Koç Burcunda Yeniay ve Etkileri

Koç Burcunda Yeniay ve Etkileri

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1944
Yaş: 25
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Koç Burcunda Yeniay ve Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Sal 13 Nis, 10:00

Resim

Koç Burcunda Yeniay ve Etkileri

12 Nisan 2021’de saat 05:30’da Koç’ta bir Yeniay gerçekleşti. Öncü bir ateş burcu olan Koç’ta gerçekleşen bu Yeniay, her anlamda yeni bir sayfa açmak ve yeni projelere girişmek için iyi bir zamana işaret ediyor. İnisiyatif alıp isteklerimizin peşinden gitmek için gerekli motivasyonu bize sağlıyor.

Yeniay Koç’taki Venüs ile kavuşum halinde, dolayısıyla Venüs’ün temsil ettiği konular önem kazanıyor.

* Maddi/manevi değerler (yaşamda nelere değer verdiğimiz/parayla olan ilişkimiz),
* arkadaşlık,
* aşk,
* profesyonel olsun her türlü ilişki modeli,
* yaşamdaki zevklerimiz,
* sevdiğimiz,
* ‘çekim’ duyduğumuz şeyler (iştah),
* yaşamda genel anlamda ‘ölçüyü’ nasıl tutturduğumuz,
* içsel/dışsal uyumu nasıl sağladığımız,
* özdeğer duygusu ve yaşamımızdaki dişil figürler (kadınlar) ile ilgili temalar gündemimizi meşgul edebilir.

Koç’ta şu an bir kümeleşme (Güneş-Ay-Venüs-Merkür) olduğundan, Koç’un atılgan, bağımsız, kendini ortaya koymaktan, isteklerinin peşinden gitmekten korkmayan ‘cesur’ ve dışa dönük enerjisini bir hayli hissedeceğiz.

Yeniay-Venüs kavuşumu Koç’un son dekanında (son 10 derecesinde) gerçekleşiyor. Dekan yöneticisi ise Kova’daki Jüpiter. Koç’taki gezegenlerin yöneticisi İkizler’deki Mars ile Kova’daki Jüpiter arasında ise üçgen açı var. Hava burçlarındaki bu üçgen, problemlerin doğru iletişimle ve ‘akılcı’ bir şekilde çözülmesi gerektiğine işaret ediyor.

Yeni şeylere başlamak veya kararlarımızı uygulamaya koymak konusunda güvenli, enerjik ve iyimser hissedeceğiz. Enerjimiz dışa dönük ve yayılmacı olma eğiliminde. İkizler’deki Mars, Yeniay-Venüs kavuşumuna altmışlık açı da yaptığından, doğru ölçüyü tutturduğumuz ve akıllıca davrandığımız sürece sevdiğimiz/istediğimiz şeylere ulaşmak, çatışmaları çözmek ve uyum/ahenk yaratmak kolay olabilir.

Fakat Mars, Balık’taki Neptün ile kare açısını sürdürüyor; değişken burçlardaki bu kare, dağınık, aşırı değişken ve ‘sınırsız’ olabilecek bir hareket enerjisine işaret ediyor. Amaçlarımıza nasıl ulaşacağımız veya işleri nasıl halledeceğimiz konusunda kendi kendimize problem/karmaşa yaratabileceğimiz gibi, koşullar ve insanlar da bizi yanlış yönlendirebilir.

Yanlış zamanda yanlış hamleler yapabilir; kendimizi öngöremediğimiz durumların içinde bulabiliriz. Kafa karışıklığı, yaşamdan kaçma eğilimi, uyuşukluk/tembellik, hayallerin/illüzyonların gerçekleri perdelemesi, birden yön değiştiren olaylar/kişiler, yalancılık, dolandırıcılık, aldanma/aldatma, görünmez kazalar, amaçlardan sapmak, çaresizlikten veya uyuşuklukla hiçbir adım atamamak gibi temalar gündeme gelebilir.

Kaosun (Neptün) içinde, eylemlerimizi/mücadelelerimizi (Mars) seçmekte zorlanabiliriz. Bu açıdan, duygusal/dürtüsel kararlar almaktan veya adımlar atmaktan ziyade, İkizler’deki Mars’ın sorgulayıcı, şüpheci ve işin doğrusunu öğrenmeye, soru sormaya ve iletişim kurmaya açık enerjisini iyi tatbik etmek önemli. Varsayımlar/hayaller üzerinden hareket etmek, pişmanlığa neden olabilir.

Yeniay’da ayrıca Koç’taki Venüs ile Oğlak’taki Pluto arasındaki kare açı kesinleşiyor. Yeniay-Venüs kavuşumu ile Pluto arasındaki bu ‘öncü’ kare, mücadeleye ve güç savaşına işaret ediyor. Yine bu mücadeleyi, Venüs’ün temsil ettiği konular üzerinden yaşamamız olası.

İlişkilerimizde ve finansal konularda kontrolümüz dışında gelişen krizler gündeme gelebilir. Yıkıcı ve zorlayıcı bir prensibi temsil eden Pluto, uyum, ahenk, sevgi ve 'değer' anlayışımızı yıkarak dönüşüme uğratacak yoğun deneyimleri gösteriyor.

Özellikle eskiye dair saplantılı, bağımlı, zararlı ve gelişime engel olan davranış kalıplarından/alışkanlıklardan kurtulmak, iyileşmek ve yenilenmek söz konusu.


Fakat Pluto, bunu ‘acıtarak’ yaptığından, içsel/dışsal olarak verdiğimiz her mücadele canımızı yakabilir. Özellikle kontrol ve güç uygulamakta aşırıya kaçılan konularda, o konulara dair görüşümüzü tamamen değiştirecek kayıplar veya deneyimler yaşayabiliriz. Yaşamda görevini tamamlayan ve artık bize hizmet etmeyen şeyler gidebilir.

Pluto, ayrıca gizli/derinde kalmış gerçeklere, tabulara ve sırları açığa çıkarmaya işaret eder; bu arada Neptün de sis perdesini, sırları ve skandalları temsil eder. Bu iki gezegenin de iş başında olduğunu düşünürsek, Yeniay civarı ortaya çıkan gerçekler bizi bir hayli zorlayabilir. Bu yüzden, olaylara vereceğimiz tepkiler, ne kadar akılcı ve objektif olursa Yeniay’ın getirdiği taze enerjiye de o kadar iyi uyumlanabiliriz.

Yeniay’ın Sabian sembolü cümlesi ise şu şekilde: “Ağır, değerli ama örtülü bir yük taşıyan pastel renklerde bir kadın.” Sembol, taşıdığı yükten dolayı yere düşmek üzere olan birisinden bahseder. Yükü taşımak zordur fakat yük ya çok ‘değerlidir’ ya da bunu taşımaktan dolayı kazanılacak ödül büyüktür. Yükü taşıyan kadın, zorlansa da bunu saklar.

Semboldeki ‘örtülü yük’, başkalarına gösterilmeyen, saklanan değerli bir şeyden ya da kişiye sıkıntı veren bir sırdan bahseder. Sembol, büyük bir sırrı taşımanın yükünü ne kadar uğraşsanız da başkalarından saklayamayacağınızı söyler. Beden diliniz, yüzünüzdeki mimikler, konuşma tarzınız ve sözcükleri seçiş şekliniz, bu konuyu görünür kılar.

Geçmişten getirilen bu ağırlığın, yani etekteki taşların dökülme vakti gelmiştir. Bu durum hem sizi gereksiz yere yoruyor hem de şu anki yaşam zevkinizi azaltıyor olabilir. Söyleyecekleriniz, etrafınızdakiler tarafından can kulağıyla dinlenebilir, ayrıca bu deneyiminizle başkalarını da aydınlatıp, onlara rehberlik edebilirsiniz.

Sembol, yargılayıcı olmayan, olumlu yaklaşımlarla ilerlenmesi gerektiğini söyler. Bir şeyleri güvendiğiniz birisine itiraf etmek veya içinizdekileri dillendirmek ‘iyileştiricidir.’ Üzerinizdeki ağırlık fazlaysa bunu sağduyusuna ve arkadaşlığına güvendiğiniz birisiyle paylaşın; başkası sizinle konuşmak isterse, buradaki ‘güvenilir’ liman sizsiniz...


Astroloji Dergisi/Gözde Kara

Kaynaklar:

*Astroloji Dersleri, Barış ilhan
*sabiansymbols.com


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön