Mezoterapi Saç Dökülmesinde Ne Kadar Etkili?

mezoterapi saç, saç mezoterapi, Mezoterapi Saç Dökülmesinde Ne Kadar Etkili? mezoterapi ne işe yarar, mezoterapi faydaları

Sağlık ve sağlıkla ilgili konular
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 2305
Yaş: 28
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03

Mezoterapi Saç Dökülmesinde Ne Kadar Etkili?

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Sal 24 Oca, 17:51

Resim

Mezoterapi Saç Dökülmesinde Ne Kadar Etkili?

Mezoterapi saç dökülmelerinde son zamanlarda sıklıkla uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Peki gerçekten mezoterapi saç dökülmesinde etkili mi? Mezoterapi saç dökülmelerini ne kadar önlemekte ve yeni saç çıkmasını sağlayabilir mi?

Mezoterapi saç dökülmelerine karşı hem erkeklerde hem de kadınlarda etkili sonuçlar vaat ediyor. Özellikle,

• Hormonal bozulmalara bağlı saç dökülmeleri
• Vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı saç dökülmeleri
• Hastalıklar ve uzun süreli ilaç kullanımına bağlı saç dökülmeleri
• Çevresel etkilerle ortaya çıkan dökülmeler
• Stres, kaygı ve depresyona bağlı dökülmelerinin

Mezoterapi ile saç dökülmelerinin önlenebildiği ve saç kökleri beslendiği için yeni saçların çıkması sağlandığı iddia ediliyor.

Mezoterapi Saç Dökülmesi Etkinliği ve Bilimsel Veriler

Mezoterapinin saç dökülmesine karşı etkili olduğuna kuşku ile bakanlarda var. Yapılan bazı araştırmalar mezoterapinin saç dökülmesine karşı yeterli seviyede etkili olmadığını iddia ediyor. Dayanakları ise bu alanda yeterli bilimsel verinin olmayışını gösteriyorlar. (kaynak) 2010 yılında yapılan bu araştırma henüz yeterli bilimsel veri olmadığını ve dikkatli uygulanması gereken bir yöntem olduğunu iddia ediyor.

Farklı bir açıdan bakacak olursak yayınlanan bilimsel verilerin tarihi günümüze yaklaştıkça mezoterapinin saç dökülmesine faydalı olduğunu iddia eden yayınlarda da artış görülüyor. Örnek kaynak bu kaynakta şu ifadeler yer alıyor.

Mezoterapi Saç Dökülmesinde Etkili

“Minimal invaziv bir işlem olan mezoterapi, kozmetik alanında yarım asırdır kullanılmakta ve yağ yakımı, yüz gençleştirme ve saçların yeniden çıkmasında olumlu sonuçlar almaktadır. Şimdiye kadar, pek çok insanı rahatsız eden ve daha etkili tedavi aramak için milyarlarca dolara mal olan saç dökülmesinde (PHL) heyecan verici bir ilerleme kaydetti. Bu çalışmanın amacı, PHL tedavisinde mezoterapinin etkinliğini özetlemektir.

Yöntemler: Ocak 2021'e kadar Cochrane Central Register of Controlled Trials (CENTRAL), PubMed, EMBASE ve Web of Science tarandı. Tüm literatür belirlenen kriterlere göre değerlendirildi.

Bulgular: Taranan veri tabanlarından 336 çalışma elde edildi ve seçim sürecinden sonra 12 çalışma dahil edildi. 6 randomize kontrol çalışmasına, 2 randomize olmayan kontrollü çalışmaya ve 3 gözlem çalışmasına toplam 253 erkek ve 274 kadın katılmıştır. Mezoterapi tüm çalışmalarda bir dereceye kadar olumlu etki gösterdi ve önemli bir yan etki görülmedi.”

Ancak bu araştırmanın sonunda çalışmaların henüz yetersiz olduğu ve daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiği vurgulanmış.

2019 yılında bir araştırmada ise ilginç sonuçlar elde edilmiş. Araştırmaya katılarından bir kısmında saç yeni saç çıkmasında orta seviyede düzelmeler gözlemlenmiş. (kaynak)

Sonuç

Mezoterapi saç dökülmelerine ve yeni saç çıkmasına etki ediyor ancak herkeste aynı sonuçlar alınamamış. Bunun nedeni genetik faktörler ve metabolizma farklılıkları olabilir. Yeni araştırmalar yapıldıkça daha ayrıntılı sonuçlar elde edileceğini söyleyebiliriz. Ancak bu zamana kadar yapılan araştırmalar mezoterapi yöntemlerinin saç dökülmelerinin durdurulmasında ve yeni saç çıkmasında etkili olduğunu göstermekte.

Saç mezoterapisi özellikle saç ekimi sonrası şok dökülmelerin önlenmesinde de oldukça etkili. Saçların sağlıklı olması için sağlıklı beslenmek ve diyet yapmak ta son derece önemli.


Verilen bilgiler tanı, teşhis ve tedavi amacı taşımaz. İçerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedaviye yönelik hiçbir işlemi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Sağlık” sayfasına dön