ABD Özgürlük Anıtı ve Osmanlı

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
dandiksey

ABD Özgürlük Anıtı ve Osmanlı

Okunmamış mesaj gönderen dandiksey » Cum 14 Eyl, 17:23

ABD dediğiniz zaman sanırım ilk akla gelenlerden ,Amerikanın simgesi Özgürlük Anıtıdır...

Peki Özgürlük Anıtında Osmanlının önemli bir olduğunu biliyormuydunuz.

Dün bir belgesel izledim ve hemen bu gün bir araştırma yaptım.Bilgiler klasik genelde hep şöyle:

Amerika Birleşik Devletleri'nin sembolü olan bu heykel, Amerika'nın Avrupalılar tarafından keşfedilmesinden sonra bu kıtada dikilen en büyük anıttır. New York Limanı'nın girişindeki Özgürlük Adası'nda bulunmaktadır. Dünyayı aydınlatan hürriyet meşalesini temsil eden bu heykel, Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi tarafından yapılmış ve 1886 yılında Fransız hükümeti tarafından ABD'ye hediye olarak gönderilmiştir.
Heykel dövme bakırla kaplıdır. Gövdesi 46 metre olup kaidesiyle birlikte yüksekliği 100 metredir. Heykelin meşaleyi tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Başının genişliği 2 metre olup tacı ile birlikte yüksekliği 5 metredir. Heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi birarada gezebilir.

Gelelim Heykelin Osmanlı ile olan ilişkisine :

Mısır Hidivi (Valisi) İsmail Paşa 1869 yılında Süveş Kanalı Açılışı anısı için Fransa ile ortak işbirliği yapıyor ve Özgürlük Heykeli yapılıyor ,İsmail Paşanın ölümü üzerine 1879 da yerine geçen oğlu Tevfik Paşa Müslüman topraklarında böyle bir heykel olamıyacağını söyleyerek heykeli Fransaya gönderiyor ve heykel bir depoya kaldırılıyor.Fransa ABD ile işbirliğini güçlendiği bir dönemde jest olsun diye heykeli ABD nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle hediye ediyor....ve heykel şu anda Amerikanın sembolü...

Yani Tevfik Paşa heykeli geri göndermese Amerikanın bu sembolü olmayacaktı...[img][img]http://img521.imageshack.us/img521/2295 ... rtyiv6.jpg[/img][/img]

Kullanıcı avatarı
akrepstyl
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen akrepstyl » Cum 14 Eyl, 18:05

hey gidi osmanlı hey kac yıl ayakta kalmış amerika'nın sembolünde osmanlı (:
Hayat Benim İstediğime Rol;İstediğime Yol Veririm

Kullanıcı avatarı
CaRLoS
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen CaRLoS » Cum 14 Eyl, 18:13

Tarihi olmayan devletler Yıkılmaya Mecburdur :D

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Cum 14 Eyl, 18:22

ilginç.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
dartanyan
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen dartanyan » Cmt 15 Eyl, 16:35

Yani Tevfik Paşa heykeli geri göndermese Amerikanın bu sembolü olmayacaktı
onlar mutlaka birşey bulurlardı .. teşekkürler dandikşey ..
"İMKANSIZ,BU DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLECEK GÜCÜ İÇLERİNDE KEŞFETMEK YERİNE KENDİLERİNE SUNULAN DÜNYADA YAŞAMAYI DAHA KOLAY BULAN,KÜÇÜK İNSANLARIN ORTAYA ATTIĞI BÜYÜK BİR KELİMEDİR.İMKANSIZ BİR GERÇEKLİK DEĞİL,BİR GÖRÜŞTÜR.İMKANSIZ BİR İDDİA DEĞİL,MEYDAN OKUMADIR.İMKANSIZ POTANSİYELDİR.GEÇİCİDİR.İMKANSIZ YOKTUR."

secretplanet
*GriAkrep*
*GriAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen secretplanet » Cmt 15 Eyl, 20:25

Güzel bir hikaye ama kesin kaynak var mı? Bende netten bakındım ama hep aynı hikaye ve kaynak yok sadece bir amerikan sitesinde İsmail Paşa'dan söz edilyor ama henüz tam okumadım... Yine de ilginç bir bilgiyi ulaştırdığın için teşekkürler Dandik...