Güneş Venüs Kavuşumu

Güneş Venüs kavuşumu ve etkileri, güneş venüs kavuşumu bizi nasıl etkiler? cazimi konum, venüs cazimi konumu

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1944
Yaş: 25
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneş Venüs Kavuşumu

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cum 26 Mar, 15:56

Resim

Güneş Venüs Kavuşumu

Bugün (26 Mart) Güneş ve Venüs, Koç burcunda kavuşuyorlar. Venüs sevgi prensibidir. Zevk aldığımız, sevdiğimiz şeyleri gösterir.

[+] Sevgiyi nasıl alıp verdiğimiz,
[+] kendimizle ve dünyayla nasıl ilişki kurduğumuz,
[+] barışı ve huzuru nasıl sağladığımız,
[+] nasıl eğlendiğimiz ve neşelendiğimiz,
[+] dengemiz ve uyumumuz Venüs ile görülür.

Aynı zamanda nelere değer verdiğimizi temsil eder.

Bu yıl 20 Mart’ta gerçekleşen İlkbahar ekinoksunun ertesi günü, 21 Mart’ta Koç burcuna geçiş yapan Venüs, bu burçta bulunduğunda öz değerimiz ve öz sevgimiz önem kazanır. Venüs Koç burcundayken ilişki kurma biçimimiz direkt ve hızlı, sevgiyi ifade edişimiz ben-merkezcidir.

İlişkilerde daha bağımsız, daha cesur, rekabetçi ve gözü kara davranmaya meyilli oluruz. Her zaman paylaşıma açık olmayız ve iş birliği yapmaktan uzak durabiliriz. Mars’ın yönetimindeki Koç burcunda, Venüs zararda olduğu için, az önce saydığımız tutumlar ilişkilerimizin zarar görmesine yol açabilir.

Güneş’in astrolojik sembolizmi kimliğimiz, yaşam enerjimiz ve bilincimizle ilişkilidir. Temel fonksiyonu ne istediğimiz, bizim için neyin önemli olduğunu ifade etmektir. Güneş, Koç burcunda yüceldiği konumdadır.

Venüs Güneş Kavuşumları

Güneş’in Venüs’le kavuşumunun kesinleştiği bugün, kendimizle nasıl bir ilişki kurduğumuz, kendi kendimizi nasıl kabul ettiğimiz, kendimize ne kadar değer verdiğimiz konularında farkındalık geliştirebiliriz. Ayrıca kendimizde sevdiğimiz özellikler, kişisel kabul ve ihtiyaçlarımızı tespit etmek, kendimizi sevmek ve ilişkilerimizdeki beklentilerimizi saptamak için de uygun bir dönemdeyiz.

Güneş ve Venüs’ün kavuşum döngüsü, tıpkı bir bebeğin doğum için hazırlanmasını çağrıştıran bir zaman diliminde, yaklaşık dokuz buçuk ayda bir gerçekleşir. Venüs’ün Güneş’le alt kavuşumları ise 18 ayda bir meydana gelir. Aslında bu kavuşum zamanları, Venüs’ün daha uzun süren -8yıl- sinodik döngüsünün küçük birer parçasıdır.

Güneş ve Venüs’ün kavuşmak üzere yolları her kesiştiğinde, Venüs’ün Sabah Yıldızı veya Akşam Yıldızı olarak adlandırıldığı ve farklı özellikler sergilediği süreçleri arasında bir devridaim olur. Bu dönüşüm de genellikle yaşamımızın Venüs tarafından simgelenen, estetik görünüş, öz değer, ilişkiler, sevgi, ahenk, uyum, sanat, denge ve finans gibi alanlarında değişim yaratır. Venüs aşk gezegeni klişesiyle meşhur olmuş olsa da esasen astrolojide değer normu ve değer verdiğimizi her şey için en geçerli göstergedir.

Venüs Sabah Yıldızı ve Akşam Yıldızı Konumları

Mart 2017’de oluşan Koç burcundaki son kavuşumda Sabah Yıldızı olan Venüs, bu sefer Akşam Yıldızı devrine geçiş yapıyor. Mart 2025'te Koç burcunda meydana gelecek kavuşumda ise yine Sabah Yıldızı olacak. Böylelikle Mart 2017'de Koç burcunda başlayan döngü, Mart 2025'te tamamlanacak. Bugün kesinleşen kavuşum ise bu kavuşumun tam orta noktasında gerçekleşiyor.

Sabah Yıldızı devrini başlatan kavuşumlar, Venüs geri hareket ederken ve Dünya ile Güneş arasında kaldığı alt kavuşumlardır. Bu yıl olduğu gibi, Venüs, ileri doğru hareket ederken kesinleşen kavuşumlar ise, Akşam Yıldızı dönemine geçiş yaptığı kavuşumlardır.

Bugün meydana gelen kavuşumun bir diğer özelliği de Venüs’ün cazimi veya “Güneş'in kalbinde” bulunacak olmasıdır. “Cazimi” bir gezegenin, Güneş'le 17 ark dakikası içinde sıkı kavuşum halinde bulunması hadisesidir.

Isı ve ışık kaynağı olarak doğayı canlandırmasına tezat bir şekilde Güneş, güçlü ışınlarıyla kendisine yaklaşan bir gezegeni adeta “yakar” ve astrolojik bakımdan oldukça güçsüz bir hale getirir. Fakat Güneş’in merkeziyle 17 dakika yakınlıkla başlayan ve tam kavuşumla tamamlanan bu durum gezegenin enerjisinin tümüyle arınmasını ve adeta şarj olmasını sağlar.

Gezegen Güneş ışınlarıyla güçlendirildiği için bu göksel konumun gezegene büyük bir güç kazandırdığı söylenir. Ülkemizde sadece Merkür ve Venüs’ün cazimi olabileceğini söyleyen bir kısım astrolog olsa da merkezi Güneş'in merkezinin kavisine 17 dakika uzaklıkta olan herhangi bir gezegen “cazimi” olarak kabul edilir.

Kadim astrologlar bu durumu “hasta bir adamın sağlığına kavuşması” olarak tarif eder. William Lilly, cazimi bir gezegen hakkında “harika güçlü” olacağını söyler. Ve gezegenin temsil ettiği konularda herhangi bir şeyin gerçekten başarılı olmasını isteyenlerin bu zamanı kullanmasını tavsiye eder.

Özellikle Venüs’ün cazimi konumu iyi talih için şanslı bir zaman kabul edilir. Elbette bulunduğu burçtaki asaletin uygun olup olmadığı da değerlendirilmelidir. Bütünün ve tüm insanlığın en yüksek hayrına vesile olmasını dilerim.


Astroloji Dergisi - Yazan: Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astoloji Dergisi, Venüs Geçişi, Ayşem Aksoy
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler
Astroloji, Karma& Dönüşüm, Stephen Arroyo


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön