü o zaman da sizi üzerinden atmaya çalışıyor. Ama iki güzel sevgi dolu söz söyleyip başını okşarsanız samimiyetinize güvendiği an yine o eski haline dönüveriyorlar. Ne yapsın zavallılar konuşabilmek gibi bir özellikleri yok ki..

Hatta tavuklar da bile bu özellik var. Eğer tavuguna hergün sevgi sözleri söyleyerek yem verirsen bir süre sonra seni sabah kapı da beklemeye başlıyor.. Senden korkmuyor ve kaçmıyor..

Ve tavşanlar.. Hem köpek hem tavşanı beslediğimiz bir zamanlar tavşanımızı hep minicik olduğu için kuçaklayıp severdik. Ve sevildiğine emin olduğu günden sonra bizden kaçmamaya başladı. Hatta bizi görünce kendisi yanımıza geliyordu ve köpeğimiz onu kovaladığında ilk kaçtığı yer tanıdığı bir insan yanı oluyordu..

Daha bir çok örnek var buna benzer.. Lafı uzatmak yerine özetle şunu söylemek istiyorum. Hayvanlar daha çıkarsız daha temiz daha yalansız karşılık veriyorlar gösterilen sevgilere, ve sevildiğini öyle güzel anlıyorlar ki... Gerçekten deneyin derim.. Müthiş bir duygu alışılagelmiş bir hayvan dışında ki (yani kedi-köpek gibi)hayvanların sizinle olan diyaloğu size olan sadakati ve güveni görülmeye değer.. Herkese tekme gösteren bir eşeğin sizi görünce süt limana döndüğünü görmek çok hoş bir mutluluk... Adeta stresini alıyor insanın.. :D
DOLU KIRAR GEÇER AMA YAĞMUR GONCA GÜLLER AÇTIRIR...

POİSON

Okunmamış mesaj gönderen POİSON » Sal 08 May, 15:53

ben eşek ve inek gördüğümde,
dayanamayıp gözlerini öperim: )
çok sade ve mazlum bakarlar.
ayrıca aklınızda bulunsun bu hayvanların gözüne baktığınızda üzerinizdeki stresi çekip alırlar.