TEHLİKELİ DENEY "CERN"

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Sun's GirL

TEHLİKELİ DENEY "CERN"

Okunmamış mesaj gönderen Sun's GirL » Cum 08 Şub, 13:56

Rus bilim adamları İsviçrede yapılacak ve evrenin oluşumunu inceleyecek olan 9 milyar dolarlık deneyin bir zaman tüneline yol açacağını iddia etti.

Canlı kopyalama, ısmarlama organlar, aya seyahat derken, iki Rus matematikçi, dün bilim gündemine damgasını vuracak bir açıklama yaptı ve Mayıs ayında gelecekten gelen misafirler için hazırlanın dedi.

İşin aslı ise, fizik biliminin gizemli ayrıntılarında gizli. İsviçrenin Cenevre kentindeki Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN), mayıs ayında bugüne kadar yapılmış en büyük fizik deneyini gerçekleştirecek.

4 milyar dolara malolan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHG) ilk kez denenecek. Bu deneyde, atomlar birbirlerine ışık hızına yakın bir hızla çarpışıtırılacak. Ortaya evrenin varolmasına neden olan Büyük Patlamanın ilk saniyelerinin küçük bir örneği çıkması bekleniyor. Böylece evrenin kökeniyle ilgili bilgi elde edilecek.

Bilim kurgu değil

Buraya kadar her şey kuantum yani parçacık fiziğinin alanı olarak gözüküyor. Ancak Moskova Steklov Matematik Enstitüsünden iki matematikçi Irinia Arefava ve Igor Voloviche göre bu deney sırasında ortaya çıkan yüksek enerji, zamanda bir kırılma yaratacak. Atom düzeyinde bile olsa bir zaman tüneli oluşacak. Dünyanın sayılı matematikçilerinden Volovichin bu iddiası bilim dünyasında rüya ya da bilim kurgu olarak değil ciddiyetle karşılandı. İddiayı dünyanın sayılı bilim dergilerinden İngiliz NewScientist, kapağına taşıdı.

Tarihe geçecek deney
LHCdeki çarpışmada 7 teraelektronvolt (TeV) miktarında enerji açığa çıkaracak. 1 TeV, bir sivrisineğin uçarken çevresine yaydığı kinetik enerjiye eşit. Ancak bu enerjinin, sivrisineğin 1 trilyonda biri küçüklükte bir alanda ortaya çıktığı düşünüldüğünde, enerjinin büyüklüğü ortaya çıkıyor. Ünlü Alman fizikçi Einsteinin teorisine göre uzay en, boy, yükseklik ve zaman olarak 4 boyuttan oluşuyor. Ve zaman uzayı bir örtü gibi çevreliyor. Yüksek bir enerji, uzayda bozulmaya neden olarak, zamanda bir tünel yaratabiliyor.

Bu zaman tüneliyle teoride, geçmişe yolculuk mümkün. Voloviche göre yüzyıllar veya bin yıl sonra, torunlarımız tarih kitaplarında, CERNdeki deneyi okuyacak. Deneyin ne zaman, kaçta ve nerede yapıldığı hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ve o zamanki teknolojiyi kullanarak, açılmış olan zaman tünellerinden bizi ziyaret edecekler.

E=mc2

Dünyanın en ünlü formüllerinden biri olan Einsteinin görecelik teorisine göre yeterince ağırlıkta bir kütle veya yeterince büyük bir enerji, uzayda ve onu çevreleyen zamanda bir bozulmaya neden olabilir. Bilim adamlarına göre CERNdeki deney, Einsteinin teorisinde belirttiği kadar bir enerji açığa çıkaracak.

Türkiye de katılıyor
* CERN Enstitüsünde yapılacak olan deneyde 2 tonluk dev bir mıknatıs Fransa-İsviçre sınırının 100 metre altındaki 27 kmlik tünele yerleştirilecek.

* 16 metre yüksekliğinde, 17 metre genişliğinde ve 13 metre boyundaki mıknatıs yer altındaki 15 parça ile birleştirilecek.

* 13 yıldan beri hazırlıkları devam eden deneyin maliyeti 9 milyar dolar.

* 36 ülke ve 2 binden fazla fizikçinin yer aldığı projeye Türkiyeden Boğaziçi, Çukurova ve ODTÜ fizik bölümlerinden öğretim görevlileri katılıyor.
(Vatan)

Resim

gbk
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen gbk » Cum 08 Şub, 14:01

bu proje ıle ılgılı calısmalrı olan basarılı bılımadamlarımızı hatırlarsanız ısparta'dakı ucak kazasında kaybetmıstık.haberı okuyunca bırden onlar geldı aklıma,huzunlendım ve yıtırdıgımız degerlerı ne kadar gec farkettıgımızı dusundum
paylasımınız ıcın tesekkurler sun's gırl

Kullanıcı avatarı
dark_venus
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dark_venus » Cum 08 Şub, 16:57

Dan Brown ın Melekler ve Şeytanlar kitabında değiniliyordu
yanlış anımsamıyorsam.
Bu bilgiyi aramakla bulamazsın.
Ama ne var ki bulanlar, yalnızca aramış olanlardır

Mucizeler olmaktadır.Doğaya aykırı olarak değil,bizim doğa hakkındaki bilgilerimize aykırı olarak...

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Cum 08 Şub, 19:02

Son günlerde hayli ilginçgelişmeler yazıyorsunuz..ben daha yenice manyetik takla fikrine alışmaya çalışıyorum:)..bir de şimdi zaman tüneli çıktı:)

açıkçası korktum ben bu zaman tünelinden..manyetik taklayı tercih ederim:)..
"ALEM HEPİMİZE YETER, BİR LOTUS MU FAZLA GELDİ?.."

VE YİNE DİYORUM: "İLLAKİ İNSAN OLMAK"..

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Cum 08 Şub, 19:11

ve şu aklıma takıldı..biz varlığımızı bitirip boyut değiştirdikten sonra nasıl olurda gelecekten artık bu zamana dönülsün ki?..gelecekten geçmişe dönüş nasıl olur?..çünkü geçmiş yoktur..o boyut kapanmıştır demek istiyorum..
En son lotus2 tarafından Cum 08 Şub, 19:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Sun's GirL

Okunmamış mesaj gönderen Sun's GirL » Cum 08 Şub, 19:15

güzel sorular. CERN deneyi ile ilgili pek çok sorudan bir kaçını sordun sevgili dostum:)

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Cmt 09 Şub, 20:55

Dün FOX haber bülteninde Fatih ltaylı bu haberi verirken konuyu Cern olayından gündemdeki konu başörtüsüne getirdi..

dediki:insanlık 500 yıl sonra belki de bu konuları aşacak..

OYSA

Zaman değişsede "insani"değerler değişmeyecek..düşünsenize insani tüm değerleri düşünün..yani herkesin hemfikir olduğu "etik"değerlerii..söylermisiniz?yalan dolan iki yüzlülük ardan beş yüz sene geçsede "yalnış"olarak kalacak..zamn bişeyleri değiştirebilir..ma doğruları asla..

mesela başörtüsü..bu Kuran'da geçen bir ayet..Ve Kuran'a inananlar Onun geçen asırlarla değişmeyeceğini ve emirlerinin de değişmeyeceğini de bilirler..yani başörtüsü gerçeği Kur'an var oldukça varolacak..Yada buna kıyasla Kuran var olacak..

DİYECEKSİNİZKİ KONU İLENE ALAKASI VAR..BİLİYORUM İSTİSNASIZ ÖNÜME BU GETİRİLİR VE KİLİT VURULUR..KONUYLA ALAKAYI BENDEN ÖNCE FATİH ALTAYLI KURMUŞ.. :D

VE şunu da ilave etmeliyim:Fatih Altaylı'y kızmıyorum..bence iyi niyetle söylemiş..sanırım dış görünüşe takılınmaması gerektiğini vurgulamış..lakin bir noktaya kadar haklı olsada örtü kuranın emridir..

ve örtü neden gereklidir?..bunun da çeşitli açıklmaları var..hatta ben geçnlerde ilmi bir açıklamsına bile rastladım..yani sosyolojik ve ahlaki yönden faydası dışında ilginç bir faydası da vr..

bu fayda kısaca şöyle:Kadının magnetik alanı zayıf..özellikle baş kısmında..ve bunu örterek "magnetik" alanı" yani aurası güçlenmekte..

Kullanıcı avatarı
LeeCH
*Yılan*
*Yılan*

Okunmamış mesaj gönderen LeeCH » Cmt 09 Şub, 21:02

gercekten cok sasırtıcı bi olay...umarım torunlarım gecmıse yolculuk yaparak nasıl bı dedelerinin oldugunu gorebilirler... :)
We entry where you say to hell everynight....We're Mad as Hell, and We're Not Going to Take It Anymore...

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzr 10 Şub, 06:22

zamanda yolculuğun olabilirliliğine ihtimal vermiyorum açıkçası, diyelimki olur o zamanda tarih altüst olur, yani geçmişe gidilip müdahale edlirse herşey karışır. tabi bu yazılanlar insanı yinede heyecanlandırıyor.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » Pzr 10 Şub, 07:15

lotus2 yazdı:ve şu aklıma takıldı..biz varlığımızı bitirip boyut değiştirdikten sonra nasıl olurda gelecekten artık bu zamana dönülsün ki?..gelecekten geçmişe dönüş nasıl olur?..çünkü geçmiş yoktur..o boyut kapanmıştır demek istiyorum..
"Var olan Allah idi, onunla bir şey yoktu. Vaktaki, saklı kemalatının zuhura gelmesini murad etti(açığa çıkmasını istedi); isimlerinden her birine bir mazhar (görünme yeri) talep etti. Ta ki, o mazhara, kemalatını tecelli ettire. Onun vücud mazhariyetini ve tevabiini ise, ademden (yokluktan) başka bir şey kabul etmedi. Çünkü... vücudun (varlığın) mukabili ve mübayini (tersi), yalnız ademdir (yokluktur). Mana üstte anlatıldığı gibi olunca, Sübhan Hak, kemal-i kudreti ile, adem (yokluk) aleminde isimlerden her bir isim için mazharlardan bir mazhar tayin etti. Ve onu, his ve vehim mertebesinde yarattı. Hem de dilediği vakitte ve istediği şekilde... Alemin sübutu (sabitliği), his ve vehim mertebesinde olup hariç mertebede değil dir... Hariçte (dışarıda) dahi, yüce Vacib Zat'ın (Allah'ın) zat ve sıfatlarından başkası da sabit ve mevcud olmaya..."

'Allah-u Teala, eşyayı öyle bir mertebede yaratmıştır ki, o mertebede eşya için his ve vehimden gayrı bir yerde sübut (sabitlik) ve husul (varlık) yoktur."

"Hariçte Yüce Hak'tan başka mevcut değildir... Belki de şanı büyük Allah'ın yaratması ile vehim mertebesinde sübut (sabitlik) bulmuştur.... Eşya, hariçte nasıl kendisinin vücudu olmayan bir şey ise, hariçte onun gözükmesi dahi, kendi renksizliği iledir... Eğer onun için bir görüntü sabit olur ise, o vehim mertebesindedir. Eğer onun bir sübutu (sabitliği) var ise, o dahi, yüce Allah'ın vehim mertebesindeki sanatı iledir. Hulasa, onun sabitliği ve görüntüsü tek mertebede olmaktadır. Sübutu bir yerde, görüntüsü dahi ayrı bir yerde değildir... Onun hariçte bir nişanı yoktur ki, orada görünür ola..."

İmam-ı Rabbani (Mektubat-ı Rabbani)

"Biz diyoruz ki, bilmelisin ki, Hak'tan başka varlıklar, yahut alem adıyla anılan şey, Hak'ka nispetle bir şahsın gölgesi gibidir. Böyle olunca masiva, yani Allah'tan başka olan varlıklar, Allah'ın gölgesidir... Gölge şüphesiz histe mevcuttur."

"İş benim sana anlatttığım gibi olunca alem, mefhumdur. Onun gerçek bir varlığı yoktur. Bu ise hayalin manasıdır. Yani sen kendi nefsinde zannettin ki alem zait bir şeydir. Kendi nefsi ile varolmuştur. Hak'tan hariç bir varlıktır. Halbuki kendi nefsinde böyle değildir. Görmez misin ki, gölge sahibinden peyda olmuş ve ona bitişik olduğu halde zahiri görünüşte sahibinden ayrılması imkansızdır.... Mesele sana anlattığımız gibi olunca bil ki, sen hayalsin. Bütün idrak ettiğin ve "o Hak'tan ayrıdır" yahut "o ben değilim" dediğin varlıklar da hep hayaldir. Şu varlığın hepsi de hayal içindedir. Gerçek varlık, zatı ve aynı itibarıyle ancak Allah'tır."

"Hazret-i Muhammed Aleyhisselam "insanlar uykudadır, öldükleri vakit uyanırlar" buyurmuştur. Demek ki, dünya hayatında gördüğü şeyler uyuyan kimsenin rüyasında gördüğü şeyler gibidir. Yani hayaldir."

Muhyiddin Arabi (Fusüs-ül Hikem)

Eğer bir nesne yeterince hızlı olabilirse geçmiş ve gelecek arasında gidip gelebilir.
Işık hızıyla (belki daha hızlı) PlutonaAkrep : ) diye bir gezegene gidip geldiğinizi düşünün (Hesaplamadan sallıyorum) Bu yolculuk sizin için 10 yıl sürsün. İçerisinde bulunduğunuz araçla gidip geldiğinizde dünyada bilmem kaç ceddiniz mefta olup gitmiş olacaktır.

2008 yılında yola çıktığınızda kolunuzdaki saatler geri döndüğünüzde 2018'i gösterecektir ama dünyada takvimler 2818'i gösterecektir belki. Şimdi siz geçmişten mi geldiniz gelecekten mi? : )
"Sükunetin vereceği huzuru hiçbir maddi imkan sunamaz"

Sun's GirL

Okunmamış mesaj gönderen Sun's GirL » Pzt 11 Şub, 11:29

CERN deneyinin başka ve en önemli bir olayı daha ortaya çıkarması bekleniyor. zamanfa yarılma olarak nitelediği durum dünyanın ortasında İSVEÇ te bir patlama ve KARA deliğe de dönüşebilir..

annemin geçen hafta gördüğü bir rüyayı tamda buraya yazmak istedim.

annemin bu deneyden ve son gelişmelerin hiçbirinden haberi yok..

"kızım, insanlar toplanmış bir aletle birşeyler yapıyordu.Birden bir patlama oldu.ve bir boşluk açıldı. içinden buraya doğru tuhaf garip yaratıklar akmaya başladı. onları görenler çığlıklar atıyordu"

evet CERN deneyini rüyasında gördüğünü düşündüm garip bir rüya. İNŞALLAH ÇIKMAZ.

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzt 11 Şub, 14:40

hayır olsun. gerçi var bu dünyanın başına gelcek bişey ama dur bakalım.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Sun's GirL

Okunmamış mesaj gönderen Sun's GirL » Pzt 11 Şub, 16:19

dünya benim umurumda değil zaten:) ALLAH herşeyin en iyisini bilir.
en iyi en güzel şekilde kendime ulaşmak benim derdim:)

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Pzt 11 Şub, 19:31

Sevgili AkrepKral benim hala kadama yatmadı bu olay..yok olacağız biz..yokluğa mı geri dönecekler..yahu ölüeceğiz..ölmüş varlıklara nasıl geri dönülecek..onlar başka bir boyutta olacak..hayatta olmayacak..yani geçmiş bitmiş olacak..

sonra yukarıdaki yazını bir daha okurum.tek okumada kafama yatmadı....ama bunu kafama yatacağı yok..şimdi buna taktım iyimi.. :D

Kullanıcı avatarı
Yönetici
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen Yönetici » Sal 12 Şub, 01:41

İyi : )
Yukarıda Gezegene Işık hızıyla gelip gidenler konusunda basitçe söyledim. GEçmiş ve gelecek arasında yolculuk o şekildedir. Ondan ötesi daha karmaşık
"Sükunetin vereceği huzuru hiçbir maddi imkan sunamaz"