Balık Bilinci

Balık Burcu (Pisces) 19 Şubat - 20 Mart
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Balık Bilinci

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Prş 25 Eki, 23:50

Balık bilinci, dünya hayatının insan zihnine sunduğu açıklamalardan aradığını bulamamış, dışardan, başka alemlerden medet bekleyen bir bilinçtir. Belki henüz bunun farkında olmasa bile, kendisine sunulan hiçbir açıklama onu tatmin etmemekte, hiçbir şey ona başkalarına göründüğü kadar belirli gelmemektedir. Balık bu yüzden belirsiz, karmaşık bir zihin yapısına sahip biri olarak görülür. Aslında o, bilinen cevapların peşinde değildir. Aksine, akılca sınırları çizilemeyecek, enginlere uzanan derin cevaplar aramaktadır. Okyanuslar kadar enginliklerin peşindedir o.

Balık aradığını gerçek dünyada bulamayacağını sezmiş, başkalarının çocukluk yıllarında bıraktığı hayal dünyasından kopmamaya karar vermiştir. Daha doğrusu Balık bilinci, istese de hayal aleminin erginliğine sahip dağınık bilincini gerçek dünyaya sığdıramaz. Hep bu dünyadan biraz kopuk, biraz hülyalı olması bu yüzdendir.

Onun empatisi ve hisleri kuvvetlidir; çünkü ancak bu şekilde zengin bir hayat yaşayabilir. Benliğin basit arzuları içinde sıkışmaktan son kaçıştır, kendini birilerine adaması. Kendini vakfederek ölümsüzleştirir, ben olarak yaşayıp bir hiç olarak ölmekten kurtulur. Çünkü başkaları için yaşayanlar egoları için yaşayanlar gibi bir tek ömür yaşayıp tüketmezler; aksine kendilerini dağıttıkları her bir hayatla varolur, sınırsızca ve sonsuzca bir varoluş kazanırlar. Balık burcu böyle duygusal bir idealizmi ya olumlu ve faydalı bir biçimde hayata geçirir, ya da boş bir iddia olarak sürdürür. Veya daha kötüsü, idealize ettiği bu kahraman kimliğini hayata geçiremediği takdirde hep bunun boşluğunu duyar ve kendini zararlı bağımlılıklara kaptırır.

Çoğumuz biliriz, kendini alkol veya uyuşturuculara kaptırmış kimselerin çoğu, duygusal yoğunluklar yaşayan, ideal sahibi kimselerdir aslında. Onlar, ya bu idealleri hayata geçirememenin verdiği hayal kırıklığıyla ya da baştan kaybetmişlik ve umutsuzlukla kendilerini kaptırmışlardır bu zararlı alışkanlıklara. Gerçek hayatı ideallerindeki gibi yaşayamamaları yüzünden ondan kaçmak istemişler, gerçeklerden uzaklaşıp hülyalara dalmalarını kolaylaştıran maddelere sığınmışlardır. Aslında Balığın kaybetme ile böyle barışık olabilmesi, dağılıp çözülmenin de kendine göre bir kazanım olduğunu hissetmesinden kaynaklanır. Kainatta her bir varlık bir gün dağılıp çözülecek, başka varoluşlar için önceki varoluşunu sona erdirecektir. Mevlana’nın dediği gibi, “bitki iken öldüm, hayvan olarak doğdum, hayvan iken öldüm; insan olarak doğdum, insan iken ölmekten niye korkayım ki; o zaman da melekler alemine uçar giderim.”

Her varlık bir gün çözülür dağılır. İnsan da kendisini oluşturan ruh, nefs, akıl ve madde gibi çeşitli varlık seviyesinden gelmiş parçalara dağılacak, sonra yeni bir alemde yeni birleşmelerle varlığa kavuşacaktır.

BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!