Yay Bilinci

Yay Burcu (Sagittarius) 23 Kasım - 21 Aralık
Kullanıcı avatarı
EffEndY
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Yay Bilinci

Okunmamış mesaj gönderen EffEndY » Pzt 12 Mar, 21:18

Yay bilinci, akrebin analizci bilincini tamamlayan birleştirici tüme varım bilincidir. İnsan aklı deneyim ve gözlemleriyle sürekli bilgi toplayıp getirir. Şuur ise bu malumat parçalarından ortak bir mana, bir hakikat elde etmeye çalışır. Çünkü şuur, her şeyi kendisine göre anlayacağı temel bir gerçek arayışındadır. Yay burcu; bilincin bu ihtiyacının; kainatı kucaklayıcı bir bilgelikle mümkün olduğu manasını temsil eder.

İnsanoğlu henüz modern bilimleri kurup, aklı maddeye dair bilgilerde ihtisaslaşma ve teknikler geliştirme peşine koşturmadan önce, bilgeliğin, erdemin ve hakikatin peşinde dolaştırıyordu. Ancak bu dolaşmada aklın ayağı dolaşıyor, yolunu kaybediyor ve sonunda bir kısır döngünün içinde hapsolduğu anlaşılıyordu. Çünkü akıl için parçalardan bütüne varmanın yolu ancak kısıtlı sahalarda ve göreceli olarak mümkündü. Aklı mutlak hakikat peşinde koşturmak nasıl bir ifrat ise, bundan sonra bilgelikten ve hikmette büsbütün yüz çevirmek de öyle bir tefritti. Oysa hikmet, insan bilincinin köklü bir ihtiyacıydı, modası geçecek bir şey değildi. Nitekim bugün bilgelik yolları yeniden revaçtadır, ancak mutlak hakikat, değişen anlayışa kurban verilmiş olduğundan; bugün bilgelik öğretilerinden parçalar koparılarak bunlardan modern insanın sorunlarına çareler geliştirilmesi için yararlanılmaya çalışılmaktadır.

İnsan kalbi, dünya hayatını yorumlamak için kendisinden ilham alacağı bir inanç sistemine ihtiyaç duyar. Bu inanç sistemi, ona idealler sunmalı, değer sistemleri kurmalıdır. Böylece kalp, aklın göreceliliğinden kurtulup, kendini yönelteceği örneklere ve hedeflere kavuşacaktır. İnsanlık hümanist devrimden bu yana aklın sunacağı değerler sistemini arayıp durmuş, ancak akıl kararsız gevezelikten başka bir şey verememiştir. Bu yüzden beklenenin aksine insanlık; dini inançtan vazgeçmemiş, hakikat arayışına az veya çok cevap veren bir itikada bağlanmaya devam etmiştir.

Yay burcu insandaki bu arayışı temsil eder. Yay karakteri, kainatın bütün gerçeklerinin manasını kendisinden aldığı tümel hakikati aramak için geniş bir görüş ve birleştirici bir zihin yapısı taşır. Bu zihin yapısı akılcı ayrıntılara ve şüphelere aldırmadan tümel bir hakikate inanır. Çünkü ayrıntılar oyalayıcı, şüpheler hakikatten uzaklaştırıcıdır. Oysa inanmak genel bir biçimde anlamaktır. İnsan ancak inandığı kadar anlar. İnanmadığı şey hakkında malumat sahibi olabilir ama hakkıyla anlamış sayılmaz. Yay anlamanın peşindedir.

Bu yüzden de bir şeye inanır ve inandığı sisteme göre değerler belirler. Bu değerler Yayın kendisine özgüven duyması için gerekli erdem duygusunu da sağlayacaktır. Yay neyi erdem olarak belirlemişse onu gerçekleştirir, böylece inancıyla uyum içinde olmanın özgüvenine sahip olur. Bu özgüven Yayın olmazsa olmazıdır.

Yay, inandığı değer sistemi için ne gerekiyorsa onu yapmak için sınır tanımaksızın cesurdur. Zaten her inanan insan; görünür sınırları görünmeyene olan inancıyla hiçe sayma mucizesinin şahididir. Bu, mananın maddeye olan tartışmasız üstünlüğüdür. Yay insanı bu mucizenin gerçekleşmesini, kendi varlığının en büyük lezzeti olarak duyar. Bu yüzden Yay karakteri saftır, taşkındır, abartıcıdır.

BİLİNÇALTINI HAPSET ki O SENİ HAPSETMESİN;
İÇGÜDÜLERİNE HAKİM OL ki ONLAR SANA HAKİM OLMASIN!!!

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Sal 13 Mar, 01:41

Yay, inandığı değer sistemi için ne gerekiyorsa onu yapmak için sınır tanımaksızın cesurdur. Zaten her inanan insan; görünür sınırları görünmeyene olan inancıyla hiçe sayma mucizesinin şahididir. Bu, mananın maddeye olan tartışmasız üstünlüğüdür. Yay insanı bu mucizenin gerçekleşmesini, kendi varlığının en büyük lezzeti olarak duyar. Bu yüzden Yay karakteri saftır, taşkındır, abartıcıdır.
İnançlarda gerçekten de sınır yoktur.Dediğin gibi,inanca sınır konamaz,çünkü sınırsızdır..bu sınırsızlıkta,yapılan taşkınlık ve abartı da normaldir..çünkü mantık devre dışıdır sınırsızlıkta,zaten "sınırsızlıkta"mantık dışıdır,açıklanamaz..yani taşkınlık ve abartı mubahtır bu durumda..

Anlatamadım pek ama sen anlamışındır EffEndY.

Yay bence en yalnış anlaşılan ve en az tanınan burç.Nüfus idaresinin yaptığı araştırmada Türkiye'de en az yay burcu bulunuyormuş.Acaba bu nadir bulunuşlarından mı yalnış anlaşılıyorlar?..Nadir bulunduklarına göre "değerliler".Nadşr şeyler değerlidir..Bence taşkın değiller,bence oldukça mantıklılar.Tepkileri yerinde ama yalnış yorumlanıyor.çok isabetli tesbitleri,sağlam hayat görüşleri hep küçümseniyor yayların..kesinlikle bu burcun yalnış anlaşıldığını düşünüyorum..çok basit bir yapısı olduğu sanılıyor,yeteneksiz,niteliksiz olarak algılanıyor.oysa çok komplike,çok orjinal insanlar yaylar..ben değerinin anlaşılmadığını düşünüyorum.hele eşşiz iyimserlikleri..hayatta bence en önemli erdem:iyi niyet ve iyimserlik..bunlar olmadan diğer erdemler olmaz.ve bunları taşıyan insana başka hiçbirşey gerekmez,burcu da önemli değildir böyle insanın,kim olduğu,ne olduğu da..

Yay burcu olduğumdan değil,inanın tarafsızca gözlem yapıyorum yaylar hakkında ve istisnası olsada bana güven veren bir burç..hatta çok seviyorum yayları..

Size kişisel bir örnek vereyim.Kişisel yazılarmı sevmeyen okumasın!..eşimin yeğeni bir yay.5yaşında.ama kendi kızım gibi seviyorum.o kadar kocaman kalpli,o kadar şirin,o kadar iyi niyetliki herkese gülümsüyor,herkese sevgiyle bakıyor,insan seçmiyor..tüm ailenin sevgilisi(ama pluton1.evde,yani akrep aynı zamanda)Diyeceksiniz ki bütün çocuklar öyledir..bence değil..insan yedisinde neyse yetmişinde odur.. ailede en çok beni seviyor..neredeyse bu çocuğu,kalbimde taşıyacakmışçasına etkiliyor beni..telefon ettiklerinde annesine yengemle konuşacam diye rahat vermiyormuş.memleketlerine dönerken hep benim adımı söyleyip duruyormuş..yengemi çok özledim diyormuş..bende O'nu çook özledim..

sonra bu konu da yine yazarım belki.nede olsa EffEndY bu forumu hatırım için açtı..

Çok teşekkür ederim EffEndY,merak etme hep böyle kişisel yazmam..araya bazen serpiştiriyorum işte.ama bu küçük kız yaylar hakkındaki duygularımı çok iyi tanımlıyor..bilmiyorum 1.evdeki plutoda etkili belki.ama yay tarafını da inkar edemeyiz..

TheGirlofSuN

Okunmamış mesaj gönderen TheGirlofSuN » Prş 15 Mar, 16:50

çok güzel bir yazı. bilincin mekanizmalarını ne kadar tanırsak saf bilince o denli yaklaşırız.

TheGirlofSuN

Okunmamış mesaj gönderen TheGirlofSuN » Sal 25 Eyl, 22:47

Yay anlamanın peşindedir.

Bu yüzden de bir şeye inanır ve inandığı sisteme göre değerler belirler. Bu değerler Yayın kendisine özgüven duyması için gerekli erdem duygusunu da sağlayacaktır. Yay neyi erdem olarak belirlemişse onu gerçekleştirir, böylece inancıyla uyum içinde olmanın özgüvenine sahip olur. Bu özgüven Yayın olmazsa olmazıdır.

duygu burcum yay beni çok güzel ifade etmiş..

Kullanıcı avatarı
lotus2
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen lotus2 » Prş 27 Eyl, 13:40

TheGirlofSuN yazdı:
Yay anlamanın peşindedir.

Al benden de o kadar..bu beni de çok iyi tarif ediyor..zaten EffEndY bunu benim şaka kutuma da attı..

duygu burcum yay beni çok güzel ifade etmiş..
"ALEM HEPİMİZE YETER, BİR LOTUS MU FAZLA GELDİ?.."

VE YİNE DİYORUM: "İLLAKİ İNSAN OLMAK"..

“Yay Burcu (Sagittarius) 23 Kasım - 21 Aralık” sayfasına dön