Kediler neden nankör olarak bilinir?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Kediler neden nankör olarak bilinir?

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Cum 02 May, 13:11

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Bölümü Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Aksoy, kedilerin halk arasında ''nankör hayvan'' şeklinde
nitelendirilmesinin yanlış bir değerlendirme olduğunu belirterek, ''Kediler nankör hayvan değildir'' dedi.

Doç. Dr. Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kedilerin diğer evcil hayvanlara göre daha 'özgür ve yabani' davranışları olduğunu söyledi.

Bu durumun bir kedinin köpekle kıyaslandığında sadık olmadığı görüntüsü
doğurduğunu ifade eden Aksoy, bu durumun kedinin insanlarla iç içe
yaşama serüvenin köpekler kadar geçmişinin olmamasından kaynaklandığını
savundu.

Köpeklerin tamamen insana bağımlı bir yaşam tarzını içine sindirerek benimsediğini dile getiren Aksoy, kedilerin ise yaban hayatın getirdiği
reflekslerden hala kendini kurtaramadığını anlattı.

Kedilerin doğada rekabet halinde, daha içgüdüsel hareketler sergilediğine dikkat çeken Aksoy, şunları kaydetti:

''Kedilerin halk arasında nankör hayvan diye nitelenmesi yanlış bir değerlendirmedir. Kediler nankör hayvan değildir. Köpekler 13 bin
yıldır, kediler ise 3 bin yıldır insan hayatına ve ev yaşamına girdikleri için kedilerin 'tam evcil' olduğunu söyleyemeyiz. Kedi bulduğu besini en kısa sürede tüketir ve bir köpek gibi onu saklama güdüsüyle hareket etmez. Anlık içgüdüleri ile yaptığı hareketlerde, agresif tavır sergilediğinde, bazı kişiler tarafından nankörlükle suçlanır. Kedinin doğasında olan bazı davranışlar gereği yaptığı
tavırlar da nankörlük olarak görülemez.''

Evcil hayvan satıcıları ise kedilerin balık ve kuş türlerinden sonra en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer aldığını belirttiler.

Günay Petshop Limited Şirketi yetkilisi Muharrem Aktan mağazasında
aralarında Siyam ve İran kedisinin bulunduğu çeşitli türleri sattıklarını ifade ederek, müşterilerden gelen taleplerden memnun olduklarını söyledi.

Kedilerin en çok çocuklu aileler tarafından tercih edildiğine dikkat
çeken Aktan, ''Aileler çocuklara paylaşımı öğrenmeleri ve bazı kıskançlık duygusundan kurtulması için kedi satın alıyorlar. Kediler özellikle çocuk yaş grubuyla en iyi anlaşan ve uysal olan evcil hayvanlar arasında yer alıyor'' dedi.

haberturk.com

Kullanıcı avatarı
koyuakrep05
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen koyuakrep05 » Cum 02 May, 13:14

paylasimin icin tesekkürler
Madem ki bu kere maglubuz
Netsek neylesek zaid
Gayri uzatmam sözü
Madem ki fetva bize ait
Verin ki basak bagrina mührümüzü

Kullanıcı avatarı
KEDİ
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen KEDİ » Cum 02 May, 20:30

bana göre dünyanın en tatlı yaratıgı kediler neresi nankörmüş ben anlayamadım kapı açık pencere açık istedigi zaman çekip gidebilir ama onlar ekmek yedikleri evi biliyor çekip gitmiyor dolaşıp tekrar akşam olunca evine geliyor aileden kimseyi ısırmıyor kimseye zarar vermiyor hala nankör diyorlar ne saçma

yengelerim nefret ediyorlardı kediden eve kedi sokmak istemiyorlardı ama ben yigenlerimide alıştırdım kediye şimdi onlar benden çok seviyorlar hıhıhı :D
Ne masaLım nede bir şiir
KeLimeLere anlam yüklemekten vazgeçtim
AnLatasım yok
AnLayasım yok
ÖyLesine işte...

Çocuk olsam yeniden

Kullanıcı avatarı
dartanyan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dartanyan » Pzr 04 May, 12:26

Kalbimiz "RIFKI" ya nankör diyecek kadar adi ise
Ellerimiz onu parçalayacak kadar asildir ...

Yürü be RIFKI ......... : ))
"İMKANSIZ,BU DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCÜ İÇLERİNDE KEŞFETMEK YERİNE KENDİLERİNE SUNULAN DÜNYADA YAŞAMAYI DAHA KOLAY BULAN,KÜÇÜK İNSANLARIN ORTAYA ATTIĞI BÜYÜK BİR KELİMEDİR.İMKANSIZ BİR GERÇEKLİK DEĞİL,BİR GÖRÜŞTÜR.İMKANSIZ BİR İDDİA DEĞİL,MEYDAN OKUMADIR.İMKANSIZ POTANSİYELDİR.GEÇİCİDİR.İMKANSIZ YOKTUR."

Kullanıcı avatarı
KEDİ
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen KEDİ » Pzr 04 May, 13:26

:oops: TEKİR lere ve RIFKI lara uzanan eller kırılsın :D
Ne masaLım nede bir şiir
KeLimeLere anlam yüklemekten vazgeçtim
AnLatasım yok
AnLayasım yok
ÖyLesine işte...

Çocuk olsam yeniden

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzt 05 May, 01:31

kedilere sahiplik edebilirsin ama sahip olamazsın, çünkü onların doğası özgürdür (vahşi) akrabaları aslanlar kaplanlar gibi, bin yıl geçsede bu kanun değişmez. nankör demek biraz yanlış bir terim, kedilerde sahibine bağlıdır ama aklı eser birkaç gün ortalıkta gözükmez ama bir bakmışsın yine gelmiş. köpek gibi itaatkar olamazlar. köpek insana muhtaçtır, sahibi olmasa bile insanların yaşadığı yerlerde yaşayabilirler ama kediyi ormana at yine yaşar. asil hayvanlar kabul etmek gerek.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Pzt 05 May, 15:49

kesınlıkle haklısınız gece akrebı.
bız, evını, hayatını ve gonlunu kedılere acmıs kısılerın kabul ettıgımız bır gercek vardır kı o da onların evımıze gırmesıyle yonetım tamamen onların elıne gecmesıdır.yanı sız ona dgl o sıze sahıplık eder : ))

bır de kedıler ruhsal bakımdan akrep burcu ınsanına cok benzer..