Merkürün Doğum Haritamızdaki Etkileri

Merkürün Doğum Haritamızdaki Etkileri

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 2223
Yaş: 27
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03

Merkürün Doğum Haritamızdaki Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Sal 20 Ara, 00:52

Resim

Merkürün Doğum Haritamızdaki Etkileri

Merkür,

• Kıvrak zeka,
• Algılayıcı akıl,
• İletişim ve konuşmanın temsilcisidir.

Yolu üzerindeki herşeyi toplayan, sonra bırakan huzursuz bir genç şeklinde düşünülür. Sürekli hareket halinde, sürekli toplar, hatırlar ve unutur durumdadır. Bir bukalemun gibi o anda neyin üzerindeyse onu alır. Büyüden istatistiğe kadar tüm bilgi türleriyle ilgilidir. Sonuçlardan ziyade o anda onu heyecanlandıranla meşguldür.

Mitolojilerde kutsal haberci, yazıcı, ticaretin kaşifi, eğitim ve bilim gibi arketipler de bu Merkürle ilgilidir.

Merkürün Doğum Haritasındaki Sembolü

Resim

Merkür glifinde daire, yarım daire ve haç olmak üzere üç temel sembol görürüz.

• Yarım daire (insan ruhu ya da aklı)
• tam dairenin (kutsal ruh) ve
• haçın (madde) üstünde

dengede durur.

Merkür’ün mitolojik unsurlarından biri olan ve bir değnek etrafındaki iki yılanla sembolize edilen Caduceus (Hermes’in asası) hayatın esrarlı yönlerini sembolize etmektedir. Bu esrarlı yönleri anlamak da akıl ve sağduyu gerektirmektedir. Merkür doğum haritalarında özellikle "düşünen adamı" simgeler. Birbirine zıt ruh ve madde aklın becerisi ile birlikte insan ruhundan maddeye doğru biçimlenir.

Dairenin üstünde yarım daire, haçın üstünde daire olması ruhun ve aklın bedenin üstünde ama bir ağaç gibi bütünleşik olduğunu bize anlatmaktadır. Kutsal ruhun (daire) merkezde oluşu duygusal değişimin (yarım daire) ve maddenin (haç) denge noktası olduğunu gösterir. Bu sembolde insanın kendi psikolojisinde ilerlemesinde etkili elemanın en üstte duran akıl (yarım daire) olduğu vurgulanmaktadır.

Şunu söyleyebiliriz ki madde (haç) Merkür sembolünde daha alt bir pozisyonda bulunmaktadır. Yine de mantıklı bir durumda ele alırsak Merkür'ün ilerlemesi ruh ve akıl’ın ‘madde’ ile birlikte çalıştırılmasıyla oluşur. Gerçekten de fiziki yapı iletişimde ve deneyimi iletmede çok önemli bir role sahiptir, tıpkı tellerin ve diğer araçların televizyon ve radyo gibi iletişim araçlarının görüntü aktarmadaki önemi gibi...

Merkürün Doğrum Haritamızdaki Temel Fonksiyonu

Merkür'ün temel fonksiyonları düşünmek, konuşmak, yazmak, algılamak, iletişim ve network kurmak, veri toplamak ve bunları dağıtmaktır.

Merkür Doğum Haritamızda ve Yaşamımızda Hangi Alanları Etkiler?

MESLEKLER: Yazar, yayıncı, iletişimci, reklamcı, kitap satıcısı, kağıt üreticisi, gazeteci, sekreter, kırtasiyeci, muhasebeci, eğitimci-öğretmen, yorumcu, röportajcı, filolog, hatip, spiker, eleştirmen, dj, avukat, postacı, temsilci, aracı, mal dağıtıcısı, tüccar, nörolog, matematikçi, mimar, heykeltıraş, hokkabaz, sihirbaz, bakkal.

BİTKİLER: Anason, açelya, melisa, böğürtlen, karaman kimyonu, havuç, kereviz, mercan, nergis, dereotu, hindiba, eğreltiotu, tavşan ayağı, fındık ağacı, leylak, meyan kökü, mayıs elması, muhabbet otu, muşmula, mersin, yulaf, yonca, ceviz ağacı. İlaçlarıyla engelleri kaldıran tüm bitkiler.

RENKLER: Menekşe, arduvaz, gök mavisi, pembe, güvercin grisi, uçuk gri, ekose renkler, mor, açık kahverengi, uçuk sarı, kırmızı, yeşil, turuncu, limo sarısı, beyaz, sarı.

METALLER ve MİNERALLER: Cıva ve tüm akışkanlar.

DEĞERLİ TAŞLAR: Topaz, agate, ateştaşı, akuamarin, akik taşı, mermer, lal taşı.

HAYVANLAR: Karınca, arı, tilki, tazı, tavşan, maymun, papağan, sincap, gelincik, sırtlan, örümcek, bülbül, kırlangıç, karga ve hızlı hareket eden sürüngenler.

TATLAR: Hafif buruk ve soğuk.

BİÇİMLER: (Sepharial'a göre) kısa keskin çizgiler, ince kıvrımlar.

HAFTANIN GÜNÜ: Çarşamba. İngilizcesi Wednesday, Almancası Mittwoch, İtalyancası Mercoledi, Fransızcası Mercredi, Anglo–Sakson dilinde Wodneesdaeg (Woden).


Astroloji Dergisi
Barış İlhan, Zekai Kardaş

Kaynaklar:
Jeff Mayo, The Planets and Human Behavior
Warren Kenton, Astrology


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Astroloji” sayfasına dön