MELENGİÇ

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

MELENGİÇ

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Prş 10 Nis, 14:33

Resim
melengiç agacı

Melengiç ağacı Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesinin dağlık kırsal kesimlerinde ekimi yapılmadan ekolojik olarak yetişir. Ülkemizin doğal bitki örtüsünün bir parçasıdır.

Latincede pistacia terebinthus diye anılan melengiç, yörelere göre çitlenbik, çıtlık, çitemik, çedene, bıttım gibi farklı isimler almıştır.

Yukarıda sayılan özelliklerin haricinde, melengiç ağaçları, aşı yapıldığı taktirde Antep fıstığına dönüşmektedir. Tadına doyamadığımız, tiryakilik yaratan baklavalara lezzet katan fıstık vermektedir.

Bu ağacın meyveleri mercimek büyüklüğünde önceleri kırmızı olup olgunlaşınca morarır.Güz gelince toplanan melengiçlerin kırmızıları ayıklanıp atılır. Mor renkli olanlarının kışın kavurgası yapılır.Kavrulup çerez olarak yenilebileceği gibi dövülen melengiçten börek de yapılır.

Melengiç ayrıca kahve olarak da tüketilir.Melengiç kahvesinin içinde kimyasal madde yoktur, tamamen doğaldır, adeta şifa kaynağı bir ilaç görevi görmektedir.

MELENGİÇ KAHVESİNİN HAZIRLANIŞI

Melengiç kahvesi,Türk Kahvesi tarzında ağır ateşte pişirildiği gibi, hazır kahve tarzında da kullanılabilir.
Türk Kahvesi usulü pişirmek için cezveye her fincan için iki çay kaşığı kahve,isteğe göre şeker ilave edilip kısık ateşte bir iki taşım kaynatılır.Biraz bekledikten sonra servis yapılır.

FAYDALARI:
*Öksürüğü keser, balgam söktürür
*Nefes açıcıdır, nefes darlığına iyi gelir
*Antiseptik özelliği vardır
*Göğsü yumuşatır
*Solunum yollarına faydası vardır
*Ayak terlemelerini önler
*Yaraları tedavi eder,
*Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur,
*Ses tellerine iyi gelir,
*Mide ağrılarını dindirir.

Ayrıca melengiç ağacından doğal olarak çıkan sıvı (sakız) adeta doğal bir ilaç görevi görmektedir. Kuşların yaralarını bu sakız ile tedavi ettikleri görülmüştür. Yaşlılarımızın anlattıklarına göre eski zamanlarda ve şimdi bile bir çok insan yaralanmalarında, deri yarıklarının tedavisinde ve bilhassa iltihaplı apselerin açılması için bu sakız kullanılmaktadırlar. Çok faydalı olduğu ve hiçbir yan etkisi olmadığı görülmüştür. Çok kısa zamanda sonuç verdiği söylenmektedir.

Resim
melengiç

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Prş 10 Nis, 15:39

Melengıc kahvesını daha once ıcmedıysenız tavsıye ederım, hem de sıddetle : ))
harıka bır tadı ve kokusu var.kahvenın hıcbır turuyle aram ıyı olmamasına karsın melengıc kahvesının tutkunlarındanım.ozellıkle kıs aylarındakı vazgecılmezlerımdendır.ustelık ıcerken aldıgım keyfın yanında yadsınamıyacak faydalarını da dusunursek herkesın ıcecek lıstesınde olmasında fayda var dıye dusunuyorum.

Melengıc ısmı sıze yabancı geldıyse Mugla ve cıvarlarında citlenbik, Konya-Ankara ve cıvarlarında cıtlık, G.antep ve cıvarlarında ıse melengıc dendıgını belırteyım..

Kullanıcı avatarı
damla584
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen damla584 » Prş 10 Nis, 15:47

melengecin bir adıda bıttım değilmidir...şimdi bende var vede afiyetle yedim valla.... :D :D (fıstık yemektense bıttım yemeyi tercih ederim)

artı SİİRTİMİZİN bıttımı (melengeç) meşhurdur.bunun sabunuda vardır vede çok faydalıdır.....

inş bıttımla melengıc aynıdır....(Karıştırmıyorumdur)
Hiç Kimse Duymak İstemeyen Kadar Sağır Olamaz....

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Re: MELENGİÇ

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Prş 10 Nis, 16:06

gbk yazdı: Latincede pistacia terebinthus diye anılan melengiç, yörelere göre çitlenbik, çıtlık, çitemik, çedene, bıttım gibi farklı isimler almıştır.
damla yukarda yazılıydı, gözünüzden kacmıs sanırım : ))
evet melengıcın bır adı da bıttımmıs, karıstırmıyorsunuz.
afıyet olsun..kavrulmus melengıcı yıyen ıcın harıka oluyor da yıyenin etrafındakı kısıler cıkan seslerden pek de hoslanmıyorlar : )) bınlerce cıt cıt cıt sesı : ))

sabununu ılk defa duydum..ılgıncc..

Kullanıcı avatarı
damla584
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen damla584 » Prş 10 Nis, 16:24

evet gözden kaçırmışım...

bıttım sabunu meşhurdur ya saç dökülmelerine kepeğe çok iyiy geliyo.mesala bizim arkadaşlar aldı vede çok memnun kaldı hepte sipariş ediyorlar....

Siirt'te üretilen, kepek ve saç dökülmelerini önleyen 'bıttım' sabunu, piyasada büyük rağbet görüyor.

Siirt merkez ve ilçelerinde yetişen 'bıttım' (menengiç) bitkisinden üretilen ve Türkiye'nin her bölgesine gönderilen sabunların, kepek ve saç dökülmesi sorunlarına çözüm olduğu belirtiliyor. Bölgeye gelen yabancı turistlerin de büyük rağbet gösterdiği ve piyasada kilosu 7 YTL ile 10 YTL arasında satılan bıttım sabunu, üreticisinin yüzünü güldürüyor.

Bıttım sabunu üreticileri, satışların her geçen gün arttığını, sabunun tanıtımının çok iyi yapılması gerektiğini ifade etti.

Bıttım sabunu kullandığını ve iyi sonuç aldığını söyleyen esnaf Ahmet Tokgöz, "32 yaşındayım ve yıllardan beri bıttım sabunu kullanıyorum. Önceleri saçlarımda kırılma ve kepek oluşması vardı, ama şimdi sizlerin de gördüğü gibi saçlarım adeta ahenkle dans ediyor. Saçlarımın bakımı ve uzun süre sert köke sahip olmasını bıttım sabununa borçluyum" derken, Siirt'te 10 yıldan beri bıttım sabunu satan Mesut Salkım ise, "Bu sabun, kepek ve saç dökülmelerini büyük oranda önleyerek fayda sağlıyor.

Kelliği, saç kırılmalarını ve yağlanmayı engelleyerek saç dertlerine derman oluyor. Kimi insanlar, binlerce dolar verip saç ekeceğine, gelsin 1 kilo Siirt bıttım sabunu alsın kellikten kurtulsun. Kısa yolun karı; bıttım sabunu" diye konuştu.
Bıttım sabununu şehirdeki eczanelerde ve bakkallarda bulmak mümkün.

ÖZELLİKLERİ

- El yapımıdır.
- Saçları besler.
- İnce ve kırılan saçları güçlendirir.
- Saçlara tabii parlaklık ve canlı bir görünüm kazandırır.
- Kuru saçları nemlendirir.
- Saç diplerinde baktari oluşumunu engeller.
- Kepek oluşumunu giderir.
- Kaşıntı ve sedef hastalığına iyi gelir
Hiç Kimse Duymak İstemeyen Kadar Sağır Olamaz....

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön