Güneş Pluto Karesi ve Etkileri

güneş pluto karesi

Burçların Aylık Yorumları ve Öngörüleri
Kullanıcı avatarı
Akrep
Astroloji Editörü
Astroloji Editörü
Mesajlar: 1668
Yaş: 24
Kayıt: Cum 03 Mar, 20:03
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Güneş Pluto Karesi ve Etkileri

Okunmamış mesaj gönderen Akrep » Cum 16 Eki, 18:54

Resim

Güneş Pluto Karesi ve Etkileri

15 Ekim'de Güneş ve Pluto arasında gerilimli bir kare açı oluştu. Açının aktif olduğu bir iki günlük süreçte acziyetimizi fark ettirecek olaylar yaşayabilir, güç savaşlarına çekilebilir, kişisel patlamalara şahitlik edebilir, kendi kendimizi sabote ettiğimiz pozisyonlara girebilir veya hayatta kalma sınavları diye niteleyebileceğimiz durumları deneyimleyebiliriz.

Güneş ısı ve ışık kaynağı olarak hayat verendir. Dolayısıyla yaratıcıdır ve bir yönüyle ilahi olanı simgeler. Astrolojik sembolizmde egomuz, irademiz, istek, canlılık ve yaşam gücümüz ayrıca otorite ve gururumuz da Güneş’le ifade bulur. Güneş bilinçli tarafımızdır, bilinçtir. Baba, eş, patron, lider ya da üst pozisyondaki yöneticiler gibi otorite figürlerini temsil eder. Bugün zorlayıcı bir şekilde temas kurduğu Pluto ise ölümü, yıkımı, gücü, dönüşümü, yenilenmeyi ve yeniden doğmayı, yeraltını, derin analizleri, bilinçdışını simgeler.

Birbirine oldukça zıt enerjilere ve fonksiyona sahip bu iki gezegen, uyumsuz elementlerde iki burçta ilişki kuruyorlar. Güneş’in bulunduğu hava elementinden bir burç olan Terazi, adalet, eşitlik, doğruluk ve tavizlerle ilgiliyken Pluto, toprak elementine mensup Oğlak burcunda. Oğlak burcu da disiplin, otorite ve toplumu yöneten yasalarla ilişkilendiriliyor.

Böylelikle demokratik bir yol izlemek isteyen tarafımızla otoriter olmamız gerektiğine inanan tarafımız, eşitlikçiliği savunan yönümüzle yönetmek isteyen parçamız, görünürde uyum sağlamak eğilimimizle en derinlerimizde yatan hâkim olma isteğimiz, sevilmek arzumuzla belki kendimizin bile farkında olmadığımız başarılı olmak emelimiz, ilişkilerimizle işimiz veya bilinçli isteklerimizle bilinçdışında kalmış derin arzularımız arasında çatışmalar doğabilir.

Açının aktif olduğu bu bir iki günde eskiye ait işlevini yitirmiş iş, ilişki, olay veya durumları geride bırakmak ve önemli bir yeniden doğuşun, yepyeni başlangıçların habercisi olan deneyimleri yaşamak için önümüze birtakım fırsatlar çıkabilir. Doğru ayrışma ve elemeyi yapamazsak, dönüşüme direnç gösterirsek, doğanın alt seviyelerinin dayatacağı dışsal ve kadersel olaylarla karşılaşabiliriz. Denetimimiz dışında gelişen bu olaylar aracılığıyla kontrol etme içgüdümüzden bağımsızlaşmak mümkün olabilir.

Özetle etrafımızda arzularımızı, tutkulu olduğumuz alanı ve gücün yanlış kullanımını tetikleyecek krizler yaşayabiliriz. Kendi gündemimize aşırı bağlı, hedefimize adeta kilitlenmiş vaziyette yolumuza devam etmek için koşulları, insanları veya kendi kendimizi zorlayıp, baskı kurmaya çalışabiliriz. Koç burcunda geri hareketini sürdüren Mars’ın da her iki gezegene zorlayıcı açılarla teması sonucunda daha sabırsız, daha agresif, daha kontrol dışı, daha ısrarcı ve daha şiddete yatkın davranışlar sergileyebiliriz.

Kazananı olmayacak, acı veren ve çözümlenmesi zor güç savaşlarına girebiliriz. Geri hareketine başlayan Merkür nedeniyle düzgün iletişim kurmak ve fikirleri açıklamak da güç bir hale geldiğinde çatışmalar sözlü ve fikirsel seviyeden fiziksel boyuta varabilir. Şiddete maruz kalmak veya şiddet kullanmak söz konusu olabilir. Hem kendimize hem diğerlerine karşı saplantılı, zorlayıcı ve kontrolcü bir tarzda davranmaktan uzak durmalı. Bu şekilde yaklaşım gösteren kişilerden de kendimizi korumalı ve mesafeli durmaya dikkat etmeliyiz.

Açının etkin olacağı kısacık süreci özellikle kendimizi, benliğimizin derinlerde kalmış farkında olmadığımız taraflarını ve arzularını aydınlatıp, tanıyabilmek için değerlendirebiliriz. Bugünlerde hayatımızda güç ve acizlik, ayrılık, kopuş ve dönüşümle ilgili deneyimler karşımıza çıkıyorsa şu soruları cevaplandırmaya çalışmak da fayda sağlayabilir:

[+] Beni ben yapan unsurları, başka bir deyişle kendimi dile getirebiliyor muyum?
[+] İrade gücümü nasıl kullanıyorum?
[+] Asıl yolum, asıl hedefim nedir?
[+] Yaşamın hangi alanında başkaları tarafından öngörülen yolu takip etmekteyim?
[+] Neyi ve kimi bırakamıyorum?
[+] Gücümün farkında mıyım?
[+] Gücümü kullanacak cesaretim var mı?

Şiddet ve kaza risklerinin de yükseleceği zorlayıcı bu bir iki gün boyunca sakinliğimizi muhafaza etmek, dengemizi korumaya gayret etmek, artan stresi sağaltacak terapilere yönelmek ve kişisel gelişim tekniklerini uygulamak yararlı olacaktır.


Astroloji Dergisi - Işık Canan Kaya

Kaynakça:
Astroloji Dersleri, Barış İlhan
Astrolojide Açılar, Sue Tompkins
Astrolojinin Anahtar Sözcükleri, Hajo Banzhaf-Anna Haebler


-Ya Hep Ya Hiç-

"Yayınlanan bazı yazıların kaynakları belirsiz, kaynak bilgisi olanlar lütfen iletin ekleyelim"


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Aylık ve Yıllık Burç Yorumları” sayfasına dön