1 YILDA 400.000 SATAN KİTABIN MESAJI.

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.

Kitap okurmusunuz?

En fazla 1 seçenek seçebilirsiniz

Sonuçları Görüntüle

Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

1 YILDA 400.000 SATAN KİTABIN MESAJI.

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Cmt 02 Ara, 17:07

HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR.
Mümin Sekman

Her Şey Seninle Başlar, bir sosyal başarı kitabıdır. Kitabın içinde yerel ve evrensel örneklerle, başarısızlığın nasıl öğrenildiği ve başarılı olmanın nasıl öğrenilebileceği anlatılıyor. Kitabın temelindeki soru şu: Neden başarısızız, nasıl daha başarılı olabiliriz?

Her Şey Seninle Başlar, Türkiyede kendini geliştirme bilincini yaygınlaştırmayı ve kişisel gelişimin saygınlığını artırmayı amaçlıyordu. Bunda başarılı da oldu.

EN "BAŞARILI" BAŞARI KİTABI!

"Başarıyı öğreten kitap" olarak çıktığı yolda kitabın kendi başarı öyküsü de oluştu. 1 yılda 400.000 kişi tarafından tercih edilerek, "en başarılı başarı kitabı" oldu. Çünkü Türkiyede bugüne kadar hiçbir kişisel gelişim kitabı bu kadar satmadı. Her şey seninle başlar, sadece kişisel gelişim değil eğitim ve psikoloji kategorilerinde de en çok satmış kitap oldu. Kitabın satış temposunun aynı hızda devam ediyor olması, "long seller" olacağının bir işareti kabul ediliyor.

HEDEF 500 000. NEDEN?

Kitabın sosyal misyonu tam olarak gerçekleştirebilmesi için 500.000 rakamını geçmesi gerekiyor. Çünkü Türkiyede bir kitap, 500.000’i geçtiği anda, o alana kültürel bir kırılma noktası oluşturuyor. Örneğin Duygu Asena’nın "Kadının adı yok" kitabı 10 yılda 520 bin sattı.

Bu miktarda insanın alması demek, iki üç katının okuması, 10 katının etkilenmesi demektir. Türkiyede feminist hareketin "kırılma noktası" bu kitaptır. Aynı şekilde "Çılgın Türkler" de 500.000’i geçenlerden. Her şey seninle başlar, kişisel gelişim alanında bu kırılma noktasına en fazla yaklaşmış kitap durumunda.

YILGIN TÜRKLERİ ÇILGIN TÜRKLERE ÇEVİREN KİTAP!

Her Şey Seninle Başlar, “yılgın Türkleri çılgın Türklere çeviren kitap” diye tanımlanıyor. Başarı motivasyonunu kaybetmiş, yorgun ve yılgın Türkler için bir tür "enerji içeceği!"

Kitap sadece bireysel motivasyon yaratmakla kalmayıp, Türkiye’de pozitif başarı kültürünü savunanların, arabesk başarı kültürüne karşı çıkanların da sesi oldu.

Çevresindeki insanları olumlu yönde değiştirmek isteyenlerin anlatmak istediklerini en iyi şekilde özetlemesi nedeniyle, çok sayıda insan kendi okumasıyla kalmadı, bir çok tanıdığına hediye etti.

KİTABIN ARKA KAPAK YAZISI

Çaresizlik öğrenilmiştir.
Başarılı olmak da öğrenilebilir.
Sende sandığından fazlası var!
Gelebileceğin en iyi yerde değilsin.
Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır.
Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur.
Rüzgarı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!
Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık.
Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var.
Her şey seninle başlar!
Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.
Hayatta ya tozu dumana katarsın,
Ya da tozu dumanı yutarsın.
Seçim senin!

MÜMİN SEKMAN KİMDİR?

Kitabın yazarı Mümin Sekman "başarılı olmak öğrenilebilir" diyor.
Her Şey Seninle Başlar, Sekman’ın 7. kitabı. Türkiye’de “kişisel gelişim uzmanı” titrini tanımlayan ve kullanan ilk kişi olan Sekman, kişisel gelişim bilinci ve profesyonel başarı kültürünü yaygınlaştırmayı sosyal misyon olarak benimsemektedir.

Kişisel gelişim alanındaki çalışmalarını 10 yıldır kapsamlı ve kesintisiz bir şekilde sürdüren Sekman, bir dönem Çocuklar Duymasın dizisinin senaryo danışmanlığını da yapmıştır. İlk kitabı "ya bir yol bul ya bir yol aç, ya da yoldan çekil’i 21 yaşında yazan Mümin Sekman’ın 7 kitabını bugüne kadar 550.000 adet sattı.

Mümin Sekman Her Şey Seninle Başlar’dan 5000 adet kitabı Turkcell’in okuttuğu Kardelenler’e armağan etti. Kitap 2006 yılbaşında öğrencilere hediye olarak Turkcell tarafından gönderildi. Ayrıca Toplum Gönüllüleri Vakfı üyesi gençlere ve Deniz Feneri Derneğine 1000 kitap armağan eti.

KİTABIN ÇIKIŞ NOKTASI NEYDİ?

Yazar Mümin Sekman kitabın çıkış noktasını şöyle özetliyor:

“Bu kitap üniversite öğrencisiyken kurduğum bir hayalden doğdu. Başarılı olmak ile ilgili temel bilgileri, olabildiğince çok sayıda başarılı olmak isteyen insana iletmeyi hayal ediyordum.

Bana Konfüçyüs’ün bir sözü ilham verdi. "Bir insana gerçekten yardım etmek istiyorsanız ona balık vermek yerine balık tutmayı öğretin. Balık vererek bir öğün, balık tutmayı öğreterek bir ömür karnını doyurabilirsiniz."

Bu kitap balık tutmayı öğretiyor. Okul hayatında ve hayat okulunda başarıyı öğretiyor. Etiketine bakılmadan alınabilsin diye, 2.5 milyon liralık fiyat koyduk. Kitabın fiyatı, kitabın çıkış noktasındaki iyi niyeti ve ticari düşünmeme tercihini göstermektedir.

Başarılı insanların inceleyip, nasıl başardıklarını analiz edip, başarılı olmak isteyenlere anlatıyorum. Bir tür entellektüel Robin Hoodluk yapıyorum. Bu tür kitaplar, başarı bilgisine ulaşmada fırsat eşitliği sağlıyor. Bütün amacım Türkiyede metrekareye düşen başarılı insan sayısını artırmak.”

KİTABIN İLK BASKISI 100.000 ADET YAPILDI!

Her Şey Seninle Başlar”ın birinci baskısı 100.000 adet yapıldı. Bu sayıda baskı Alfa yayınevinde daha önce Hıncal Uluç ve Perihan Mağden’in kitaplarına yapılmıştı. 100.000 basılan kitap 7 ayda 350 000 rakamına ulaştı.

HERKES ULAŞABİLSİN DİYE İKİ FARKLI FİYATTAN SATLIYOR!

Kitabın karton kapaklı normal versiyonunu "fiyat etikentine bakılmadan alınabilsin diye" 2.5 YTL ye satılıyor. Amaç, herkesin birinci kalite başarı bilgisine, ekonomik engellere takılmadan ulaşmasını sağlamaktı. Kitabın ciltli özel bir baskısı da yapıldı. Ciltli versiyon 7.5 YTL ye satılıyor.

ÖNÜNDEKİ BİR ENGELİ AŞAMAMAKTAN DOLAYI ÖZGÜVENİ "SERVİS DIŞI" OLMUŞ BİR GENCE VERİLECEK EN İYİ HEDİYE!

Kitabın içindeki mesajın etkisiyle özgüvenini ve bir daha deneme cesaretini kaybetmiş insanlar üzerinde mutlak bir etkisinin olduğu görülmektedir. Özellikle daha önce üniversite sınavına girmiş ama kaybetmiş öğrencilerde ve iş aramaktan yılmış gençler üzerinde “yeniden harekete geçirici” etkisinin olduğu görülmektedir.

Kitap “bir engel insanı ne kadar engelleyebilir ki” merkezinde yazıldığı için, çok sayıda bedensel engelli derneği/vakfı kitabı üyelerine tavsiye etti. Okurlar tarafından özgüvenin zayıladığı anlarda okuduğunda yaşam enerjisini ve mücadele azmini yükselten bir kitap olarak tanımlandı.

ÇOK SAYIDA ŞİRKET ÇALIŞANLARINA KİTABI ARMAĞAN ETTİ!

"Kurumsal gelişimin temeli kişisel gelişimdir" diyen çok sayıda şirket, çalışanlarına kitabı hediye etti. Özellikle satış departmanında çalışanlarda kitabın çok güçlü etki yaptığı görüldü. Çok sayıda insan kaynakları uzmanı ve işadamı, kritik görevlerdeki yüksek performanslı çalışanlarının bu kitabı okumasını sağladı.

Çalışanlarının bireysel motivasyonunun kurumsal motivasyonu artırdığını gören, çalışanlarının başarı hırsını artırmak isteyen Denizbank, Remax, Ekinciler Holding, BİFA, TAİ, English Time, Sanovel ilaç gibi çok sayıda kurum çalışanlarına kitabı hediye etti.

BAZI "BİLGİSEVER" İŞADAMLARI KİTAPTAN TOPLU HALDE ALIP YAŞADIKLARI ŞEHİRDEKİ GENÇLERE ÜCRETSİZ DAĞITTI!

Şehrinde kişisel gelişim kültürünü yaygınlaştırmak ve sosyal sorumluluk kapsamında kişisel gelişim bilincini yaygınlaştırmak isteyenler, bu kitabı illerindeki okullarda armağan etti.

Özellikle Anadolu’da kitabı beğenip, kitaptan toplu halde alıp (ki bu insanlara %40’a varan indirim yapılıyor) yaşadığı şehirdeki zeki ama yoksul gençlere armağan eden, yaşadığı şehirdeki gençlerin gelişiminden kendini sorumlu gören çok sayıda "entelektüel-hayırsever işadamı" da çıktı.

Örneğin Karaman’da Bifa bisküvilerinin sahibi ve yöneticileri tam 30.000 kitabı şehirlerinin merkezindeki ve ilçelerdeki lise ve üniversiteli gençlere dağıttılar.

Bu arada Karaman’ın merkez nüfusu 100.000 kişi olduğu için, kişi başına en fazla "her şey seninle başlar" okumuş il Karaman oldu! Kitabın tüm Türkiye satışının %65’e yakını İstanbulda satıldı.

KAPAĞI ÜNLÜ GRAFİKER EMRAH YÜCEL YAPTI!

Kitabın kapak tasarımını Kill Bill, Frida gibi Oscar adayı filmlere yaptığı afişlerle adını duyuran Amerikan “Key-Art” ödülü sahibi Emrah Yücel yaptı. Emrah Yücel Türkiye’de, Vizontele Tuba ve GORA gibi filmlerin afişini yapmıştı.

ÇOK SAYIDA TV DİZİSİNDE KULLANILDI!

Her şey seninle başlar çok sayıda TV dizisinde de kullanıldı. Hülya avşar ile Cihan Ünal’ın başrolünü paylaştıkları "Kadın isterse" dizisinin 27 şubat pazar günkü bölümünde "Her Şey Seninle Başlar" okundu, içindekiler uygulandı...

En Son Babalar Duyar dizisinin ise 22 şubat tarihli bölümünde "her şey seninle başlar" kullanıldı. Kitap Tamer Karadağlı ile Azra Akın’ın başrolünü paylaştığı Yağmur Zamanı’ adlı dizide Eşref Kolçak tarafından HŞSB okundu.

BU ŞEHİRDE SENİN DAHA BAŞARILI OLABİLECEĞİNE İNANAN BİRİ VAR!

Kitabı okuyanlar arasında ilginç bir sosyal sorumluluk çalışması var. Kitabı okuyanlar, eğer çok memnun kalmışlarsa, bir tane daha alıp, ilk sayfasına “bu şehirde senin daha başarılı olabileceğine inanan biri var!” yazıp, hak ettiği yere gelememiş birinin bulabileceği bir yere bırakıyorlar. Kitabı bulan bırakanın kim olduğunu bilmiyor ama kendisine inanan biri olduğunu biliyor.

ŞİMDİ DE İNGİLİZCEYE ÇEVRİLİYOR!

Bu arada "her şey seninle başlar" İngilizceye de çevriliyor. Mümin Sekman Tempo dergisine verdiği bir röportajda "Bu Türkiyenin ilk akıl ihracatı olacak" dedi.

KİTABIN CD’SİNİ TAMER KARADAĞLI SESLENDİRECEK!

Bu arada kitabın CD’si de çıkıyor. Kitabın içinden özetlenen bir metin Aktör Tamerkaradağlı tarafından CD’ye okunacak. Böylece insanlar arabalarında giderken, kitabın en önemli yerlerinin özetini dinleme imkanı bulacaklar. Ayrıca bu CD’lerden görme özürlüler kütüphanesine bağışlanacak.

KİTAPTAKİ ATATÜRKÜN BAŞARI ÖYKÜSÜ İNTERNETTE EN ÇOK İLETİLEN METİNLERDEN BİRİ OLDU.

Kitapta yer alan ve Atatürk’ün başarı öyküsünü daha önce hiç yapılmamış bir şekilde ele alan “Çaresizsen çare sensin” başlıklı öykü, internette en çok iletilen metinlerden biri oldu. Bu metinde Atatürk’ün, hangi engellerden aştıktan sonra sonuç alabildiği, başarısızlık için çok haklı mazeretleri varken nasıl da başarılı olabildiği anlatılıyor.

Bu öyküyü okumak için:
http://www.muminsekman.com/makale.asp?M=1&id=20

ÇOK SAYIDA KİŞİ MSN VE BLOG’LARINDA KİTAPTAN SLOGANLAR KULLANIYOR!

Kitabın adı çok sayıda insanın MSN’de kullandığı slogan oldu. Kitabın arka kapağındaki “hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!” sloganına çok sayıda MSN ve Blog (internet günlüğü) sitesinde yer verildi.

SATIŞ İŞİYLE UĞRAŞANLARIN “ŞARJ” KİTABI!

HŞSB, doğrudan pazarlama şirketlerinin başucu kitabı oldu. Her denemede istediği sonucu alamasa da sürekli yeni seçenekleri zorlamayı gerektiren satış-pazarlama gibi mesleklerde çalışanların çok sevdiği, yararlandığı, “şarj edici” buldukları bir kitap oldu.

Türkiye’de doğrudan pazarlama alanında çalışan en büyük şirketler olan Amway, Oriflame, Herbalife çalışanlarına hem kitabı dağıttı hem de özel seminer aldırdı.

KİTAPTAN BİR ANEKDOT

Kitapta yer verilen "Öğrenilmiş çaresizlik" psikolojisi nedir?

Bir köpekbalığı aç halde akvaryuma konur. Akvaryum cam bölmeyle ikiye ayrılır. Akvaryumun içine bir küçük balık bırakılır. Köpek balığı küçük balığı yemek için hemen harekete geçer ama kafasını ne olduğunu anlamadığı bir şeye (cam) çarpar, şaşırır.

Sonrasında defalarca dener ama her defasında kafasını cama çarpar. Bir süre sonra küçük balığı yemek için hiçbir şey yapmaz. Onu yemeyi "başaramayacağını" öğrenmiştir.

Bu sırada aradaki cam bölme kaldırılır. Büyük balık küçük balığı gene de yemez. Çünkü çaresizliği öğrenmiştir. Ne yaparsa yapsın onu yiyemeyeceğine inanmıştır. Deneye yanıla, bir daha denememeyi öğrenmiştir. Bu duruma öğrenilmiş çaresizlik psikolojisi denmektedir.

HINCAL ULUÇ’UN KÖŞESİNDE TERCİH BELLİ: "BEN BİZİMKİNİ SEÇTİM!"

Her Şey Seninle Başlar’ın en fazla kıyaslandığı kitap Robin Sharma’nın "Ferrarisini Satan Bilge" kitabı oldu. Çok satanlar listelerinde iki kitap yarıştı. İki kitabı karşılaştıran ilk yazı sabah gazetsinde Hıncal’ın yeri’nde yayınlandı. Metin aşağıda:

"Her Şey Seninle Başlar!."Mümin Sekman’ın kaleminden çıkmış!. Kapağında bir başka söz daha var: "Kişisel kurtuluş savaşınızı başlatın!"

Kişisel kurtuluş savaşına ihtiyacım olmamasına rağmen, Mümin Sekman’ın "anekdotlarla, öğütlerle, gerçek olaylarla, güzel sözlerle" dolu eserini, Robin S. Sharma’nın çok iddialı ve de sanırım çok propagandalı kitabından daha tutarlı ve okunur bulduğumu söylemeliyim!.

Sekman "Çaresizlik öğrenilmiştir. Başarılı olmak da öğrenilebilir. Sende sandığından fazlası var!. Gelebileceğin en iyi yerde değilsin. Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır. Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur. Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren. Seyirci koltuğundan sıkıldıysan sahneye çık. Zirvede her zaman bir kişiye yer var. Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın. Her şey seninle başlar" diyor!..

Ve noktayı koyuyor: "Hayatta ya tozu dumana katarsın, ya da tozu dumanı yutarsın. Seçim senin!." Ben ikisini de okudum ve "bizimkini seçtim!."

"HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR" ÇOK SATANLAR LİSTELERİNDE

Mümin Sekman’ın “Her Şey Seninle Başlar” kitabı çıktığı hafta 4 numaradan D&R’ın çok satanlar listesine de girdi. Çıktığı tarihten itibaren 16 hafta ilk 10 da kaldı. İdefixe.com un "Türkiyenin hangi ilinde hangi kitap çok okunuyor?" araştırmasında hem Diyarbakır’da hem de İzmir’de en çok okunan kitaplar arasında yer aldı.

1. Turgut Özakman/ Şu Çılgın Türkler /Bilgi
2. Melissa P./ Yusufçuk Gece Gelir/ Okuyan Us
3. Robin S. Sharma/ Ferrarisini Satan Bilge/ Goa

4. Mümin Sekman/ Her Şey Seninle Başlar/ Alfa

5. Ahmet Altan/ En Uzun Gece / Alkım
6. Paulo Coelho/ zahir / Can Yayınları
7. Ömer Lütfi Mete/ Derin Devlet/ Timaş
8. Doğan Cüceloğlu/ Mış Gibi Yaşamlar/ Remzi
9. Erol Mütercimler/ Bu Vatan Böyle Kurtuldu/ Alfa
10. İclal Aydın/ Gördüğüme Sevindim/ Epsilon

Kaynak: Çok satanlar sıralaması Hürriyet gazetesinin 25 kasım 2005 tarihinde, Cuma ekinde yayınlanan D&R mağazalarında 14-20 kasım döneminde en çok satan kitapları gösteren listesidir.

RADİKAL GAZETESİ CUMARTESİ EKİ ÇOK SATANLAR LİSTESİ (10/12/2005)

1 Tuna Kiremitçi A.Ş.K. Neyin Kısaltması?
2 Turgut Özakman Şu Çılgın Türkler
3 Mümin Sekman Her Şey Seninle Başlar
4 Robin S. Sharma Ferrari’sini Satan Bilge
5 Melissa P. Yusufçuk Gece Gelir

NET KİTABEVİ ÇOK SATANLAR LİSTESİ 12-18 ARALIK

1. A.Ş.K Neyin Kısaltması? - Tuna Kiremitçi
2. Her Şey Seninle Başlar - Mümin Sekman
3. Şu Çılgın Türkler -Turgut Özakman
4. Cumhuriyet i Çok Sevmiştim - Hasan Cemal
5. Ferrari sini Satan Bilge - Robin S.Sharma
6. Derin Devlet-Tanımlanamayan Güç - Ömer Lütfi Mete Mahir Kaynak
7. Yusufçuk Gece Gelir - Melissa P.
8. En Uzun Gece - Ahmet Altan
9. Zahir - Paulo Coelho
10. Gördüğüme Sevindim - İclal Aydın

HAFTALIK DERGİSİ ÇOK SATANLAR LİSTESİ (9-15 ARALIK)

1 Tuna Kiremitçi A.Ş.K. Neyin Kısaltması?
2 Turgut Özakman Şu Çılgın Türkler
3 Cumhuriyeti Çok Sevmiştim - Hasan Cemal
4 Mümin Sekman Her Şey Seninle Başlar
5 Robin S. Sharma Ferrari’sini Satan Bilge

TÜRKİYE YAYINCILAR BİRLİĞİ OCAK 2006 ÇOK SATANLAR "RESMİ" LİSTESİ

Türkiye Yayıncılar Birliği, 2006 ocak ayı en çok satan kitaplar listesini açıkladı. Ocak ayında kitapçılarda en çok satan kitapların, Türkiye çapında belli başlı kitabevlerinden alınan satış rakamlarına göre düzenlendiği belirtildi.Açıklamaya göre, ’Ocak 2006 En Çok Satanlar’ listesindeki kitaplardan biri de Her Şey Seninle Başlar.

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla

1. Asra andolsun;
2. Gerçekten insan, ziyandadır.
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)

grajuva

Okunmamış mesaj gönderen grajuva » Cmt 02 Ara, 21:11

aydabir okurum

Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Pzr 03 Ara, 14:53

Arkadaşlar hepinizden oylamaya katılmanızı rica ediyorum.

1. Asra andolsun;
3. Ancak iman edip salih amellerde bulunanlar, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka. (ASR SURESİ)

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzt 04 Ara, 12:37

kitap okuma anketi yapılmıştı...

http://www.akreportalnet.com/portal/kit ... t2162.html
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

Kullanıcı avatarı
onurxt
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen onurxt » Pzt 04 Ara, 12:48

Bu anketin daha önce yapılmış olması çok güzel, ama sevgili gececi ben bunu yenilemek istedim.

Şu ana kadar verilen oylara bakılırsa portalımızın kitap okuma oranı gayet iyi.

Okuyucu kitlesine hitap eder bir portal.
En son onurxt tarafından Cmt 09 Ara, 17:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

1. Asra andolsun;

Kullanıcı avatarı
gece_akrebi
Portal Yöneticisi
Portal Yöneticisi

Okunmamış mesaj gönderen gece_akrebi » Pzt 04 Ara, 13:08

kitap okumaya vakit ayıramıyorum lafı külliyen yalan bence... kitap okumuyorum demek ayıp geldiğinden bu masum yalanın arkasına sığınırlar.
birde haftada bir kitap okuyan sanırım çok çok azdır, okuyana bravo valla.
en ideal ve en mantıklısı ayda bir kitap okumaktır bana göre.
bir yanımız ölüm bir yanımız düğün...

SERÇE
*SiyahAkrep*
*SiyahAkrep*

Okunmamış mesaj gönderen SERÇE » Pzt 04 Ara, 13:17

Ben ancak yılda iki-üç kitap okuyabiliyorum ankete uymuyor.
Olmaz olmaz deme hiç.

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön