Doğum Haritasında Güneşin Sembolü ve Etkilediği Alanlar

Doğum Haritasında Güneşin Sembolü ve Etkilediği Alanlar, Güneş doğum haritasında hangi konuları etkiler, güneşin doğum haritasındaki fonksiyonları

Astroloji ve Burçlarla İlgili Herşey.
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 2149
Yaş: 26
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Doğum Haritasında Güneşin Sembolü ve Etkilediği Alanlar

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cum 30 Tem, 17:54

Resim

Doğum Haritasında Güneşin Sembolü ve Etkilediği Alanlar

Resim

Güneş'in sembolü her zaman ortasında bir nokta olan daire biçiminde gösterilir. Çağlar boyu astrologlar daireyi bütünlüğün, tamlığın, hayat veren prensibin veya tanrısal tinin temsilcisi olarak yorumlamışlardır. Ortadaki noktanın yeniden vücut bulan egoyu, tanrısal kıvılcımı, insan ruhundaki potansiyel kusursuzluğun veya tanrısallığın tohumunu gösterdiği düşünülmüştür.

Yaratıcılık için ilk enerji kaynağı olarak, doğadaki eril prensip veya erkeğe özgü üretken yaşam gücü fikri bu sembolü yorumlamada birçok astrolog tarafından kullanılmaktadır. Güneş sembolünün çeşitli yorumlarını incelerken ortadaki noktanın veya çekirdeğin daireyle ilişkisini anlamaya çalışmak çok önemlidir.

Mildred Kyle'ye göre daire tek başına ele alındığında beliren, tezahür eden, ifade edilen herşeyin altında yatan kavranamaz birliği göstermektedir. Bu fikri evrene uyarlarsak, daire belirmemiş, tezahür etmemiş, başlangıcı ve sonu olmayan, Mutlak'ı, Tanrı'yı anlatmaktadır.

Daire, astrolojide bizim Solar Logos'umuzun veya bizim güneş sistemimizde beliren Tanrı'nın fiziksel sembolü olan Güneş'i belirtmektedir. Daire bir insan için kullanıldığında, başlangıcı ve sonu olmayan, ölümsüz tini temsil etmektedir.

Ortasında nokta olmayan daire belirmemiş, tezahür etmemiş yaşamı veya tini gösterir. Ortasına nokta konunca bu ifade, tezahür gerçekleşir. Bütün hayat ortadaki bu noktadan ifade edilmeye başlar. Bu noktayı her nerede görsek, bunun, bir yumurtada olduğu gibi, uygun koşullar sağlandığı anda belirmeye başlayacak olan bir yaşam çekirdeği olduğunu anlarız.

Doğum Haritasında Güneş'in Temel Fonksiyonu

Güneş'in temel fonksiyonu kendini ifade etmek ve bütünlemektir. Bütünlüğe ve eşsizliğe ulaşabilmek için ruhumuzun çeşitli yönlerini bir merkez etrafında toplamamız gerekir. Bir bakıma güneş sisteminde olduğu gibi kendimizi kendi güneşimizin etrafında döndürmemiz gerekir. Ancak eğer güneşin çekim gücü çok fazla olursa diğer psikolojik özelliklerimizi kendine çekerek yutar, eğer çok zayıf olursa bu özellikler bir başka güneşe doğru giderler.

Dolayısıyla güneşin çekimini tam kıvamında tutarak, diğer fonksiyonlarımızın da tüm potansiyelleriyle çalışmalarını sağlamamız gerekir.

Güneş'in Yapıcı özellikleri: Cömertlik, saygınlık, gurur, kendinden eminlik, bağımsızlık, liderlik, yaratıcılık, yapıcılık, kendine güvenen, organize etmek ve yönetmek, bireylik, erkeklik.

Güneş'in Yıkıcı özellikleri: Ben-merkezcilik, egoistlik, işinin ehli olmama, yetersizlik, gösteriş, fiyaka, caka, tantana, palavracılık, böbürlenmek, yıkıcılık, saldırganlık veya ürkeklik, baskınlık.

Güneşin Etkilediği Konular ve Etkileri

MESLEKLER: Kuyumcu, banker, kurye, yaldızcı, devlet görevlileri, yöneticiler, organizatörler, jüri başkanı, ustabaşı, lider veya otorite sahibi.

BİTKİLER: Badem, anason, dişbudak ağacı, defne ağacı, sedir ağacı, kırlangıç otu, tarçın, nergis, tütsü, üzüm, lavanta, limon, mısır, kadife çiçeği, ökse otu, misk otu, hardal, zeytin, portakal, hurma ağacı, şakayık, nane, gelincik, haşhaş, pirinç, sedef otu, safran, adaçayı, ayçiçeği, asma, ceviz ağacı, tüm aromatik baharatlar.

RENKLER: Turuncu, altın, sarı-kahverengi: ayrıca kahverenginin tüm gölgeleri, sarı-pembe, sarının derin tonları, kehribar, safran.

METALLER, MİNERALLER: Altın, özünde ışık varmış gibi parlayan cisimler.

DEĞERLİ TAŞLAR: Lal taşı, elmas, yakut, aynülhir (kuvars benzeri değerli bir taş).

HAYVANLAR: Kartal, at, horoz, aslan, ateş böceği, tavus, deniz yıldızı, ayı, tarla kuşu, kuğu, bülbül, doğan, şahin, kedi ve tüm kedigiller.

TATLAR: Tatlı ve keskin.

BİÇİMLER: Düzenli daireler, eğriler.

HAFTANIN GÜNÜ: Pazar, Sonntag (Almanca), Sunday (İngilizce), Domenica (İtalyanca), Dimanche (Fransızca), Sunnandaeg (Anglo-Sakson).


Barış İlhan
Astroloji Dergisi

Kaynak:
Jeff Mayo, The Planets and Human Behavior


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Astroloji” sayfasına dön