MUM YAKANLARA MUM, YAĞ KANDİLİ YAKANLARA YAĞ...

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

MUM YAKANLARA MUM, YAĞ KANDİLİ YAKANLARA YAĞ...

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Cum 27 Eki, 23:12

Bu hafta size pazar kahvaltısı sonrası sakin bir şekilde okumanızı tavsiye ettiğim bir yazı hazırladım. Bu yazı kendimize bakmayı, kendimizi tedavi etmeyi öğreten konuyu içeriyor. Ben aslında insanın kendisini geliştirmesine yönelik pek çok metin okumuş bir insan olarak, en doğru kararların ve uygulamaların yine insanın kendisinden çıktığına inanıyorum. Ancak okumadan yeni görüş ve felsefeleri öğrenmeden sentez yapmak ve bir takım öğretiler meydana getirmek çok da mümkün değil.

Evrende her şey hareket eder titreşir. Hiçbir şey sabit ya da statik olmadığından her şey daima değişir. Yaşanan bir gün asla diğeri ile benzeşmez ve insan süre giden bir yaşam deneyiminin içinde bu deneyimin bir parçası olarak hayata devam eder. Bu ciddi ve anlamlı cümleden de anlaşılacağı üzere değişim ve gelişim doğanın yasasıdır. Hayat aslında bireysel, ruhsal gelişimlerin sürecidir.

Her şeyin özünde insanın kendisini rehabilite ve motive etmesi yatar. Kuşkular, karamsarlıklar, korkular insanların kafalarında yarattıkları ve daha sonra da yarattıklarını yaşadıkları olaylardır. Şimdi bana bunun ne anlama geldiğini soracaksınız, bu şu anlama geliyor; ister adını motivasyon olarak belirleyin isterseniz negatif enerjinin evrene verilmesi diye düşünün. Sonuçta olumsuz düşüncelere, yarının olumsuzluklar getireceğine inanan insanlar sonunda bunu aynen bu şekilde yaşarlar. Eskilerin bir lafı vardır '' Allah mum yakanlara mum, yağ kandili yakanlara yağ verirmiş ''.Yaşamı talihsizlikler ya da kısıtlamalarla yaşamak yerine, her zaman geleceğin olumlu olaylarla dolu bir hayat getireceğini varsaymak, bunu düşünmek ve istemek, böyle motive olmak hem bizi mutlu edecek hem de bize bu olayları getirecektir. Korku, Şüphe ve inançsızlık insanın bedenine ve ruhuna zarar veren duygu ve düşüncelerdir. Okuduğum bir mail metininden çok beğenip size aktarmak istediğim bir cümle var. '' İçimizde ne hissediyor, görüyor ve neye inanıyorsak dışarıda da odur zannediyoruz. Onun içinde insan önce kendi içine bakmalı ve kendini tedavi etmelidir.'' İçimizde gerçekleştirdiğimiz her türlü iyileşme dış dünyamıza da yansıyacak, ve rastlantı olarak adlandırdığımız pek çok olayın yaşamımızda gerçekleşmeye başladığını göreceğiz.

Korkularımızı, karamsarlık ve endişeleri yok etmemiz ruhsal sağlığımız olduğu kadar buna bağlı fiziksel sağlığımızı da bize geri kazandıracaktır. Kiminizin aklından bu yazdıklarımın bir ispatı olmadığını düşünenler oluyordur. Ancak kanıt isteyenler için gerçek anlamda bunu uygulamaları durumunda deneyimleri ve yaşadıkları en büyük kanıt olacaktır. Hayatta gözle görülmeyen ancak hissedilen ve algılanan pek çok olay ve enerji ve varlık olduğu da atlanmaması gereken bir konudur.

Bu kadar ağır konu yeter diyor olabilirsiniz. Ama inanın sizi diğer mutsuz insanlardan ayıracak ve hayatınızı iyileştirecek anahtar burada. Ancak bu kendini geliştirme ve değişme sürecine tüm belleğinizle inanmalı ve kısa zamanda mucizeler beklememelisiniz, üstelik mucize sizin hayal gücünüze bağlı iken.

Bir Kızılderili atasözü ile bu haftaki yazımı bitirmek istiyorum. ''Şans doğal bir gübredir, ne zaman nereye düşeceği belli olmaz, eğer kiliminize düşerse leke, eğer toprağınıza düşerse bereket bırakır ''

Kendi şansınızı yaratmak ve istediğiniz yere düşmesini sağlamak elinizde.

Bu arada ben bunları uygulayıp, kendimi değişime ve gelişime bırakıyorum. Deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

İyi haftalar...
Kaynak : www.aksam.com.tr

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)