Sumak Koronavirüsüne İyi Gelir mi? Koronavirüse Karşı Etkili mi?

sumak koronavirüsüne iyi gelir mi? sumak koronavirüsüne karşı etkili mi? sumak koronavirüse iyi gelir mi?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
Yönetici
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » Cmt 28 Mar, 18:39

Resim

İki gün önce (26 Mart 2020) tarihinde bir arkadaştan video geldi. "Koronavirüse sumak iyi geliyor" başlığını taşıyan videoda görülen bir rüya ve sumağın koronavirüse karşı iyi geldiği anlatılıyordu. Benzer konularda suistimaller çok fazla olduğu için bu konuda bilimsel bir veri olup olmadığını araştırdım. 2016 yılında Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere ulaştım. Haberin başlığı "Sumak DNA Hasarını Önlüyor" şeklinde idi. Bilgiye dayanak olarak ta Doç Dr. Oğuz Yaral referans gösterilmiş.

Sumak Hücre Hasarını ve Kanserin Gelişimini Engelliyormuş

Haberde 2009 yılında Viyana Kanser Araştırma Enstitüsünde yapılan bir çalışma sonucuna da yer verilmiş. Bu çalışmaya göre Sumak hücre DNA'sını koruyor ve kanserin hücre DNA'sı üzerinde yapacağı hasarın önüne geçilerek hücre deformasyonunu, dolayısı ile kanser gelişimi engelleniyor.

Ayrıca çok etkili bir antioksidan ve şeker hastalığına karşı da etkili bir bitki imiş.

Benzer bir kaç yazı daha okuyunca sumak alıp denemeye karar verdim. Marketlerde sumak kalmamış : ) Sosyal medyada haberlerin ne kadar hızlı yayıldığına ve etkisine güzel bir örnek. Aynı video çok sayıda insana ulaşmış ve marketlerdeki sumaklar talan edilmiş. Sadece bir markette o da sumak kutusunun arkasına gizlenmiş bir paket bulabildim. Bununla da yetinmedim bulunduğum yerdeki aktardaki kalan son 3 paket sumağı da aldım.

Aktar henüz olaydan habersiz olacak ki neden bir anda herkesin sumak aldığını merak ederek büyük ihtimalle "keşke tüm sumakları bugün paketlemiş olsaydım" demiştir. Benzer manzaralar bir çok yerde yaşanmış. Aktarların önünde uzun kuyruklar olmuş, fiyatlar yükselmiş.

Sumak Koronovirüse Karşı Nasıl Kullanılır?

Daha önce hiç sumak tatmadığım için önce tadına baktım. Neredeyse limon kadar ekşi ve bana tadı çemeni çağrıştırdı. Koronavirüse karşı kullanımı şu şekilde anlatılıyor,

- Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı koyun
- Karıştırın ve bir süre bekleyin

Kısa sürede aroması suya geçerek su kırmızıya dönüşüyor. Günde iki defa içilmesi tavsiye ediliyor. Sabah ve akşam içilebilir. Fazlası tüketiminin yüksek tansiyon hastalarına zararlı olduğu söyleniyor. Ayrıca sindirim sistemini de etkileyerek kabızlığa neden oluyormuş.

Bir faydasını gördüm mü?

Bir gün önce rüzgarda kaldığım için hafif nezle ve vücudumda kırgınlık vardı. Ertesi gün soğukalgınlığından eser kalmamıştı. Buna kullandığım ev yapımı elma sirkesi de katkı yapmış olabilir. Neticede bir zararını görmedim. Daha rahat nefes aldığımı bedenimin rahatladığını hissettim.

Resim

Çay Olarak Demlenmesi

İki gündür sıcağa yakın suya ekleyerek içiyorum. Bir süre denlenmesini bekleyerek kullanıyorum. Aroması güzel ancak farklı tatlara hassasiyeti olanlar ağır gelebilir.

Sumak çayı nasıl hazırlanır?

- 100 gram sumak
- 1 litre su

10 dakika kaynatarak demlemeye bırakın.

Koronavirüslü hastalarda tedavi amaçlı veya korunma amaçlı kullanılabilir mi bir etkisi olur mu? Bu konuda bilimsel verilere bakmak gerekir ancak bilimin çaresiz kaldığı durumlarda hücre üzerindeki olumlu etkileri de gözönünde bulundurularak tüketilebilir. Soğukalgınlığına karşı faydasını gördüğüm için de tavsiye ederim. Herkeste ve her bünyede aynı etkiyi gösterir mi bilmiyorum.

Antioksidan özelliği ve DNA diziliminde hücre yıkımını önlediği için hücre yaşlanmasını geciktirici özelliği olduğu söyleniyor. O tarihlerde Doç Dr. olan bir isim referans gösterildiği için bu bilgiye güveniyorum.

Sumak ile ilgili yayılan video ve rüya ile ilgili; bilinç ve inanç herşeyi etkiler. Kim neye nasıl inanırsa etkisi de o yönde etki eder. Ben sumağın bilimsel olarak ispatlanmış verilerini de gözönüne alarak denedim. İsteyenler (tabi bulabilirseniz) deneyebilir.

Sumak Nelere İyi Gelir? Hangi Rahatsızlıklara iyi Gelir?

Sumağın Faydaları

- Kas ağrılarının giderilmesinde
- İdrar kaçırma vakalarında kabak çekirdeği ve şerbetçi otu ile birlikte
- Kan şekeri seviyesinin iyileştirilmesinde
- Kansere karşı
- Yaşlanmaya karşı
- Toksiklerin atılmasında
- Soğuk algınlığında
- Ağız yaralarında
- Astım tedavisinde
- Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde
- Damar sertliğinin giderilmesinde
- Kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde
- Solunum yolları rahatsızlıklarının tedavisinde

"Sükunetin vereceği huzuru hiçbir maddi imkan sunamaz"

Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*

Re: Sumak Koronavirüsüne İyi Gelir mi? Koronavirüse Karşı Etkili mi?

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 28 Mar, 21:05

Sumak soğan piyazinda kullanılan bir baharat. Soğan piyazi da bilindik bir salata çeşidi. Sumak baharatini bilmemenize şaşırdım:)

Demek artık bu baharati da zor bulacağız.Gittikçe gıdalar değer kazanıyor ve dolayısıyla fiyatida çok artıyor. Daha kötüsü bulamıyoruz.Kimsenin dönüp bakmadiği sumak demek artık bulunması güç bir baharat oldu.

Ben ağız sağlığına ve sindirime iyi geldiğini biliyordum.ama çok daha farklı faydaları da varmış. Ve lezzetini severim bu baharatin.özellikle soğan piyasa.
Lotus#MAVİ LOTUS

https://akreportal.com.tr

Akrep-Burcu.Com

Toren

Okunmamış mesaj gönderen Toren » Pzr 29 Mar, 12:00

Beni gece çok terletti başka böyle olan var mı

Kullanıcı avatarı
Ahmet
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen Ahmet » Pzr 29 Mar, 14:40

Sumak bizim yörenin agız tadına pek uygun degil. Şimdiye kadar mutfaklarda kullanılmadıgı için tadını bile bilmiyordum. Bir dastun tavsiyesiyle hemen aktar olan bir arkadaşı aradım. İlginçtir arkadaşım telefonu "sumak var" diyerek açtı. Şaşırdım. Meger gün boyu insanlar sürekli sumak sormak için aramışlar. Benim de bu nedenle aradıgımı tahmin etmiş.
Netice :
İki gündür kullanıyorum. İyiyim . Kendimi zinde hissediyorum. Şuan televizyonda herkül filmini izliyorum. Medusa gözlerine bakan herkesi taşa çeviriyor. Zilli medusa.
YA Sevmeli Beni YA Öldürmeli

Lal
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen Lal » Pzr 05 Nis, 16:34

Buna benzer bilgilerin kopya ve ekren görüntüsüne acik olmasi gerekir diye düşünüyorum. Bir arkadasimin amcası bu illetten vefat etti, eşi hastanede yoğun bakımda, çocuklar ve yakınları da korunmak için çareler ariyor. Buranin linkini verebilirim ama kimse girip okumaz. Sırf metin olarak hızlıca paylaşılabilinmeli whatsapp gruplarında misal
Sevgiyle yeşerttiği bahçede kendini kuruttuğunu
çok zaman sonra anlıyor insan...

Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzr 05 Nis, 18:24

Sumağın etkisimi emin değilim, kullanmaya başladığımdan beri daha iyi hissediyorum kendimi.
Paylaşım butonlarını aktif ettim, paylaşabilirsiniz.

Ben bir bardak suda kaynamış su ile bekleterek demleyip içiyorum. Ilıyınca tadı daha güzel oluyor. Tavsiye ederim.
-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"

Lal
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen Lal » Pzr 05 Nis, 18:44

Akrep yazdı:
Pzr 05 Nis, 18:24
Sumağın etkisimi emin değilim, kullanmaya başladığımdan beri daha iyi hissediyorum kendimi.
Paylaşım butonlarını aktif ettim, paylaşabilirsiniz.

Ben bir bardak suda kaynamış su ile bekleterek demleyip içiyorum. Ilıyınca tadı daha güzel oluyor. Tavsiye ederim.
Tesekkur ederim...
Sevgiyle yeşerttiği bahçede kendini kuruttuğunu
çok zaman sonra anlıyor insan...