Güneş Yay Burcunda 22 Kasım 2021

Güneş Yay Burcunda 22 Kasım 2021

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 2110
Yaş: 26
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneş Yay Burcunda 22 Kasım 2021

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Sal 23 Kas, 15:27

Resim

Güneş Yay Burcunda 22 Kasım 2021

Güneş, 22 Kasım sabahı Yay burcuna girdi ve 21 Aralık 2021'e’ kadar burada ilerleyecek.

İçe dönük ve duygularla güdülenen Akrep’ten sonra, Yay’daki Güneş’in ifadesi daha dışa dönük ve eril bir ifade kazanıyor. Yay’ın glifi, yarı insan, yarı at olan santordur (insan başlı at biçimindeki mitolojik yaratık). Santorun insan kısmı, elindeki yayı gererek okunu göklere hedef alır. Bu glif Yay’ın hem içgüdüsel/hayvani yanını aşıp insan bilincine ulaşmasını hem de okunu göklere uzatarak, yüksel ideallere ulaşma, doğanın, evrenin veya Tanrı’nın yasalarını ve onların insanla olan bağlantılarını anlama, hayatın anlamını bulma ve kendine ait inançlar/prensipler geliştirme amacını temsil eder.

Yay burcu, Zodyak’ın öğrencisi, gezgini, misyoneri, rahibi, filozofu ve yargıcıdır.


Öğrenci’ arketipiyle Yay, bir ömür boyu öğrencidir, fakat bunu karşıt burcu İkizler gibi, okuyarak değil, ‘yaşayarak’ yapar. Farklı ufuklara açılmak, farklı ülkeleri, kültürleri ve inançları deneyimlemek ve bunlara karşı hoş görü geliştirmek Yay’ın dünyaya geliş amacıdır. Buradaki anahtar ifade ise ‘kendisinden farklı olandır’.

Farklılıklara tahammül ve hoş görü geliştirmesi ise kendisini deneyime açmasıyla olur. İstekleri ve bizim için önemli olan şeyleri gösteren Güneş, Yay’da, dünyayı/evreni anlamak, yaşamını anlamlandırmak, doğruyu bulmak ve kendi deneyimlerine göre bir prensip ve inanç sistemi geliştirmek ister. Bunu yaparken iki yolu vardır. Bunların birinde, yaşam amacını gerçekleştirmesini engelleyecek gölgeleri, diğerinde ise yaşam bilgeliğine ulaşmasını sağlayacak olumlu yanları ortaya çıkar.

Yay, sadece okuyarak, kulaktan duyduğu bilgilerle ya da kendi sisteminin içindeki bilindik bilgileri/inançları benimseyerek, kendisini yaşama ve gelişime kapatabilir. Bu durumda, dogmatik ve katı inançlarla bir ‘fanatiğe’ dönüşür. Kendi inançlarını ve prensiplerini başkalarından üstün görür.

Kendisini 'üstün' bir yere koyar; sınıf ve asalet bilinciyle insanları aşağıdakiler ve yukarıdakiler diye ayırır. Önyargı, hoş görüsüzlük, aşırı yargılayıcılık, kibir, ‘lütfedermiş’ gibi vermek, ikiyüzlü ahlakçılık, bugünün işlerini yarına bırakmak, her şeyi Tanrı’ya havale etmek, tembellik, şansına aşırı güvenmesi veya bugüne/şimdiye odaklanamaması sonucu fırsatları kaçırmak veya aşırı fırsatçılık, yapamayacağı sözler vermek, patavatsızlık, savurganlık ve kabalık söz konusu olabilir.

Yay’ın kendisini gerçek deneyime kapatarak tıpkı bir ‘guru’ ya da bir ‘asilzade’ gibi davrandığı bu modelde, söylediklerini/inandıklarını yaşama geçirmesi ve gerçekten bilgeleşmesi pek mümkün olmaz.

Dışa Dönük bir ateş burcu olan Yay, yaşamı neşe, güven ve iyimserlikle kucaklar. Yay, 'doğruya' ve yaşam ustalığına ulaşma yolculuğunda, deneyimlerinin zenginliği ölçüsünde hoş görü ve tahammül geliştirir. Bunun anlamı, farklı ülkeler, şehirler gezmek, farklı insanlarla tanışmak, onların kültürlerini deneyimlemek olabileceği gibi, kendi topluluğunun ya da kültürünün içinde bile kendisinden farklı düşüncelere ve inançlara sahip insanlara karşı önyargısız davranmak şeklinde olabilir.

Yay’ın en nihayetinde taraf olması, bir şeyleri anlamlandırarak ve yorumlayarak bir yargıya ulaşması, inanç geliştirmesi ve yaşam ustalığına ulaşması gerekir; burada önemli olan bu 'taraflılığın', yani son yargının (hükmün) veya inancın, Yay’ın varsayımlarına, dogmatik inançlarına veya katı prensiplerine dayanması değil, kendi yaşantılarına dayanmasıdır. Geleceğe ve olasılıklara açık olması, Yay’a ileri görüşlülük ve öngörü yeteneği verir.

Yay’ın yöneticisi Jüpiter, Kova burcunda. Güneş’in ve 24 Kasım’da Yay’a geçecek Merkür’ün de düzenleyicisi olarak burada ilerleyecek ve 29 Aralık’ta yeniden Balık burcuna girecek. Jüpiter, yaklaşık iki buçuk ay (14 Mayıs- 28 Temmuz) Balık’taydı fakat 2021’in çoğunda ufkumuzu genişletme ve ‘büyüme’ şeklimiz Kova’ya özgüydü.

Birçok anlamda artık işimize yaramadığını fark ettiğimiz düşünceleri ve kuralları yenileme isteğimiz arttı. Jüpiter, akılla ve iletişimle işlev gören bir hava burcunda ilerlediğinden, eski düşünce kalıplarından özgürleşerek, fikirlerimizi güncelleyerek ve kendi düşüncelerimizi açıkça ifade ederek büyüyoruz. Bu iki burcun da (Yay-Kova), ileri görüşlülük ve özgürlük temaları var.

Bu dönem, özgürlük ve farklılık isteğimizin artmasıyla birlikte geçmişten ziyade ileriye bakabilir ve yeni olasılıkları değerlendirebiliriz. Özellikle duygusal, ruhsal veya maddi anlamda oldukça zorlayıcı olan Akrep sürecinden sonra, gün yüzüne çıkan unsurlara (gerçeklere), daha geniş bir bakış açısıyla bakıp anlamlandırmak için de iyi bir zaman...


Astroloji Dergisi - Gözde Kara

Kaynaklar:
*Astroloji Dersleri, Barış İlhan
*The Astrology Sourcebook, Shirley Soffer


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön