Güneş Koç Burcunda ve Etkileri

Güneş Koç Burcunda ve Etkileri, Güneş koç burcunda nasıl etkiler? 2021, 21 mart 2021

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1944
Yaş: 25
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneş Koç Burcunda ve Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Pzt 22 Mar, 15:08

Resim

Güneş Koç Burcunda ve Etkileri

Güneş, ‘yüceldiği’ Koç burcuna geçmek üzere. Gece ve gündüzün eşitlendiği ilk bahar ekinoksunda, baharın diğer bir deyişle Nevruz’un (Yeni Gün’ün) gelmesiyle yeryüzünde Güneş’in yani ışığın gücü yeniden artar ve doğanın güçleri yeniden uyanır.

Mevsimsel anlamda doğanın bu uyanışına, filizlenme dönemine denk gelmesi ve astrolojik anlamda Güneş ve gezegenlerin zodyakta yolculuğuna başladığı nokta olması bakımında Koç burcu başlangıçları temsil eder.

Hiçbir geçmiş duygusu olmayan bir çocuğun saflığında ve dürüstlüğünde olan Koç, daha önce gidilmemiş yerlere gider, bilinmeyeni fetheder ve daha önce yapılmamış şeyleri başlatır. Yeni yollar açmak ve bu yollarda başkalarına da öncülük etmek için kendisini cesurca öne atar, yaşamla yüzleşir, mücadele eder ve savaşır.

Ateş elementinden olduğundan, içinden yanan ateşle ve hevesle harekete geçer. İnisiyatif alma ve hayatla mücadele etmesi gereken durumlarda yalnız ve bağımsız hareket edebilme özelliğine sahiptir. “Her an” ne istediğini keşfetmesi ve bu isteklerin “kendi doğasına” uygun olup olmadığını tespit ettikten sonra bu isteklerin peşinden gitmesi ve bunlar için mücadele etmesi gerekir.

Koç bir kişilik oluşturma aşamasındaki, ne olursa olsun hayatta kalması gerektiğini hisseden bir çocuk gibidir ve dolayısıyla ben-merkezci, dürtüsel ve bireyseldir. Kendiliğinden, spontane, enerjik ve hevesli özellikleriyle başkalarını da yüreklendirip harekete geçirebilir.

Koç, kendi isteklerinin ne olduğunu tam olarak keşfetmediğinde, inisiyatif alma özelliği gölge yönüyle, bir hevesle ve dürtüsel bir şekilde yeni şeyler başlatan ve hevesi geçince yeni maceralara yönelen bir tarzda görülebilir. Ne yöne gittiğine dikkat etmemesi, sabırsızlığı ve düşüncesizliği kendisini gereksiz bir sürü belaya sokabilir.

Etrafındakilerini hiç umursamayan ve onları nasıl incittiğini görmeyen bir bencillik söz konusu olabilir. İsteklerine ulaşma konusunda sabırsız olduğundan, herhangi bir engelle karşılaştığında saldırgan, vahşi ve yıkıcı davranabilir. Bir çocuk gibi isteklerinin kendi istediği zamanda ve kendi istediği şekilde olması konusunda diretebilir.

Koç burcu hayatta cesaretle mücadele ederken ve isteklerinin peşinden giderken gerekirse tek başına hareket etmesi gereken bir burçtur ama kendi isteklerini başkalarından talep etmesi gölge bir özelliğidir. Karşıt burcu Terazi’nin olumsuz özelliklerini gösterdiğinde, yalnızlık korkusuyla uyum adına boyun eğen, açık yüzleşmelerden, mücadeleden kaçınan ve pasif agresif bir tarzda da Koç burcunun gölgelerini görmek mümkündür.

Koç’taki Güneş’in yöneticisi Mars İkizler’de. Öncelikle son birkaç aydır sabit niteliğin (Kova) ve değişken niteliğin (Balık) etkisini oldukça hissettik. Güneş’in Koç’a geçmesiyle birlikte, aşırı durağanlaşan veya sürekli yaşamın akıntısına ve başkalarına uyumlanarak ilerlemek durumunda kaldığımız konularda, inisiyatif almak isteyebiliriz.

21 Mart’ta Venüs’ün de Koç burcuna geçmesiyle birlikte öncü niteliğin etkisi artacak. Koç, ateş elementinden olduğu için, salt düşüncelerimize ve duygularımıza gömülerek rehavete kapıldığımız ya da hevesimizi yitirdiğimiz yerlerde, motivasyon kazanarak canlanabilir ve harekete geçmek isteyebiliriz. Koç’taki Güneş’in yöneticisi, değişken bir hava burcunda, ikizler’de; dolayısıyla enerjiyi dağıtmadan ve düşüncesizce bir şeylere dalmadan ilerlemek oldukça önemli.

Koç, düşüncesizce yapılan girişimler sonucu yönelimini kaybedebilir; İkizler’deki Mars ise, kararsız ve değişken hareket eder. Sonu hiç bir yere varmayan, iyi hesaplanmamış işler/ projeler, boşuna sarf edilen enerji, sinirlilik, huzursuzluk ve öfke söz konusu olabilir. Olumlu anlamda, Koç’taki Güneş yaşamın bir alanında cesaretimizi arttıracak; yöneticisi İkizler’deki Mars ise, bu dinamizmi, hevesi ve cesareti kanalize ederken akılcı ve sorgulayıcı davranmamız gerektiğine işaret ediyor...


Astroloji Dergisi - Gözde Kara

Kaynaklar:

Astroloji Dersleri, Barış İlhan


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön