Acı Yoksa tekamül de yok!..

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*
Mesajlar: 5173
Yaş: 47
Kayıt: Çrş 15 Haz, 12:51
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Acı Yoksa tekamül de yok!..

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Cmt 30 Kas, 23:44

Resim

Acı Yoksa tekamül de yok!

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşındayken ciddi ve zor bir karar vermek zorundadır. Kartalın yaşı 40′a vardığında pençeleri sertleşir, esnekliğini yitirir ve bu nedenle avlarını kavrayıp tutamaz hale gelir. Gagası uzar ve göğsüne doğru kıvrılır. Kanatları yaşlanır ve ağırlaşır. Tüyleri kartlaşır ve kalınlaşır. Artık kartalın uçması iyice zorlaşmıştır. Dolayısıyla kartal burada iki seçimden birini yapmak zorundadır:

- Ya ölümü seçecektir,
- Ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir.

Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürecektir. Bu yönde karar verirse kartal bir dağın tepesine uçar ve orada bir kaya duvarda, artık uçmasına gerek olmayan bir yerde, yuvasında kalır. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlar. En sonunda kartalın gagası yerinden sökülür ve düşer.

Kartal bir süre yeni gagasının çıkmasını bekler. Gagası çıktıktan sonra bu yeni gaga ile pençelerini yerinden söker çıkarır. Yeni pençeleri çıkınca kartal bu kez eski kartlaşmış tüylerini yolmaya başlar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

Kendi yaşamımızda sık sık bir yeniden doğuş süreci yaşamak zorunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden ve anılarımızdan kurtulmak zorundayız. Ancak geçmişin gereksiz safrasından kurtulduğumuzda, deneyimlerimizin yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz.


Kaynak:
National Geographic - Kartallar ve İnsanlar


diğer adım MAVİ LOTUS..

https://akreportal.net


Kullanıcı avatarı
güzin
*AkrepKartal*
*AkrepKartal*
Mesajlar: 5173
Yaş: 47
Kayıt: Çrş 15 Haz, 12:51
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Re: Acı Yoksa tekamül de yok!..

Okunmamış mesaj gönderen güzin » Pzr 01 Ara, 22:05

Bu konuyu gönderecek en son kişiyim aslinda.Ay yengeç olarak geçmişe sünger çekmem çok zor.Akrepte unutmaz.Ama biliyorum ki geçmişteki zor günleri düşünüp hala üzülmek beni sadece hasta etti.Bunun bana zararı hastalık olarak geri dönüş oldu en başta. Ve ciddi bir hastalık malesef.Geçmişe üzülmek artık lüks oldu benim için. Bu yüzden eskiye nazaran daha az kafama takıyor geçmişi ve onume cikan zorluklari.
diğer adım MAVİ LOTUS..

https://akreportal.net

Cevapla

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön