kadınlar kişiliğe önem veriyor...

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

kadınlar kişiliğe önem veriyor...

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzt 12 Mar, 22:09

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) İşletme Fakültesi öğretim elamanları Adem Tüzemen ve Aşkın Özdağolu'nun DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora eğitimi alan 25 öğrencinin eş seçiminde belirlenen kriterlerle ilgili araştırmada, eş seçiminde önem verilen kriterler, Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi ile değerlendirildi.

Bu yöntemle yapılan değerlendirmede, eş seçiminde erkekler için en önemli kriter sevgi olarak belirlenirken, kadınlar için kişiliğin belirleyici olduğu tespit edildi.

Neslin devamı ve sosyal bir toplum içinde çocuklarını büyütebilmek amacıyla aile kuran insanların, evlilik bağıyla kurdukları aile müessesesinin aktörlerinin belirlenmesindeki karar aşamasında, aile faktörünün ikinci, karakter faktörünün de üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

DEÜ Öğretim Elemanı Adem Tüzemen, araştırmalarında, hayata atılmış olan doktora öğrencilerinde, sevgiyle birlikte bir takım toplumsal beklentileri de karşılayan kişisel özelliklerin önemli olduğu sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

Tüzemen, sonuç olarak, doktora öğrencilerinin eş seçimi karar aşamasında, duygusal bağlarının kişisel faktörlerle desteklendiğinin görüldüğünü ifade etti.

Daha önce yapılan araştırmalarda, mezuniyet durumundaki üniversite öğrencilerinin de eş seçiminde sevgi ve kişiliğe daha çok önem verdiklerinin
tespit edildiğini anımsatan Tüzemen, bu bakımdan kendi ayakları üzerinde durmaya başlamış olan doktora öğrencileri ile üniversite öğrencilerinin seçim
önceliklerinin paralellik gösterdiğine dikkati çekti.

bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
gnc_scrp
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gnc_scrp » Sal 13 Mar, 10:49

doğru, katılıyorum kişilikli bir insanın yerini mal-mülk, dış güzellik dolduramaz.

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Çrş 14 Mar, 00:52

ama bu kişiliğin içinde sevgide olmalı, yani bir sevgiliye veya eşe olan sevgi... kendini gösterecek bir sevgi tabi... bana göre kişilikli demek derin sevgiside vardır anlamına gelmez.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
gnc_scrp
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gnc_scrp » Çrş 14 Mar, 12:57

sevgi öyle bir şey ki bu bütünü oluşturan küçük detaylarda gizli. o detaylarla da büyür ya da küçülür, kişinin kişiliği en büyük etkenlerden biri.

TheGirlofSuN

Okunmamış mesaj gönderen TheGirlofSuN » Çrş 14 Mar, 13:00

kişilik dediğimiz şey kendisi olabilmiş bir ruhsa evet, aksi takdirde ben kişiliğe de önem vermem. kişilik toplumun üzerinizde bıraktığı biçtiği bir elbisedir. tüm elbiselerin altında olana saygı duyarım ve tercih ederim.

Kullanıcı avatarı
gnc_scrp
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gnc_scrp » Çrş 14 Mar, 13:05

giyilen her elbise zamanla insana ya dar gelir ya da bol. ne diyelim maskelerin ve elbiselerin altına bakmak zorunda kalmadan tanıyabilsek kişilikleri...