Gün isimleri nereden geliyor ?

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
dandiksey

Gün isimleri nereden geliyor ?

Okunmamış mesaj gönderen dandiksey » Pzr 16 Eyl, 16:27

Hepmizin günlük hayatta bi kaç kez kullandığımız "pazartesi,salı,cuma..." gibi gün isimlendirmelerin haftanın günlerine veriliş nedeni nedir diye merak ettiniz mi hiç ?

Cuma
Arapça kökenli bir kelimedir. Cuma namazı ve bayram oluşundan dolayı.."toplama, toplanma" anlamına geldiğinden verilmiş.

Cumartesi
Arapça kökenli bir kelimedir. Cumadan sonra olduğu için ertesi - (Türkçe) ismiyle birleştirilmiştir.

Pazar
Farsça kökenli bir kelimedir. Kısaca alışverişle alakalı bir anlam yüklenmiştir. Günümüzde pazar kurulan yerlerde alışveriş yapılıyor (ba = yemek, zar = yer)

Pazartesi
Farsça kökenli bir kelimedir. Pazardan sonra olduğu için yine cumartesi gibi isimlendirilmiştir ertesi - (Türkçe)

Salı
İbrânice kökenli bir kelimedir. Anlam olarak "üçüncü" gün demek.

Çarşamba
Farsça kökenli bir kelimedir. Anlam olarak cehar şenbe = dördüncü gün demek.

Perşembe
Farsça kökenli bir kelimedir. Anlam olarak penç şenbe = beşinci gün demek.

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzr 16 Eyl, 17:37

böylece anlamları öğrenmiş oldum, teşekkürler dandi.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

TheGirlofSuN

Okunmamış mesaj gönderen TheGirlofSuN » Pzr 16 Eyl, 17:54

ben bunları ATATÜRK ün dil tarih kurumu ile birlikte çalışarak oluşturduğunu okumuştum bir yerde.. ne kadar zekice bir üretim olmuş, cuk oturmuş adeta.

Kullanıcı avatarı
CaRLoS
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen CaRLoS » Pzr 16 Eyl, 18:02

Dandi :oops:

free soul

Okunmamış mesaj gönderen free soul » Pzr 16 Eyl, 18:21

Dandi salı neden üçüncü gün olmuş.neye göre karar vemişler.Bak kızmak yok gerçekten mereak ettiğim için sordum

dandiksey

Okunmamış mesaj gönderen dandiksey » Pzr 16 Eyl, 18:22

TheGirlofSuN yazdı:ben bunları ATATÜRK ün dil tarih kurumu ile birlikte çalışarak oluşturduğunu okumuştum bir yerde.. ne kadar zekice bir üretim olmuş, cuk oturmuş adeta.
demişsin ama sana şunu belirteyim bir edebiytçı olarak hiç bilemediğin şeyler yada bildiğini sandığın şeyler farklı olabilir...
örneğin ;
Tavla oynayanlar Farsça altıya kadar saymasını bilirler (yek, du, se, cihar, penç, şeş). Şimdi de yedi sayısını öğreniyoruz. Farsça yedi 'heft' dir (veya hefte). Yedi günlük 'hafta' ismi de buradan alınmıştır.
örneğinde olduğu gibi...
En son dandiksey tarafından Pzr 16 Eyl, 18:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
CaRLoS
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen CaRLoS » Pzr 16 Eyl, 18:37

tavlayı iyi bilirim :D 7yide öğrendik :D

dandiksey

Okunmamış mesaj gönderen dandiksey » Pzr 16 Eyl, 18:39

Büyük olasılık osm.ç ve öncesi devletlerde fars kültürü ve dili çok merak edilen ve elit olabilmek için bilinmesi gereken hatta sarayın uzun süreler edebi dil olarak kullandığı dildir.
Tam bakmadım ama İran'lıların kullandığı takvimlerde pazar 1. gün olarak başlıyor. eminde değilim...bakmak lazım adam akıllı : ))

free soul

Okunmamış mesaj gönderen free soul » Pzr 16 Eyl, 18:44

sağol dandi.ben şunun için merak ettim .pazar tatil haftabaşı pazartesi birinci gün o olmalıydı. belkide öncede pazar tatili yoktu ne dersin

dandiksey

Okunmamış mesaj gönderen dandiksey » Pzr 16 Eyl, 18:52

Akıllım pazar bize göre tatil değildi normalde...Unutma yahudilerde Tanrı dünyayı altı günde yaratmış cts. günde dinlenmiştir. O yüzden o gün onlar için tatildir..eğer dinlenme gününü cts alırsak sonrası ilk gün olarak da düşünülebilinir...
Farslar İsrailoğulları ile bol ilişkide olacak bir konum ve coğrafyada olduklarından belki onlarda takvimlerinde cts. sonraki günü 1. gün olarak düşünmüşlerdir..
Pazar günü niye tatil dersen hırıstiyanlarda tatil ama bilemiyorum niye ya son yemekle yada yine hz. İsa ile bir ilişkisi vardır.

Kullanıcı avatarı
CaRLoS
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen CaRLoS » Pzr 16 Eyl, 19:13

Biri bana şu 7 nin kerametini anlatsın çok sık çıkıyor karşıma...

kobalt

Okunmamış mesaj gönderen kobalt » Pzr 16 Eyl, 20:13

aliester crowley e sor. ha bir de end scorpion a sor. olmazsa pisagorun yorumu aşağıda.

Yedinin aklı, ışığı, gücü ve korkulu dönemleri gösteren özelliği vardır. Doğanın süresiz değişikliği, bütün varlıkların birliğe kavuşması bu sayıyla simgelenir.

dandiksey

Okunmamış mesaj gönderen dandiksey » Pzr 16 Eyl, 20:45

7 asaldır 10 sayısına yakın en büyük asal sayı odur
bu yüzden kavramlar bir şeyle karşılanırken onlara farklı semboller yüklerler..o yüzden 7 rakamı bolca kullanılmıştır . çok zorlarsak
her şeyi 4 yada 12 rakamının çevresinde de şekillendire biliriz...fenomen olan yıkılmıyor dünyada böyle filan falan derim ben ( bence )

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzt 17 Eyl, 00:55

hikaye Babillilere dayanıyor, 7 günlük haftayı zaman birimi olarak kullanıyorlardı. İlk çağlarda bilinen beş gezegen ile güneş ve ayın sayısının 7 oluşu, bu sayıyı gizemli ve uğurlu kılıyordu. Daha sonra dinlerde göğün 7 kat oluşu ve doğadaki ana renk sayısının 7 oluşu, müzik notalarının 7 oluşu, kabenin 7 kere tavaf edilmesi, musevilerin yedi kollu şamdanı, güneş tanrısı ra 7 ruhlu... pamuk prensesin 7 cüceleri, 7'den 77'ye bu sayının önemini daha da artırdı.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
intuition
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen intuition » Pzt 17 Eyl, 01:01

AY NE ÖNEMLİ Bİ GÜNDE DOĞMUŞUM BEA.7 KASIM,BİDE ÜSTELİK SALI
NE KERAMET NE KERAMET PEHHH