Çocuklarda ilk adımın önemi

çocuklarda ilk adımın önemi

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
mervekeskin

Okunmamış mesaj gönderen mervekeskin » Cmt 30 May, 01:57

Herkese merhaba, ben 7 ay önce anne oldum. Annelikte daha çok yeni olduğum için sürekli araştırmak ve bilgi edinmek istiyorum. Biraz pimpirikli olduğum için bulduğum ve işinize yarayabileceğini düşündüğüm birkaç bilgiyi sizle paylaşmak istedim. Umarım memnun kalırsınız, iyi okumalar:)

Bebeğin ayakta durmaya başlaması ve ilk adımları, anne ve babalar için en heyecan verici olayların başında geliyor. Bebeğin ayağa kalkmasıyla birlikte birçok aile, ilk adım ayakkabıları ve yürüteç ediniyor. Oysaki bebekler yaklaşık 2 yaşına gelinceye kadar ayakkabıya ihtiyaç duymuyor. Doğru bilinen bir diğer yanlış olarak; yürüteç yürümeyi hızlandırmamakla kalmıyor, bir miktar da yavaşlatabiliyor.

Ayakta durmaya başlayan bebeklere hemen ilk adım ayakkabısı almak doğru bir yaklaşım değildir. Bebekler 2 yaşına kadar ayakkabıya ihtiyaç duymamaktadır. Bebeğin ayak tabanının yere temas etmesi, ayak kaslarının gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Yaygın inanışın aksine yalın ayak yürümek düztabanlığa neden olmamaktadır. Bebeklerin düz zeminde altı kaydırmayan çorap ve patiklerle yürümesini sağlamak en doğru yaklaşım olacaktır. Bu durum ev içinde geçerlidir. Dışarıya çıkarken bebeğin ayağını sıcaktan, soğuktan, yerdeki sivri-keskin tehlikelerden korumak için bir ayakkabıya ihtiyaç olacaktır. Bu çocuk ayakkabı modellerinin mutlaka ortopedik ilk adım ayakkabısı olması şart değildir.

Bebek için doğru ayakkabının; ayağını sarması, yere temas hissi vermesi, hafif, yumuşak olması yeterlidir. Yüksek konçlu, yani arkası bileği kavrayıp destekleyen, önü ise yumuşak ve geniş olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabının önünde bir parmak boşluk kalmalı ama ayağı hızlı büyüyor diye çok büyük ayakkabılar alınmamalıdır.