DENİZLİ hk.

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
Elan_Vital
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

DENİZLİ hk.

Okunmamış mesaj gönderen Elan_Vital » Sal 20 Kas, 20:52

Resim

Denizli

Denizli şehri, ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Bu şehir M.O.( 261 - 245 ) yılları arasında, Suriye Kralı II. Antiyokustheos tarafından kurulmuş ve karısının adına izafeten LAODICIA denilmiştir. Türkler Denizli havalisini zaptettikten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine naklettirmişlerdir.
Denizli adına, tarihi kaynaklarda başka başka isimler olarak rastlamaktayız. Selçuklu kayıtları ve Denizli mahkemesi serciye sicilleri (Ladik) ismini vermektedir. Ibni Batuta''nin seyahatnamesi (Tunguzlu) denilmektedir. Mesalikullebsar''da da (Tunguzlu) olarak kaydedilmiştir.

Timurlenk''in zafer namesini yazan, Ser afettin Zemdi (Tenguzlug) ve (Tonguzlug) gibi iki isimden bahsetmektedir. Tensiz kelimesi eski Türkçe''de Deniz demektir. Tunguzlu ise bugünkü imlasıyla Denizli demektir. Netice olarak Denizli adi, Tunguzlu ve Tunguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan agiza, Denizli kelimesi haline gelmesinden bugünkü seklini almıştır.

Denizli ilinin ilçeleri; Acıpayam, Akköy, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas olmak üzere 18 tanedir.

Nüfus: 850.029 (2000)

İl Trafik No: 20

Sarsılmaz Benim Derinliğim: ama yüzen bilmeceler ve gülüşlerle parıldar...

Kullanıcı avatarı
turna
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen turna » Sal 20 Kas, 21:17

Tunguzlu.. Domuzlu.. Ve Denizli.. iddaya göre bu şehir beddualı ve ahlı bir şehiirdir.. Edilen beddua yerlisi olmasın gelende doymasın.. Ve ne gariptirki denizlide buranın yerlisini bulmak samanlıkta iyne aramaya benzer.. Ama dıştan gelenleri sayarsan hep doyumsuz ve para canlıları insanlardır.. Zannedersem beddua eden o kadar içten etmişki yerlisi olmamış gelende doymamış.
''Her Sözümüz Dudaklarda Bir Gülüş Oldu, Dönme İhtimali Yok Artık... O GÜLÜŞLER DÜŞ OLDU''

Kullanıcı avatarı
kahve
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen kahve » Sal 20 Kas, 21:22

:x :x :x turna senin yazdigini turizm rehberine eklemeli.
Suclar insanlarin yüzünde görünseydi aynalar satilmazdi
P.Ustinov

Kullanıcı avatarı
heaven
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen heaven » Çrş 21 Kas, 01:36

dediğin doğru galiba dostum... arkadaşım vardı denizlide, aslen burdurlu, denizlide iyi iş yapıyodu en son fabrika devralmıştı ondan sonra haber alamadım... hala doymamıştır herhalde kulakları çın çın çınlasın.... :D
Ben gelmedim davi için,
Benim işim sevi için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmaya geldim...

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön