Ceylan Özge Kunduz - Dinleyebilmek

Kategoriler Dışındaki Genel Konularla İlgili Araştırma Yazıları.
Kullanıcı avatarı
Lal
*GriAkrep*
*GriAkrep*
Mesajlar: 261
Yaş: 38
Kayıt: Pzr 28 Nis, 14:34
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Ceylan Özge Kunduz - Dinleyebilmek

Okunmamış mesaj gönderen Lal » Prş 01 Ağu, 10:01

Dinlemek belki de bir diğerine verebileceğimiz en güzel hediyedir. Dinlemek bir anlamda karşıdakine “Benim için önemlisin, söylediklerin ilgimi çekiyor ve burada seninle olduğum için mutluyum.” demektir. Dinleyebilmek konuşmamayı, susmayı başarabilmekle başlar. Diyalog görünümlü birçok konuşma, aslında, dinleyenin sürekli olarak araya girip kendisinin de benzer durumları deneyimlediğine dair yorumlarla anlatanı böldüğü gürültülerden ibarettir. Anlayış ve empati görünümlü bu konuşmalar aslında anlatanı yutan, dinleyenin kendisini anlatabilmek için fırsat bulduğu; diğerinin anlattıklarından kurtulma çabası sarf ettiği anlardır.

Dinleyebilmek, kişinin, içinde oynayan küçük sinemayı susturabilmesi, karşıdakiyle buluşabilmesi ve kimi zaman da karşıdaki tarafından değiştirilmeye izin vermesiyle başlar. Karşıdakinin bir süreliğine mahremiyetimize girmesini; düşüncelerimizi ve duygularımızı sessizleştirmesini ve dikkatimizi kendine tahsis etmesini kabul etmek demektir.
Dinleyebilmek, anlatanın sorduğunu cevaplamaya ya da aradığını bulmaya çalışmak değildir. Karşıdakinin duyulmasına, anlaşılmasına ve düşüncelerinin labirentinde kendisini yeniden bulmasına fırsat vermektir. Dinleyebilmek anlatanın yerine düşünmeyi ve tavsiyeler vermeyi reddetmek demektir. Dinleyebilmek sadece duyabilmektir.

Dinleyebilmek kabul edebilmektir. Zihni meşgul edenleri bir yana bırakmak ve zamanını bir başkasına vakfetmektir. Karşıdakini açık şekilde dinlemek bir dostla yürüyüşe çıkmak gibidir. Herkes kendi adımlarıyla, diğerine yakın ama diğerini rahatsız etmeden, kimi zaman diğeri tarafından yönlendirilmeye izin vererek yürür.

Dinleyebilmek karşıdakini ağırlamak ve ona nasıl olması gerektiğini söylemeden kendisini tanımladığı şekilde tanımaktır. Karşıdakinin dinlemenin farklı yolları vardır. Etkin dinleme anlatanın, anlattıklarını duymasına izin veren dinlemedir. Aynalayarak dinleme ise çok daha ender rastlanan, arzu edilen bir dinleme düzeyidir ve hiçbir koşula bağlı değildir. Anlatılması güç olan pişmanlıkları, suçlulukları ve acıları boşaltmaya yarar.

Acı çeken birini dinleyebilmek acısına çözüm ya da açıklama bulmak değil, acıdan kurtulması veya acıyı taşımaya devam edebilmesi için yolunu kendi başına bulmasına izin vermektir. Dinleyebilmek çoğu zaman hepimizden esirgenen şeyi bir diğerine verebilmektir: İlgi, dikkat, zaman ve iyi niyetli bir mevcudiyet… Ancak diğerini dinlemeyi öğrenerek kendimizi de hem bedensel hem de duygusal olarak dinlemeyi başarmamız mümkün olacaktır.
‪Bir öleni geri getiremezsin,
Bir de kaybolan güveni..


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

“Araştırma Genel Konular” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir