Tuvalet Eğitimi ve Emmeyi Sevgiyle Uğurlama

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Lal
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Tuvalet Eğitimi ve Emmeyi Sevgiyle Uğurlama

Okunmamış mesaj gönderen Lal » Cum 17 Nis, 22:36

Neden böyle ifade etmeyi seçtim? Üzerinde çok düşünmedim. Fakat bana biraz sert geldiğini fark ettim ve yumuşatmak istedim. Yine de, annelerin daha kolay bulması için, genelgeçer ifadeyi kullanacağım; konumuz bezi bırakma, memeyi bırakma, anne sütünü bırakma, emzirmeyi bırakma,emzirmeyi sonlandırma…

Hem anne için hem yavrusu için duygusal bir süreç.. Belki bu konuda birkaç şey yazmak isteyebilirim daha sonra. Tabi uzman olarak değil, sadece bir konuya kendi hayatında tanıklıklar yaşamış bir insan olarak. Bu arzuya genellikle fırsatı bulabildiğim zamanlarda, yorumları okurken kapılıyorum. Ancak bu sayfayı, sadece takvim olarak kullanalım istiyorum. Tabi en çok sorulan sorulara ve deneyimlerinizden örneklere de yer vereceğim.

Yani burada ne olacak?

1- Tuvaleti eğitimi ve memeyi bırakma sürecini kolaylaştıran (ay takvimini baz alan) tarihler.

O halde akla takılan sorulara ve cevaplara bakalım önce:

1- Bu tarihler ne işe yarıyor?

Her ay aşağıda vereceğim bu tarihler, başladığımız işi kolaylıkla tamamlamamız için bize destek veren enerjileri hissedeceğimiz günler. Detaya girdikçe anlaşılması güçleştiği için, sadece, bu iki konuda “şanslı olacağımız günler” olarak düşünmenizi önereceğim. Belki haftalarca içinde kalacağınız bir süreci; birkaç güne ya da bir iki haftaya indirecek. Aşağıda örnek deneyimler paylaşacağım. Zaten pek çok konuda benzer tarihler paylaştığım için, sisteme yabancı değilsiniz. Benzer şekilde epilasyon konusunda, saç kesimi konusunda, maskeler konusunda, ev temizliği ve konserve gibi pek çok konuda şanslı ve/veya kolaylık sağlayan günleri hep birlikte kullanıyoruz. Bu takvim de onlardan biri.

2- Bu tarihleri nasıl kullanacağım?

En çok bu konuda kafa karışıklığı yaşanıyor gördüğüm kadarıyla ama en basit kısmı bu. Sadece eyleme geçmek için yani tuvalet eğitimine başlamak ya da emzirmeyle ilgili süreci başlamak için verdiğim dönemi kullanıyoruz. En basit örnek ne olabilir diye düşünüyorum. Mesela bir hafta sürecek bir bahar temizliği yapmayı planladığımızı düşünelim. Evet, bu bir süreç ama bir başlama anı var değil mi? Bir gün belirliyoruz önceden (pazartesi öğleden sonra gibi) değil mi? O gün geldiğinde komplike bir şey yapmıyoruz, alıyoruz suyumuzu, kovamızı başlıyoruz. İşte burada yaptığımız da sadece bu. Başlıyoruz!

3- Nasıl niyet etmeliyim?

Niyetin gücünden faydalanmak istersek -ki ben her konuda mutlaka kullanırım ve kullanmanızı öneririm- başlamadan önce kalpten bir niyet edin. Nasıl mı? Bu da çok soruluyor. Şöyle:

“Tuvalet alışkanlığı kazanma sürecimizi kolaylıkla tamamlamaya niyet ediyorum.” O andan itibaren bilin ki bu güzel niyetinizi gerçekleştirmek için pek çok destek alacaksınız. Yeter ki bunu bilin ve güvenle doldurun kalbinizi!

Her şeyin en basit, en sade halini kullanmak; bizi sonuca götüren en kolay, en hızlı yoldur arkadaşlar. Lütfen bunu aklınızda tutun. isterseniz başka şekillerde de niyet cümleleri kurabilirsiniz fakat size önerim bu halini kullanmanız. Çünkü sadece pozitif sözcüklerden oluşmasına dikkat ettim. Emzirme konusunda da bir cümle düşünelim hadi, söyle olabilir örneğin:

” Bebeğimi bu zamana kadar emzirebildiğim için şükürler olsun. Bu süreci sevgiyle ve kolaylıkla tamamlamaya niyet ediyorum. Hem kendim için hem de bebeğim için kolay ve huzurlu bir süreç olmasına niyet ediyorum. Yakınlarımıza, gülümseyerek; kolaylığına mutlulukla ve neşeyle şükrederek anlatacağımız çok güzel bir deneyim olmasına niyet ediyorum….”

Bakın düşününce pozitif bir sürü cümle geliyor peş peşe.. İlk cümleden sonrakileri tuvalet eğitimi niyetimize de ilave edebiliriz.

4- Bezi bırakmak için nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Tuvalet eğitimi için kullanabileceğiniz herhangi bir yöntem paylaşmıyorum. Çünkü bu konuda yeterli bilgiye sahip değilim. Her çocuk birbirinden farklı özelliklere sahip olduğu için; yöntemleri araştıralım ve kendi çocuğumuz için en uygun olanı bulalım. Çocuğu en iyi tanıyan annedir, unutmayalım! Tek bir hatırlatmam olacak; bu eğitim sırasında aşırı disiplinden ya da aşırı serbest bir tuttumdan sakınmak gerekiyor.İnstagram’da ve Facebook’ta bununla ilgili bir paylaşım da yapmıştım hatırlarsanız. #kozmikbakimblogkolaycabırak etiketinden ulaşabilirsiniz o paylaşıma. Bir de kolaylaştıcılar ekledim tarihlerin altına, göz atabilirsiniz.

5- Memeyi bırakmak için nasıl bir yöntem uygulamalıyız?

Tahmin edeceğiniz gibi cevabım burada da aynı. Tek söyleyebileceğim her iki konuda da korkutma ya da tiksindirme yoluna gitmeyin lütfen. Bunun yerine sevgi ve şefkat barındıran bir tonda konuşup anlatın. Anlamadığını düşüneceksiniz belki ama bilinçaltı her şeyin yolunda olduğuna karar verecek ve travmasız tamamlayacak bu süreci.

6- Ne zaman başlayabilirim?

Çocuğun hazır olup olmadığına karar vermeyi kolaylaştıracak belirtiler de yine uzmanların verdiği bilgiler arasında ve sosyal medyada da sıkça paylaşılıyor. Bu paylaşımlar iyi bir yol gösterici olabilir. Yine durumu değerlendirme ve nihai karar sizde tabi.

7- Her ay böyle tarihler var mı?

Evet vereceğim. Şimdi bu takvimi İnstagram’da “öne çıkan hikayeler” bölümüne sabitleyeceğim. Böylece her zaman elimizin altında olacak ve eski gönderileri taramadan, kolayca ulaşabileceğiz. Hemen bir ilave bilgi de vereyim. Bakım takvimlerinde olduğu gibi her ay yeni bir yazı olarak vermeyeceğim bu takvimi. Detoks takvimi gibi, sadece içindeki tarihleri güncelleyeceğim her ay.

8- Önemli bir uyarı!

Lütfen nasılsa bu takvim kolaylık sağlıyormuş diye hazır olmayan çocuğumuzu zorlayarak üzücü durumlara yol açmayalım! Bu konudaki endişemi ve hissettiğim sorumluluğu biliyorsunuz başından beri. Amacım “duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak hazır olan çocuğun” tuvalet eğitimini ve emme sürecini; hem anne hem de çocuk için daha kolay hale getirmek için destek olmak! Erken olduğunu bile bile, takvimle ilgili olarak şansını denemek, doğru zamandaki şansı kaybetmek anlamına gelir, unutmayın! Bu takvim hep olacak, acele etmeyin!

İlk bölümü burada tamamlayıp, bu takvimi kullanarak aldığımız sonuçlara geçmeden tarihlere bakalım!

Bu ay kullanabileceğimiz iki seçeneğimiz var:

📍14 Nisan 2020 saat 14.30- 15 Nisan 2020 04.00 arası bunlardan ilki. Bu 13 saatlik zaman dilimi içinde size uygun olan bir anda başlayabilirsiniz .

📍20 Nisan 2020 saat 20.00 – 22 Nisan 2020 sat 05.00 arasında, yine dilediğiniz anda başlayabilirsiniz. Bu da bu ayın ikinci seçeneği ve yaklaşık 33 saatlik çok geniş bir zaman dilimi.

Kozmikbakim.net

Sevgiyle yeşerttiği bahçede kendini kuruttuğunu
çok zaman sonra anlıyor insan...