AYDIN DOĞAN'DAN 10 BAŞARI TAKTİĞİ!

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

AYDIN DOĞAN'DAN 10 BAŞARI TAKTİĞİ!

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Cum 27 Eki, 23:21

1 ÖNCE EKONOMİK ÖZGÜRLÜK Yayıncılık hayatındaki en önemli başarı
sırrı ekonomik bağımsızlıktı!. Gazeteciliğinle para kazanacaksın. Ama oradan kazandığın parayla da başka işler yapabileceksin. Medya kendi işinden para kazanan bağımsızlıkta ve özgürlükte olmalı.

2 PATRONLUĞUN SINIRLARI VARDIR Gazete patronluğu diğerlerinden
farklıdır. Bizim sektörümüzde "patronun işine gelmeyen haber" diye bir mefhum olamaz. Gazetecinin eli titrememeli. Eline haber geldiği zaman sadece "doğru mu, değil mi?" diye bakmalı. Doğruysa eli titremeden yazmalı. Patron
da kalbine taş basmalı ve sonucu kabullenmen.

3 KISA YOLLAR TERS TEPER Ben ortaokulu bitirdiğim seneye kadar
çiftliğimizde ziraatçılık yapmayı düşünürdüm. Fakat sonra değiştim, istanbul''a geldikten sonra iş hayatına atıldım. Ve o gün bugündür babamın bir öğüdünü hiç aklımdan çıkarmadım. Bize hep, "Gayri kanuni hiçbir işin içinde olmayın. Kısa dönemde menfaat elde ettiğinizi zannedersiniz, halbuki uzun vadede ters teper"
derdi.

4 B0ĞULACAKSAN BÜYÜK DENİZDE BOĞUL İş hayatında dibe vurduğunuz
zamanlar da olacaktır. Bu sizi yolunuzda yürümekten alıkoy-mamalı. Tam tersine, "Bak bunu da bu sayede öğrendim" deyip devam etmelisiniz. Geçmişte iflasın eşiğine geldiğim anlar oldu. 1958 yılında iş hayatına yeni
atılmıştım. 1960''ta ihtilal oldu, ardından ekonomik kriz geldi. O
zamanın parasıyla 400 lira civarındaki borçlarımı ödeyemedim. Babam sağdı, geldi benim borçlarımı kapattı. Bana "Üzülme benim sağlığımda battın. Eğer ben ölseydim seni kimse kurtaramazdı. Sen de, "batma"nın ne demek olduğunu öğrendin. Bir daha batmazsın" dedi. Bu dersi dehiç unutmazsın.

5 SENDEN SONRASINI DA DÜŞÜN Sonsuza kadar işin başında kalamazsınız.
Hesaplarınızı hep bu gerçeği gözönünde bulundurarak yapın. Ben hâlâ kurduğum ve sonradan satın aldığım müesseselerin benden sonra da yaşayabilmesi, ekonomik bağımsızlığını koruyabilmesi ve etik değerlere bağlı olabilmesi
için neler yapabilirim diye her gün düşünüyor, bunun için
çalışıyorum.

6 DEĞİŞİME AYAK UYDUR Dünya sürekli değişiyor. Bu değişime uyum
sağlayamayanlar silinir gider. 22 yıl önce medya sektörüne girdiğimde en genç ve sektör dışından gelen tek kişi bendim. Şimdi ise en eskisi oldum. Biraz gerilere gittiğimizde gazetelerin babadan oğula geçtiğini, başyazarların ynı zamanda gazetenin de patronu olduğunu görürüz. Oysa bugüne baktığımızda yayın kuruluşlarının dev kurumlar haline geldiğini görüyoruz. Bugüne bakın, ne başyazı yazan bir gazete sahibi var ne de gazete sahibi olan bir başyazar.

7 ŞANS KAPIYI ÇALINCA YAKALA Fırsatları yakalamak ve içinde
bulunduğunuz şartlardan faydalanmak için gözünüzü açık tutun. Şansa inanın. 1961 yılında Sirkeci''de tek odalı bir büro açmıştım. Bir
süre sonra iki, sonra üç oda derken tüm kata yerleştim. O yıllarda
civarda bizden başka tek bir Türk işadamının olduğunu hatırlamıyorum, Şimdi bakıyorum da çok mu akıllıydık? Yoo... Zaman da
bize yardım etti, o dönemin şartları da...

8 GÜVENİLİR İNSAN OL İş hayatında en önemli unsurlardan biri
isminizin güvenilir olmasıdır. Ben ticarete ilk atıldığ ım zamanlarda memleketten pek çok insan gelir, bizden alışveriş yapardı. Ve
pek çoğu bir sonraki mevsimde tekrar geleceğini söyleyerek artan
parasını bana bırakırdı. Benim için, "O bize kazık atmaz, paramızın üzerine yatmaz, hatta bize kredi açar" derlerdi. Sonuçta ben
onlara destek oldum, onlar da bana... İnsanların güvenini kazanmak
ilk adımınız olmalı.

9 ÜÇ ALTIN KURALI UNUTMA İş dünyası zorludur. Varolma çabası verirken
hiç unutmamanız gereken üç şey var: Ülke sevgisi, iyi ahlâk ve mutlu bir aile... Size olanak sağlayan vatanınızı sevin. Ahlâk kurallarını modası geçmiş ilkeler olarak görmeyin. Ailenizi ihmal etmeyin.

10 YARDIM ET VE PAYLAŞ Ne kadar büyük başarılara imza atarsanız atın
vefa duygunuzu asla kaybetmeyin. Kazandığınızı paylaşın, iyi ilke edinin. Özellikle eğitim konusunda yardımsever olun. Bir milletin aydınlık yüzü eğitimdir. Cahil olan millette, aydınlık olmaz.

Yazan: EMEL LAKŞE
Kaynak : VATAN

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)