Motor Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
senbuse

Okunmamış mesaj gönderen senbuse » Cmt 24 Eki, 00:14

Resim

Merhaba, hızı seven ve motor kullanan bir kadın olarak motor kullanırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor ufak bir araştırma yaptım. Bulduğum bir sitedeki yazıyı sizinle de paylaşmak istedim. Yazıya geçmeden önce belirtmek istediğim bir konu var. Yolculuklarda kasksız motor kullanan bir sürü motorcu görüyorum. Her şeyden önce, kendi can sağlığımız için, motor kaskı ve motosiklet montu bizim için en önemli korunak.

Bugün yüzlerce motosiklet kazası izledim. Çoğunu şehir içindeki kazalar oluşturuyordu. Bu kazaları defalarca geri ileri sarıp dikkatsizlikleri, yapılan hataları veya dikkat edilmesi gereken noktaları analiz ettim. Kendime aşağıdaki kuralları yazdım. Bu kurallara uymaya çalışacağım ve hep motordan henüz düşmemiş olanlar sınıfında kalacağım.

Sizlerin de eklemek istediklerinizi ekleyebilirsiniz. Hem bana hem de bu yazıyı okuyanlara bir uyarı bir ders olur düşüncesindeyim. Teşekkürler.

Trafikte Motosiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

[+] Kavşak ve geçişlerde yol hakkı sen de olsa bile hep yavaşla ve araçların ne yönde gideceğinden emin olduktan sonra geç. Kısacası kavşak boş da olsa dolu da olsa tüm kavşaklarda 15 km/sa ‘e düş ve sonra hızlan.

[+] Kırmızı ışıklarda eğer kavşaktaysan ve en öndeysen, yeşil yanar yanmaz hızlı hareket etme, sağa sola gelen olup olmadığına bak sonra hareket et. Hele ki Türkiye’de

[+] Eğer trafik aniden durduysa kesinlikle bir arabanın arkasında durma, arabanın yanına dur. Sağ taraf daha güvenlidir.

[+] Virajları her zaman yavaş dön. Motorların kontrollerinin en çok kaybedildiği anlar dönme anlarıdır. Düz giderken, bir dokunma yoksa frene basmadan düşmek emek ister.

[+] Anayola katılımlardan geçerken yola katılım yönüne göz ile bakarak kontrol et. Görme açın kötü ise veya arada engel varsa yavaş geç.

[+] Ana yoldan ayrılmalara yaklaşırken veya geçerken yoldan ayrılacak olan arabaların o yöne doğru yapacakları şerit değiştirme ihtimallerine karşı dikkatli ol. Bu durumlar için araçların kör noktalarında kalma, araçlardan hızlı gitme, araçların yoldan ayrılma yönlerinden onları geçme.

[+] Birbirine yakın İki araç veya bina arasından dike yakın bir açı ile çıkarken, önce sola sonra sağa ve sonra yine sola bakarak çıkışını yap. Örneğin: Yoğun trafikte iki yüksek araç arasından güvenlik şeridine çıkarken.

[+] Hız yapma. Araçlar için belirlenen azamı hız sınırı neyse o sınırdan daha yavaş git. Çünkü 4 teker ile 2 teker arasında ciddi farklar var.

[+] Motosiklet frenlerini dengeli kullanmayı öğren. Ön freni tüm gücün ile değil kontrollü sık.

[+] Lastiklerini ıslak ve kaygan zeminlere uygun seç.

[+] En azından kask, dizlik, Korumalı mont ve eldiven giymeyi ihmal etme.

[+] Yoğun trafikte araçların arasından değil, en sağdan ya da en soldan git ve yüksek süratle gitme. Maks 15 km/sa

Konudan alakasız outdoor mont önerebileceğiniz bir site var mı?

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Re: Motor Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cmt 24 Eki, 09:55

Teşekkürler kardeşim mutlaka dikkate alacaklardır. Uyarı ve bilgilendirmelerinin devamını da bekleriz.
-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 24 Eki, 10:21

Akrep burcu ve astroloji sitesi yerine daha münasip bir yere açılabilirdi bu konu:)

Gerçi bizim sitede yok yok. Ama ana tema astroloji malum.
Lotus#MAVİ LOTUS

https://akreportal.com.tr

Akrep-Burcu.Com

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cmt 24 Eki, 10:28

: ) Bunlar site reklamı yapmak için otomatik botlar veya elle girilen tanıtım yazıları. İzin almadan kafasına göre yazanların yazılarını bende biraz düzenleyip yayınlıyorum. O kadar emek verilmiş boşa gitmesin. Yazık günah
-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 24 Eki, 10:59

Akrep yazdı:
Cmt 24 Eki, 10:28
: ) Bunlar site reklamı yapmak için otomatik botlar veya elle girilen tanıtım yazıları. İzin almadan kafasına göre yazanların yazılarını bende biraz düzenleyip yayınlıyorum. O kadar emek verilmiş boşa gitmesin. Yazık günah
Süpersiniz :D
Lotus#MAVİ LOTUS

https://akreportal.com.tr

Akrep-Burcu.Com

mervekeskin

Okunmamış mesaj gönderen mervekeskin » Cum 15 Oca, 20:13

Akrep yazdı:
Cmt 24 Eki, 10:28
ekmek parası napacan :d botlar size savaş açsın inş

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 18 Oca, 00:17

Herşeyin de bir adabı usulü var ama merve. Böyle de olmaz ki. Senin de o dilini eşek arıları öpsün inşallah.
-Ya Hep Ya Hiç-

mervekeskin

Okunmamış mesaj gönderen mervekeskin » Sal 19 Oca, 21:25

Akrep yazdı:
Pzt 18 Oca, 00:17
Herşeyin de bir adabı usulü var ama merve. Böyle de olmaz ki. Senin de o dilini eşek arıları öpsün inşallah.
kalbimi kırdın :(

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Sal 19 Oca, 22:20

Bu kırmak değil ki :igne
-Ya Hep Ya Hiç-

mervekeskin

Okunmamış mesaj gönderen mervekeskin » Cum 22 Oca, 20:18

doğru kırmadın tuvalete attın üstüne de sifonu çektin :(

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzr 24 Oca, 04:29

O kadar da değil. Abartmayalım. :gul
-Ya Hep Ya Hiç-