Venüs Pluto Karşıtlığı

Venüs Pluto Karşıtlığı

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 2087
Yaş: 25
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Venüs Pluto Karşıtlığı

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 28 Haz, 18:06

Resim

Venüs Pluto Karşıtlığı

24 Haziranda Yengeç burcundaki Venüs ve Oğlak burcundaki Pluto gerilimli bir karşıt açı yaptılar. Açının aktif olacağı birkaç gün boyunca sevgiyi alıp verme konusunda güç savaşları yaşanabilir, sahiplenicilik ve kıskançlık duyguları artabilir, “ya hep ya hiç” yaklaşımıyla hareket edilebilir, kin ve intikam duyguları yoğunlaşabilir. İlişkiler manipülatif tarzda kurulabilir. Acımasızlık, açgözlülük, doyumsuzluk ve şehvete düşkünlük temaları öne çıkabilir. Ayrıca taciz haberleri, gizli ilişkiler, sapık eğilimler ve sadizm gündeme gelebilir.

Venüs Yengeç’teyken kendimizi güvende hissetmek ve şefkat görmek isteriz. Gölge yönüyle aşırı duyarlı olabiliriz. Bağımlı ilişkiler geliştirebiliriz. Kapris yapabilir, bir bebek gibi ilgi talep edebilir veya maddi açıdan bakılmayı isteyebiliriz. Güçlü duygusal bağlarımız ve ilişkilerimiz olmasını önemseriz.

Oğlak Burcundaki Pluto

Oğlak burcundaki Pluto ise kendini gerçekleştirme, kendi hayatının otoritesi olma, iş hayatında ve sosyal statü alanında dersler ve dönüşüm konularıyla ilgilidir. Kontrolcüdür, karşısındakini tahakküm altına almak ister. Oğlak burcu da imtiyaz, statü ve mükemmellik güdülerini sembolize eder. Zirveye çıkmak, kontrolü ele geçirmek ve saygı görmek en önemli öncelikleridir.

Venüs Pluto karşıt açısı kesinleşirken Oğlak’ta bir Dolunay gerçekleşiyor. Hem Güneş’in hem de Venüs’ün bulunduğu Yengeç burcunun yöneticisi Ay zararda. Venüs’le arzuladığımız sevme-sevilme, uyumlu, ahenkli olma, bağlanma, iştah ve tatminkâr paylaşımlarla beslenmek gibi isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız ne kadar karşılanıyor ne kadar eksik kalıyor ortaya çıkıyor. Elbette Ay’ın Oğlak’taki pozisyonu beklediğimiz duygusal tatmin için pek de uygun değil.

Venüs Pluto Karşıt Açısı

Venüs’ün Pluto’yla karşıt açısı da duygusal ilişkilerin zorlayıcı, yoğun ve biraz da insani olmayan bir hal alacağına işaret ediyor. Kimi zaman bu hal, cazibe, karizma, çekicilik; aşk, cinsel veya ilişki modellerimizdeki her türlü tabuyu yıkma isteği doğuracak bir düzeyde olabilir. Buna karşılık her türlü kısıtlama ve tabu yıkılsa bile nadiren duygusal açıdan doymuş hissedebiliriz.

Arroyo’ya göre
Bu enerji etkileşiminin anahtarı kişinin duygusal beslenmeye karşı doyumsuz derecede açgözlü olmasıdır; sanki kişi çok boş olduğu için bir türlü dolamayan içsel bir sevgi deposunu doldurmaya çalışıyor gibidir. Tatmin duygusuna ulaşma zorluğunun bir kısmı kişinin sevgiye nasıl yaklaşacağını bilmemesinden kaynaklanır; kendinden de bir şeyler vermeyi öğrenmek yerine ihtiyaçlarını karşı taraftan hep daha fazla alır ve daha fazla tüketir. Bu durum da bizi Pluto-Venüs ilişkisinin temel anlamına getirmektedir: kişinin sevgi ve ilişkilere yaklaşımını bütünüyle dönüştürme potansiyeli.

Bu dönüşüm sürecinde eskiye ait değerler yok edilir ve değişimi engelleyen ilişkiler ya kesilir ya da ilişkinin kendisi daha geçerli bir seviyeye ulaşacak şekilde değişime uğrar. İçsel simyasal değişim bir kişisel gerçek haline geldikçe “zevk” ve “mutluluk” anlayışı -duygusal işkence ateşleri sayesinde- rafine hale gelir.


Venüs Pluto Karşıt Açısında Dönüşüm ve Arınma

Böyle bir dönüşüm ve arınma elbette ideal olandır, ama bu ideale ulaşıncaya kadar neler deneyimlenir?

Özellikle ilişkilerimizle ve iştahımızla ilgili olarak denge tutturmak, uyum yakalamak, ahengi tesis etmek, kendi duygularımızı kabullenmek, duygularımızı ifade etmek, duygusal olarak bağlanmak, karşımızdakini sevgimizle beslemek, kendi arzularımızı ve duygusal ihtiyaçlarımızı da doyurmak ile karşımızdakine göre daha üst statüde bulunmak, ilişkinin ve olayların kontrolünü elinde tutmak, karşımızdakini manipüle etmek, boyun eğdirmek, zorla sahip olmak, taciz etmek, saplantılı isteklerimizi elde etmek üzere karşımızdakini mecbur bırakmak gibi ihtiraslarımız arasında içsel çatışmalar yaşayabiliriz. Veya Oğlak temalarından olan kimseye güvenmemek, duygusal yakınlaşmayı tehlikeli görmek, aşırı temkinlilik, soğukluk, katılık ve etrafımıza duvar örmek suretiyle ilişkide mesafe koymak ya da ilişkiyi sonlandırmak söz konusu olabilir. İlişkide yenilen taraf olmak, partner karşısında aciz düşmek yani bir nevi egosal ölüm korkusuyla aşkı/ilişkiyi öldürebiliriz.

Diğer taraftan açının etkin olduğu birkaç günlük zaman diliminde ya karşımıza çıkan veya var olan partnerimiz de bizimle bir güç savaşına girebilir, kontrolcü, baskıcı, manipülatif, çıkarcı, dominant olmaya çalışan veya tehditkâr bir şekilde davranabilir. Neticede kendimizi yalnız, sevilmemiş, kullanılmış, ihmal edilmiş, tahakküm edilmiş veya duygusal açıdan tükenmiş hissedebiliriz. Ama işte tam bu ümitsizlik zamanlarında derin, doyurucu bir sevgi ihtiyacımızı gerçekten anlayabilmek için içsel kaynaklarımızın derinliklerine uzanmaya başlayabiliriz. Korkularımızla, sevme kapasitemizi zedelemiş travmalarımızla yüzleşebilirsek ve partnerimize duygusal yaralarımızı, güçsüzlüklerimizi gösterme cesaretini gösterebilirsek ihtiyaç duyduğumuz doyuma ulaşabiliriz.

Ayrıca Venüs’ün temsil ettiği uyum, ahenk, zevk ve iştah gibi duyularımıza hitabeden diğer alanlarda da yıkıcı krizlerle karşı karşıya kalabiliriz. Bazen de bir dönüşümün kaçınılmaz olduğunu haber veren güçlü baskıyı finansal açıdan deneyimleyebiliriz. Bütünün ve hepimizin en yüksek hayrına farkındalığımızı yükselterek şifalanabilmemizi dilerim.


Astroloji Dergisi / Yazan: Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler
Astroloji, Karma & Dönüşüm, Stephen Arroyo


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön